W rodzinie CanoScanów

Na rynek wchodzi nowa seria skanerów płaskich Canona.

Na rynek wchodzi nowa seria skanerów płaskich Canona.

Są to urządzenia z dwóch grup: CCD, oznaczanych przez producenta literą D oraz CIS, oznaczanych N. Modele z pierwszej grupy, wykorzystujące światło lampy fluorescencyjnej z zimną katodą, dzielą się na dwie serie: D1230 (FAU,UF,U) oraz D2400 (FAU,UF,U). Mogą mieć różne wyposażenie, np. dodatkowo przystawkę FAU-S12 (lub dla D2400 FAU-S13) do skanowania przezroczy o maksymalnych wymiarach 4x5 cali. Urządzenia D1230 wykorzystują element CCD, pozwalający rozpoznawać obraz z dokładnością 1200 dpi i 48-bitową głębią koloru. Producent zastosował dość ciekawe rozwiązanie techniczne, związane z transmisją danych do peceta - informacje są poddawane bezstratnej kompresji, by mogły jak najszybciej przejść przez wąskie gardło, jakim jest - dla dużej ilości danych - interfejs USB 1.1. W komputerze informacja jest dekompresowana programowo.

Skanery z rodziny D2400 wyróżniają się dużą, jak na skanery płaskie, rozdzielczością - 2400 dpi. Modele te przeznaczone są głównie dla użytkowników wykonujących profesjonalne prace graficzne. W urządzeniach CanoScan D2400 także zastosowano technologię kompresji/dekompresji transmitowanego przez USB obrazu. Przystawka do skanowania filmów wykorzystuje FARE, system eliminacji zanieczyszczeń ze skanowanego przezrocza.

Wśród nowych urządzeń CCD pojawia się jeszcze domowy skaner D646U o rozdzielczości 600 dpi. Został tak zaprojektowany, żeby można go było obsługiwać w szybki i prosty sposób. Służą temu popularne, również w modelach innych producentów, przyciski szybkiego dostępu do poszczególnych funkcji skanera oraz jego oprogramowania.

Kolejną grupą nowych urządzeń są skanery CIS o symbolach N676U, N670U (o rozdzielczości optycznej 600 dpi) oraz N1240U (o rozdzielczości 1200 dpi). Skanery różnią się od swoich starszych odpowiedników kilkoma nowymi funkcjami. Pierwszą jest system eliminacji zanieczyszczeń z powierzchni skanowanego materiału. Technologia elektronicznego retuszu, nazwana przez producenta QARE (Quality Automatic Retouching and Enhancement), jest ciekawym rozwiązaniem i zarazem nowością w skanerach płaskich. W urządzeniach przeznaczonych do slajdów (na przykład Nikona czy Microteka) podobne rozwiązania wykorzystywane były już od kilku lat. Jest to bardzo przydatna funkcja skanera - szczególnie cenna, gdy skanujemy na przykład stare fotografie w dużej rozdzielczości.

Kolejną nowością jest wprowadzenie funkcji automatycznej regulacji kontrastu i współczynnika gamma skanera. Zdaniem producenta, dzięki takiej optymalizacji zwiększy się atrakcyjność skanowanych grafik i fotografii.

Oprogramowanie TWAIN rozpoznaje zdjęcia znajdujące się na całej powierzchni skanu i jest w stanie je wyodrębnić i zeskanować osobno. Nie musisz się martwić, jeśli któreś z nich zostanie umieszczone w skanerze krzywo - program potrafi skorygować ustawienie.

Skanery CIS ze względu na niewielki pobór prądu (źródło światła stanowią diody LED) zasilanie są przez interfejs USB. Dzięki specjalnej podstawce można je stawiać na pionowo - zajmują w ten sposób znacznie mniej miejsca. Wszystkie opisane urządzenia współpracują z komputerami PC oraz Macintosh.

Informacje: Canon, www.canon.com.pl