W poszukiwaniu zaginionych gigabajtów

Niby duży dysk, a ciągle brakuje miejsca. Przechowujemy w komputerze pełno niepotrzebnych plików i śmieci, a także multimedia, które spokojnie mogłyby zniknąć lub znaleźć się na płytach. Koniec z tym! Zaczynamy wyprawę, której celem jest odzyskanie wolnego miejsca.


Dziwnie się składa, że zwykle o braku miejsca na dysku dowiadujemy się właśnie wtedy, gdy kolega chce skopiować nam zdjęcia z wakacji lub szef przyniósł materiały, które za 15 minut trzeba oddać.

W takiej sytuacji, zaczynamy kombinować. Najpierw, kasujemy pliki tymczasowe, których na dysku twardym pojawia się naprawdę sporo. Robimy to ręcznie, ale częściej stosujemy programy do usuwania śmieci, takie jak Odkurzacz lub EasyCleaner.

Na tropie dużych plików

Jakub Ujejski napisał, że odzyskanie tych kilkuset megabajtów jest trochę bez sensu, bo za chwilę znów przyjdzie nam je stracić.

W takim razie, warto będzie znaleźć coś lepszego. Może to być WinDirStat - łatwy w obsłudze program, który pokazuje, które katalogi i pliki zajmują najwięcej miejsca. Przykładowo, u mnie był to jakiś film, o którym całkiem zapomniałem, archiwum Gadu-Gadu i albumy zdjęć, które wystarczy zgrać na płytkę DVD, by mieć z nimi spokój!

WinDirStat: Jak korzystać?

Najpierw pobierz aplikację w dziale Download. Po instalacji i włączeniu programu, WinDirStat zapyta, które dyski albo katalogi chcemy wyświetlić. Kiedy wybierzemy domyślną opcję "Wszystkie dyski lokalne", rozpocznie się proces rysowania, który zależnie od ilości danych trwa od kilkudziesięciu sekund nawet do 10 minut.

Po wyświetleniu grafiki, zobaczymy, które pliki na dysku są największe. Łatwo, można teraz sprawdzić ich ścieżkę i usunąć niepotrzebne pliki z dysku. W menu, po prawej stronie wybrać można kolorowanie plików, np. by wyróżnić wszystkie filmy AVI, WMV czy MPEG. Każdy prostokąt w oknie na dole to jeden z plików skrywanych w komputerze.

Istnieją podobne aplikacje dla Mac OS (SupaView) i Linuksa (xdiskusage). Wszystkie trzy są łatwe w użyciu i z pewnością pomogą Ci w poszukiwaniu gigabajtów wolnej przestrzeni.

Coś dla 70 proc. czytelników

Windows XP nadal jest najpopularniejszym OS-em na świecie. A skoro tak, warto zobaczyć, jak można nieco zmniejszyć ten system. Wśród kilku metod, nie polecamy blokowania aktualizacji. Łatki systemowe są przydatne i chronią przed niebezpieczeństwem.

Ale co z plikami do deinstalacji łatek? Czy kiedykolwiek próbowaliście odinstalować wcześniejsze aktualizacje? Pewnie nie, a ukryte pliki w katalogu C:\Windows zajmują na dysku nawet 1 GB miejsca!


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: