W poszukiwaniu lekarza doskonałego

Dzięki powszechnemu dostępowi do internetu porównywanie towarów i usług stało się wyjątkowo proste. Wybór właściwego telewizora czy aparatu fotograficznego nie stanowi problemu. Nie ma jednak chyba nic cenniejszego niż nasze zdrowie, dlatego decyzja, w czyje ręce je powierzymy, powinna być dokładnie przemyślana. Na szczęście istnieje możliwość skorzystania ze specjalnych serwisów internetowych, które pozwolą znaleźć potrzebnego nam lekarza.


Nie od dziś wiadomo, że najlepszy lekarz to lekarz z polecenia. Jeżeli znanej nam osobie pomógł, a do tego był miły i cierpliwy, możemy przypuszczać, że podobnie będzie zachowywał się w stosunku do nas. Niestety, nawet osoby wyjątkowo towarzyskie mają ograniczoną liczbę znajomych i zawsze może trafić się specjalista, którego nikt z naszych przyjaciół lub rodziny nie odwiedzał. W takiej sytuacji mamy dwa rozwiązania. Możemy zdać się na ślepy los i odwiedzić pierwszego lepszego lekarza lub poświęcić kilka chwil na poszukanie specjalisty, cieszącego się dobrymi opiniami ze strony pacjentów. Możemy tego dokonać, korzystając z dostępnych w sieci porównywarek lekarzy i szpitali.

W internecie jest wiele serwisów umożliwiających wyszukiwanie i ocenianie lekarzy. Jednakże tylko kilka z nich zwróciło naszą szczególną uwagę. Pokażemy, co dokładnie może oferować nam tego typu porównywarka oraz jak wybrać tą, która najskuteczniej wskaże potrzebnego specjalistę. Przedstawimy także znajdujące się w sieci katalogi lekarzy i placówek, w których nie ma możliwości wystawiania ocen. Jednakże o nich także warto wspomnieć, ponieważ stanowią bogatą bazę podmiotów świadczących usługi medyczne.

Zaczynamy poszukiwania

Poszczególne portale oferują nam różnorodne opcje wyszukiwania. Ogólnie mamy dwie główne możliwości pozyskiwania informacji: możemy szukać najlepszego specjalisty w danej dziedzinie przyjmującego w określonym mieście lub też sprawdzić opinie na temat konkretnego lekarza. Na stronie rankinglekarzy.pl użytkownik może szukać, wybierając specjalizację, województwo i miejscowość. Dostępne są również rankingi lekarzy przypisane do województwa oraz specjalizacji, np. ginekolodzy w małopolskim. W przypadku strony znanylekarz.pl istnieje możliwość skorzystania z rankingów uwzględniających specjalistów w dużych miastach lub w oknie wyszukiwarki wpisania interesujących nas fraz, np. okulista Warszawa. Dzięki tego typu rozwiązaniom, w przypadku obu stron, możemy w skuteczny sposób szukać najlepszego lekarza w danym rejonie lub dowiedzieć się więcej o konkretnym specjaliście. W wypadku strony informed.com.pl, oprócz poszukiwania według specjalności i lokalizacji, istnieje również opcja szukania zaawansowanego. Możemy wpisać nazwę, województwo, miasto, dzielnicę, specjalność lub nr rejestru ZOZ/PWZ.

Lokalizowanie lekarza na mapie

Rankinglekarzy.pl oferuje bardzo przydatną funkcję. Można szukać specjalisty, używając do tego usługi Google Maps. Wpisujemy nasz adres, wyznaczamy promień, w jakim chcemy szukać lekarza, oraz wybieramy specjalizację. Na mapie pojawiają się znaczniki w kolorze szarym, zielonym i czerwonym. Kolory symbolizują ocenę, jaką danemu specjaliście wystawili pacjenci. Po kliknięciu danego znacznika dowiemy się, jaką dokładną notę ma lekarz oraz jaka jest liczba wystawionych ocen. W trakcie poszukiwań możemy w prosty sposób zmieniać wprowadzone na początku dane. Jedynym minusem tego rozwiązania jest brak lekarzy, u których nie podano adresu, pod jakim przyjmują pacjentów.

