W rok 2000 z nową encyklopedią

Myśleliśmy, że do końca wieku nic się już nie wydarzy. A tu niespodzianka: wydawnictwo Fogra Multimedia wydało nową, milenijną edycję Multimedialnej Encyklopedii Powszechnej oznaczonej jako De luxe 2000.

Myśleliśmy, że do końca wieku nic się już nie wydarzy. A tu niespodzianka: wydawnictwo Fogra Multimedia wydało nową, milenijną edycję Multimedialnej Encyklopedii Powszechnej oznaczonej jako De luxe 2000.

Do niedawna pewną nobilitacją dla gospodarza była możliwość pochwalenia się przed gośćmi tomami Encyklopedii Powszechnej zajmującymi pół regału. Pomijam fakt, że niejednokrotnie, żadna z tych ksiąg nie była otwierana. Zresztą, żmudne poszukiwanie hasła polegające na przewracaniu kartek jest dobre dla kogoś, kto ma dużo czasu i cierpliwości. Encyklopedie książkowe mają też wiele ograniczeń, jak choćby brak możliwości odsłuchania mazurka Chopina czy obejrzenia pierwszego lądowania człowieka na Księżycu, czy też automatycznego wyszukiwania haseł.

W rok 2000 z nową encyklopedią
Multimedialna Encyklopedia Powszechna eliminuje wszystkie wady wydania książkowego. Zajmuje niewiele miejsca, w pełni wykorzystuje multimedialne właściwości komputera i jest znacznie tańsza. Jej najnowsza wersja De luxe 2000, wydana niedawno przez wydawnictwo Fogra Multimedia, ma więcej haseł: 72000 (wersja Ô99 miała "tylko" 67600). Przeniesiono do niej i umieszczono na trzech płytach CD-ROM 20 tomów Popularnej Encyklopedii Powszechnej, co czyni ją w tej chwili największą polską multimedialną encyklopedią na rynku. Nowa wersja aplikacji ma zmieniony, znacznie ładniejszy i łatwiejszy w obsłudze interfejs użytkownika.

W rok 2000 z nową encyklopedią
Poza informacjami, na płytach znajduje się 3717 zdjęć, 885 rysunków i map (także satelitarnych), 180 minut muzyki i dźwięków, 20 minut filmów archiwalnych i 31 animacji edukacyjnych. Wszystkie informacje zawierają łącza hipertekstowe, pozwalające na szybkie przenoszenie się do innych haseł związanych z wyświetlanym w danej chwili tematem. Objaśnienia haseł wielokrotnie zawierają także łącza internetowe (8700 haseł z łączami).

Program wyposażony jest w rozbudowany mechanizm wyszukiwania haseł. Żądane hasło można znaleźć, podając jego fragment. Możliwe jest także wyszukiwanie według słów kluczowych. Program posortuje znalezione tematy według procentu "trafienia" w zapytanie. Aplikacja zawiera filtry, umożliwiające wyświetlenie określonych grup haseł (np. z dziedziny nauki i sztuki lub tylko hasła zawierające elementy multimedialne).

W rok 2000 z nową encyklopedią
Użytkownik może tworzyć własne prezentacje multimedialne za pomocą opcji "Konspekty", która pozwala pogrupować tematy tak, aby były np. uzupełnieniem wygłaszanego referatu czy lekcji.

Nowością MEP De luxe 2000 jest 18 panoramicznych zdjęć (m.in. Krakowa, Tatr, obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i zapory czorsztyńskiej). Znacznej poprawie uległa jakość filmów (dzięki zastosowaniu nowego kompresora) oraz dźwięku (pliki MIDI zostały zastąpione plikami WAV). Wprowadzono pełną obsługę programu z poziomu klawiatury (w poprzedniej wersji można było pracować tylko z myszą). Został także zaimplementowany nowy system pomocy, który po wywołaniu, wyświetla informacje dotyczące miejsca, w którym użytkownik znajduje się w danej chwili.

Tak naprawdę część encyklopedyczna aplikacji zajmuje dwie płyty CD-ROM. Na trzeciej producent umieścił tzw. bonus, którym są prezentacje multimedialne: Kultura i Sztuka Starożytnej Grecji oraz Multimedialna Historia Matematyki wzbogacona o program do rysowania trójwymiarowych wykresów funkcji.

MEP De luxe 2000 została rozbudowana o mechanizm pobierania rozszerzeń i uaktualnień z Internetu (tzw. Liveupdate). Dla zarejestrowanych użytkowników usługa jest bezpłatna.

W rok 2000 z nową encyklopedią
Fogra Multimedia nie planuje w tym roku wydania swojej encyklopedii na płycie DVD, tłumacząc to jeszcze zbyt małą ilością napędów na rynku. Nie wyklucza jednak wydania kolejnej wersji encyklopedii (2001?) na DVD w przyszłym roku. Dowiedzieliśmy się też, że MEP De luxe 2000 będzie dostarczany do szkół jako materiał dydaktyczny na mocy umowy z MEN.

Wyróżniamy Multiedialną Encyklopedię Powszechną De luxe 2000 redakcyjnym znakiem jakości "PC World KOMPUTER Rekomendacja" za doskonałą jakość wykonania, atrakcyjną zawartość i innowacyjne rozwiązania.