W pogoni za myszą


Logitech MX700

W pogoni za myszą

Logitech MX700

Jest to najbardziej zaawansowana mysz z serii MX (dostępne są jeszcze modele MX500 oraz MX300). Urządzenie jest wyposażone w optyczny sensor MX nowej generacji, który idealnie spisuje się w grach i nawet podczas najcięższych zmagań w sieciowych strzelaninach potrafi wiernie oddać każdą, nawet najmniejszą zmianę położenia.

Zastosowanie radiowej technologii Fast RF zaowocowało porównywalnym transferem danych do myszy wyposażonych w kabel i podłączanych do portu USB (przesył 125 sygnałów zawierających informacje o położeniu kursora na sekundę).

Mysz wyróżnia się starannym wykonaniem i ergonomicznym kształtem, do dyspozycji jest sześć programowalnych przycisków oraz jedna rolka. Dwa przyciski są umieszczone bezpośrednio pod kciukiem, pozostałe zaś przy końcach rolki umożliwiają szybkie przewijanie długich dokumentów (Cruise Control). Dodatkowy przycisk pozwala na przełączanie się między uruchamianymi aplikacjami. Wszystkie są w pełni programowalne za pomocą dołączonej aplikacji MouseWare.

Niestety, myszka po zainstalowaniu oprogramowania pozwalała na konfigurację w grach jedynie trzech przycisków, dopiero po odinstalowaniu oprogramowania MouseWare do dyspozycji masz pięć przycisków. Dodatkowym atutem jest dołączana ładowarka do baterii.

Logitech MX500

W pogoni za myszą

Logitech MX500

Myszka MX500 jest przeznaczona dla tych graczy, którzy nie do końca przekonali się do urządzeń pozbawionych kabli. Jest wierną kopią starszej siostry MX700, jednakże w przeciwieństwie do niej, do komunikacji z komputerem wykorzystuje zwykły kabel.

Różnice w precyzji działania pomiędzy obiema myszkami są niezauważalne. Obie korzystają z tego samego sensora optycznego MX oferującego rozdzielczość 800 DPI i pracującego z częstotliwością 5250 fps. Obie również przesyłają sygnał do komputera o położeniu z prędkością około 120 sygnałów na minutę. Sam kształt, liczba przycisków i ich rozmieszczenie są identyczne z modelem MX700. Podobnie jak w modelu MX700, występuje problem z konfiguracją dodatkowych przycisków w grach po zainstalowaniu dołączanego oprogramowania MouseWare 7.9.

Instalacja myszki nie nastręcza żadnych problemów i wystarczy tylko podłączyć ją do odpowiedniego portu (dzięki dołączanej przejściówce możemy podłączyć ją do portu PS/2 lub USB). Mysz idealnie spisuje się podczas gry i nawet najwięksi malkontenci powinni być zadowoleni z jej precyzji działania. Dodatkowym atutem jest ergonomiczny kształt przystosowany dla osób praworęcznych oraz funkcjonalne oprogramowanie.

Microsoft IntelliMouse Wireless Explorer

W pogoni za myszą

Microsoft IntelliMouse Wireless Explorer

Pomimo iż nie jest to najnowsza konstrukcja, jej funkcjonalność i możliwości sprawiają, że bez problemu może konkurować z najnowocześniejszymi gryzoniami. Myszka jest specjalnie wyprofilowana dla osób praworęcznych i idealnie leży w dłoni. Dysponuje pięcioma w pełni programowalnymi przyciskami (jeden jest zintegrowany z rolką), a dwa przyciski obsługujesz za pomocą kciuka. Wbudowany sensor optyczny działa z częstotliwością 6000 klatek na sekundę, oferując rozdzielczość 400 DPI (konkurencyjny zestaw Logitech MX700 dysponował rozdzielczością 800 DPI).