Podobne rozwiązanie zastosowano na stronie doz.pl. Na mapie możemy zlokalizować lekarza lub aptekę. Wpisujemy dokładny adres oraz określamy cel naszych poszukiwań. Możemy wybierać podmioty, np. szpital, szkoła rodzenia, czy też specjalizacje. Wskazujemy także, czy poszukiwany przez nas lekarz lub placówka oferuje wizyty domowe, dyżury nocne oraz czy ma umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na mapie oznaczane są interesujące nas lokalizacje. Po kliknięciu jednej z nich, otwiera się wizytówka. Niestety, w serwisie dostępny jest jedynie katalog, nie zapoznamy się więc z konkretnymi opiniami pacjentów. W przypadku innych stron można zlokalizować na mapie jedynie konkretnego lekarza lub placówkę.

Czego możemy się dowiedzieć

Jeśli chodzi o poszczególne serwisy, można uzyskać dostęp do wielu ciekawych i przydatnych danych dotyczących wybranego lekarza lub placówki. W przypadku specjalisty, oprócz imienia i nazwiska natrafić można na telefon, miejsce przyjmowania, adres e-mail, a nawet godziny przyjęć pacjentów. Na profilu placówki znajdziemy dodatkowo zakres dostępnych usług. Serwis znanylekarz.pl umożliwia sprawdzenie miejsca przyjmowania lekarza na mapie. W portalu tym, w przypadku profilu zweryfikowanego przez danego lekarza lub administrację placówki, może pojawić się zdjęcie i logotyp. Na stronie e-lekarz przy niektórych profilach znajdziemy także ofertę wraz z cennikiem. Serwis informed.com.pl, będący katalogiem podmiotów świadczących usługi medyczne, udostępnia wizytówki, na których można znaleźć dużo danych zaprezentowanych w przejrzysty sposób. Szczególnie przydatne okaże się to w przypadku placówek, gdzie oprócz podstawowych danych otrzymujemy opis, wykaz usług oraz listę przyjmujących lekarzy. Gdy dane są nieprawidłowe lub nieaktualne, istnieje możliwość wprowadzenia poprawki.

Możliwości oceniania

Na stronach udostępniających opcje rankingów możemy spotkać się z różnymi systemami oceniania. Część portali, np. rankinglekarzy.pl, stosuje ocenę podzieloną na składowe: kompetencje, uprzejmość itp. W przypadku strony znanylekarz.pl pojawiają się noty bardziej ogólne, np. bardzo dobry, dobry czy słaby. Jednakże zdecydowanie najważniejsze wydają się indywidualne opinie wprowadzane przez pacjentów. Możemy dowiedzieć się z nich, jak przebiegała wizyta oraz na co uwagę zwróciły poszczególne osoby. Oczywiście trzeba pamiętać, że w każdym przypadku jest to subiektywne odczucie danej osoby, niekoniecznie w stu procentach odpowiadające rzeczywistości. Niektóre serwisy umożliwiają nam polemizowanie z innymi użytkownikami. W serwisie znanylekarz.pl istnieje dodatkowo możliwość wskazania, czy dana opinia była dla nas przydatna. Podobnie wygląda to w przypadku serwisu YouTube. Oznaczanie przydatności nie wiąże się z potrzebą rejestracji i nie wymaga od nas zbyt wiele wysiłku. Sprawia to, że korzysta z tej opcji bardzo dużo osób, a my możemy jeszcze lepiej zorientować się w opiniach na temat danego lekarza.

Dodaj lekarza do bazy

W sytuacji, gdy szukamy konkretnego lekarza, może okazać się, że jeszcze nie został on uwzględniony w rankingach prezentowanych na przeglądanych przez nas witrynach. Wówczas możemy dodać specjalistę i wystawić mu ocenę. To właśnie aktywni użytkownicy stanowią o sile portalu. W przypadku serwisu rankinglekarzy.pl dodawanie specjalisty jest wyjątkowo proste. Wystarczy podać tytuł, imię, nazwisko, specjalizację, województwo oraz miasto. Nie ma potrzeby rejestrowania się na stronie. Natomiast w serwisie znanylekarz.pl przed wprowadzeniem jakichkolwiek danych musimy dokonać rejestracji. Po wypełnieniu wymaganych rubryk i zatwierdzeniu, nasz wpis czeka na sprawdzenie przez moderatora. Dzięki temu serwis może ustrzec się przed wprowadzaniem fikcyjnych osób. Podobnie wygląda procedura na stronie dobrylekarz.info. Tutaj bazę mogą uzupełniać jedynie zarejestrowani użytkownicy, a wszystkie informacje weryfikowane są przez moderatorów. Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy chodzi o strony będące tylko katalogami lekarzy i placówek. Serwis informed.com.pl umożliwia wprowadzanie nowych profili wyłącznie lekarzom lub przedstawicielom administracji placówki. W przypadku bazy dostępnej na e-lekarze.net również użytkownicy mogą wysyłać zgłoszenia, które także zostaną poddane weryfikacji przez pracownika portalu.

Lekarzu, promuj się sam

Internet jest idealnym miejscem do promowania swoich usług. Dlatego niektóre serwisy umożliwiają lekarzom stworzenie własnego profilu lub przejęcie kontroli nad już istniejącym. W serwisie znanylekarz.pl profil, który jest kontrolowany przez lekarza, oznaczony jest jako zweryfikowany. Specjaliści mogą edytować informację o sobie, dodawać swoje zdjęcia, odpowiadać na opinię umieszczone przez pacjentów oraz przeglądać statystyki odwiedzin. Bardzo podobnie wygląda to w przypadku placówek. Istnieje możliwość zamieszczenia zdjęć oraz logotypu. Świadome promowanie placówki lub specjalisty jest również możliwe w wypadku serwisu e-lekarze.net, który nie jest porównywarką, a jedynie katalogiem. Lekarz ma do wyboru aż trzy różniące się od siebie pakiety: free, standard oraz premium. Pierwszy z nich jest bezpłatny. Za dwa pozostałe trzeba opłacić abonament. Pakiet standard kosztuje 29,90 zł za miesiąc, 85,90 zł za kwartał, 159,90 zł za pół roku oraz 299,90 zł za rok. W przypadku pakietu premium należy zapłacić 59,90 zł za miesiąc, 149,90 zł kwartał, 279,90 zł pół roku i 499,90 zł za cały rok. Pakiet free umożliwia wprowadzenie imienia i nazwiska lub nazwy placówki, specjalizacji, danych kontaktowych oraz mapy dojazdowej. Przy opłaceniu abonamentu z opcją premium można dodatkowo umieścić cennik, aktualności, godziny przyjęć, galerię zdjęć oraz aktywować wyszukiwanie po godzinach otwarcia. Płatne opcje dostępne są również w serwisie dobrylekarz.info. Możliwe jest graficzne wyróżnienie odpowiedniej pozycji. Wartość opłaty dostępna jest po zalogowaniu się na koncie gabinetu. Płatną reklamę oferuje także serwis firmed.pl będący ogólnopolską bazą, skupiającą firmy z prywatnego sektora medycznego. Po wykupieniu Gabinetu Premium użytkownik może dodać zdjęcie i pozbyć się reklam. Ponadto profil zostaje wyróżniony graficznie i trafia na pewien okres do czołówki odpowiednich kategorii bez względu na liczbę opinii. Koszt takiej wizytówki to 300 zł netto za rok.

Rejestracja w serwisie

Serwisy działające jako porównywarki lekarzy i placówek często umożliwiają nam rejestrację. W zależności od strony mamy dzięki temu różne możliwości. W przypadku serwisu rankinglekarzy.pl, po dokonaniu rejestracji, można modyfikować opinie na temat lekarzy oraz stworzyć profil użytkownika. Natomiast na stronie znanylekarz.pl bez zalogowania się można jedynie zapoznawać się z informacjami i opiniami na temat specjalistów i placówek oraz korzystać z wyszukiwarki. Po dokonaniu rejestracji użytkownik ma możliwość wystawiania opinii, dodawania lub poprawiania informacji o lekarzu, tworzenia nowych profili oraz korzystania z opcji powiadamiania o nowych informacjach i opiniach. Ostatnia usługa dostępna jest po oznaczeniu danego profilu jako "obserwowany". W serwisie e-lekarze rejestracja możliwa jest tylko w przypadku lekarzy lub placówek i jest wymagana informacja o praktyce lekarskiej lub placówce. Serwisem, który umożliwia dodawanie opinii jedynie przez zarejestrowanych użytkowników, jest także dobrylekarz.info. Po zarejestrowaniu się na tej stronie można także dodawać nowych lekarzy i gabinety.

Porównanie rankingów

Strony zawierające rankingi lekarzy można ze sobą porównywać na wiele sposobów. Opcje wyszukiwania lub przejrzystość danego portalu ma oczywiście bardzo duże znaczenie, ale wartość i siła danego rankingu rośnie wraz z pojawiającymi się na nim opiniami. Większa liczba not daje pełniejszy obraz danego lekarza. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na kilka konkretnych stron, którym udało się zgromadzić największą bazę lekarzy i użytkowników wystawiających oceny i komentarze.

Gdy chcemy sprawdzić opinię o konkretnym lekarzu, zanim skorzystamy z wybranej strony (porównywarki czy katalogu), warto wykonać czynność najprostszą, czyli wpisać nazwisko danego specjalisty w zwykłej wyszukiwarce, np. Google. Dzięki temu trafimy na większość stron, na których znajduje się jakakolwiek opinia o sprawdzanym lekarzu.

Poszczególne strony mają różnorodne opcje dodatkowe, które mogą być przydatne w trakcie poszukiwań. Rankinglekarzy.pl, oprócz standardowych opcji wyszukiwania, umożliwia odszukiwanie lekarza lub placówkę na mapie. Przydatny może być słowniczek specjalizacji. Można szybko ustalić, jaki rodzaj specjalisty jest w danym momencie potrzebny. W serwisie używa się ocen cząstkowych. Istnieje również możliwość dyskutowania o danej opinii. Na stronie można znaleźć informacje o ponad 30 tys. lekarzy znajdujących się w bazie. Serwis znanylekarz.pl umożliwia specjalistom weryfikację swojego profilu oraz dodawanie przez nich zdjęć. Na stronie możliwe jest oznaczenie danej opinii na plus lub minus. Porównywarka charakteryzuje się rozbudowaną bazą lekarzy. Na stronie znajdują się informacje o ponad 50 tys. specjalistów. Ta liczba nie byłaby jednak tak wartościowa, gdyby nie bardzo dużo opinii dostępnych na portalu.

Kolejna dostępna porównywarka to dobrylekarz.info. Zaletą tego serwisu jest forum, na którym można dyskutować na temat lekarzy, placówek, chorób i leków. W trakcie poszukiwania można korzystać z okna wyszukiwarki, wpisując konkretne frazy, albo wybrać specjalizację lub miejscowość. Po dokonaniu wyboru np. stomatologa, należy użyć filtra kategorii, gdzie wskażemy, w jakiej miejscowości szukamy danego specjalisty. Strona oferuje dość rozbudowany dział pomocy. Można dowiedzieć się, jak korzystać z funkcji porównywarki, dodawać informacje do katalogu itp.

Osoba szukająca lekarza może także trafić na stronę e-lekarze.net. Nie jest to ranking, a jedynie katalog specjalistów. Lekarzy szukamy poprzez wybranie lokalizacji oraz wskazanie interesującej nas specjalizacji. Nie mamy do dyspozycji porównywarki, tylko zbiór, w którym możemy stosować filtry. Biorąc pod uwagę obecność w internecie licznych rankingów, trzeba stwierdzić, że tego rodzaju katalog jest raczej mało przydatny. Podobny serwis znajduje się pod adresem informed.com.pl. Strona, oprócz wyszukiwania podmiotów świadczących usługi medyczne, umożliwia skorzystanie z forum. W bazie znajdziemy placówki, lekarzy oraz apteki. Zaletą tego serwisu jest przejrzystość stron przypisanych do poszczególnego podmiotu. W wizytówce bardzo łatwo znaleźć interesujące nas informacje. Stroną wartą uwagi jest także doz.pl. W jednym miejscu zgromadzono aptekę internetową, katalog podmiotów świadczących usługi medyczne oraz liczne artykuły na tematy związane ze zdrowiem.

Biorąc pod uwagę liczbę dostępnych pozycji w bazie, godne polecenia są strony: znanylekarz.pl, dobrylekarz.info oraz rankinglekarzy.pl. Wszystkie trzy serwisy mają rozbudowane bazy oraz grupę użytkowników wystawiających opinię. Szukając lekarza, warto skorzystać z kilku narządzi, by móc dokonać jak najlepszego wyboru. Jeżeli nie znajdziemy szukanego przez nas konkretnego lekarza, należy dodać go do bazy, ale trzeba pamiętać, że brak specjalisty w rozbudowanej bazie, także może być dla nas ważną informacją.