W potoku informacji

IDC przedstawiła wyniki badań dotyczące stanu światowej produkcji, dystrybucji i magazynowania informacji.

Według raportu firmy analitycznej IDC (International Data Corporation), ogólna ilość informacji produkowanej na całym świecie przekracza obecnie jeden exabajt ("exabyte"), czyli 10 do potęgi 18 bajtów rocznie. Blisko 80% z tego oceanu informacji jest rejestrowane w formie cyfrowej, podczas gdy reszta tylko w druku i kliszy filmowej.

W roku 1999 na każdego mieszkańca Ziemi przypadało rocznie ok. 250 MB danych, czyli odpowiednik ok. 250 książek. Choć oczywiste jest, że zapisanie i korzystanie z 250 MB nie stanowi problemu dla posiadaczy PC czy przenośnych napędów, to większość ludzi pozbawiona jest jednak tych narzędzi. Prezentowanie coraz większej ilości danych online stwarza szansę na bardziej sprawiedliwą dystrybucję informacji na świecie.

Zmagazynowanie wszystkich cyfrowych informacji powstałych tylko w 1999 r. (nie wliczając duplikatów i kopii zapasowych) wymaga przestrzeni będącej ekwiwalentem 85 mln dysków o pojemności 20 GB każdy. Producenci dysków twardych dostarczają co roku ponad 1,75 mln terabajtów (TB) miejsca na informacje, a do roku 2004 dyski dostarczane klientom mają rocznie mieścić 26,3 mln TB.

Miejsce na jeden terabajt danych na dysku twardym kosztuje dzisiaj średnio 7811 USD, a w roku 2004 terabajtowy dysk będzie można kupić za 568 USD. Pojemność dostępnych dysków twardych podwaja się co roku, podczas gdy ich cena z każdym rokiem maleje o blisko 50%.

Więcej informacji: www.idc.com


Zobacz również