Pomimo iż mysz ta nie jest wyposażona w ładowarkę, producent twierdzi, że dołączane dwie alkaiczne baterie (rozmiar AA) powinny wystarczyć na cztery miesiące pracy. Mysz ma dobrze działający system oszczędzania baterii, który podczas bezczynności zmniejsza częstotliwość świecenia diody LED, a dzięki wbudowanemu czujnikowi wykrywającemu obecność dłoni potrafi prawie natychmiast powrócić do normalnego trybu pracy. Ponadto dołączane oprogramowanie na bieżąco podaje poziom naładowania baterii. Mimo że jest to mysz bezprzewodowa, jej precyzja oraz szybkość działania są zupełnie wystarczające, chociaż niektórzy maniacy gier FPP mogą mieć inne zdanie.

Microsoft IntelliMouse Explorer 3.0

W pogoni za myszą

Microsoft IntelliMouse Explorer 3.0

Pierwsze wersje tej myszki nie były udane. Testowany model jest pozbawiony wszystkich wad poprzedniczek. Oferuje wysoką jakośś działania i bardzo dobrą ergonomię.

Mysz jest wyposażona w pięś programowalnych przycisków (jeden z przycisków zintegrowany jest z rolką) oraz jedną rolkę. Wszystkie przyciski działają bez zarzutu. Na szczególną uwagę zasługują dwa przyciski obsługiwane kciukiem o specjalnie wyprofilowanym kształcie ułatwiającym ich wykorzystanie. Dołączane oprogramowanie (w wersji BOX) pozwala na pełną konfigurację myszki (przypisanie funkcji poszczególnym przyciskom, konfiguracja rolki) i nie koliduje z grami, które bez problemu wykrywają wszystkie dostępne pięś przycisków.

Za precyzję działania myszki odpowiada sensor optyczny, który pracuje z niespotykaną u innych producentów prędkością 6000 klatek na sekundę. Dzięki temu mysz reaguje nawet na najmniejszą zmianę położenia, dysponując mniejszą rozdzielczością, od np. myszek Logitecha z serii MX (Microsoft IntelliMouse Explorer 3.0 - 400 DPI, Logitech MX - 800 DPI).

Mysz polecamy wszystkim maniakom gier, gdyż oferuje wysoką precyzję działania. Można byś pewnym, że nie zawiedzie nawet podczas największych wirtualnych zmagań. Opisywana wersja jest sprzedawana w wersji OEM (bez pudełka i oprogramowania).

Procedura testowa

Wszystkie myszki zostały poddane jednakowej procedurze testowej. Testy przeprowadziliśmy z użyciem sterowników dostarczanych wraz z myszką (o ile były dołączane). Ocena objęła trzy kategorie: możliwości, jakość i wydajność. Na podstawie otrzymanych wyników obliczyliśmy ocenę końcową.

Możliwości

W tej kategorii pod uwagę braliśmy przede wszystkim wyposażenie zestawu. Punkty przyznawaliśmy za liczbę przycisków, interfejs (punktowane było dostarczenie przejściówki USB-PS2), dodatkowe urządzenia wskazujące (np. multiball), uniwersalny profil oraz możliwość przypisania funkcji przyciskom.

W myszkach bezprzewodowych dodatkowo punktowano ładowarkę baterii.

Jakość

W tej kategorii punkty można było otrzymać m.in. za ergonomiczny profil, przyciski obsługiwane kciukiem, jakość wykonania (oceniana wg skali: 1 pkt - dostateczna, 2 - dobra, 3 - bardzo dobra jakość wykonania). Ponadto w myszkach bezprzewodowych punktowaliśmy: sygnalizację o wyczerpywaniu się baterii, wskaźnik poziomu naładowania baterii, sposób aktywacji myszki z trybu uśpienia.

Wydajność

Na ocenę wydajności wpływały subiektywne wrażenia trzech osób z pracy myszki w systemie i w grze (po 40% oceny wydajności) w skali od 1 do 4 pkt. (3 - dostateczna, 4 - dobra, 5 - bardzo dobra) oraz testu sprawdzającego poprawność działania myszki na jasnej powierzchni z jasnym wzorem.

Ocena końcowa

Została wyliczona na podstawie wzoru:

Ok.= 0,5*ocena wydajności + 0,2*ocena możliwości + 0,3*ocena jakości.