W przeddzień wojny cenowej

Najwięksi światowi producenci zestawów komputerowych przygotowują się do kolejnej wojny cenowej.

Malejące ceny podzespołów oraz spadająca sprzedaż komputerów sprawiły, że trzech największych producentów sprzętu komputerowego zapowiedziało radykalne obniżenie cen. Przewiduje się, że Compaq obniży ceny o 31%, Hewlett-Packard - 28%, zaś Dell - 20%. Jak mówi Chris Murphy, analityk z firmy IDC, obecne obniżenie cen to jedynie potyczka w przeddzień prawdziwej wojny cenowej. Według Achima Kuttlera z firmy Hewlett-Packard, obniżka spowodowana jest "trudnościami na rynku".

Do tej pory takie praktyki stosowała głównie firma Dell. Obecnie jednak problemy ze zbytem oraz wyjątkowo niskie ceny podzespołów spowodowały, że tę metodę walki o klienta musieli zastosować wszyscy więksi producenci. To pierwsze od dawna, tak radykalne, obniżenie cen; przykładem niech będzie produkowany przez Compaq zestaw DeskPro EN, wyposażony w 1 GHz procesor Pentium III, 256 MB pamięci RAM oraz twardy dysk o pojemności 20 GB. Jego cena zostanie obniżona o blisko 600 USD.

Zobacz również:

  • Resident Evil 4 Remake - wymagania sprzętowe na PC
  • Najlepiej sprzedający się komputer wszechczasów skończył 40 lat

Z cenowej wojny producentów sprzętu cieszyć mogą się jedynie klienci - oni najwięcej skorzystają na obniżeniu cen zestawów komputerowych.