W rozmiarze 10 x 15

Przenośne drukarki fotograficzne pozwalają na szybkie wykonywanie odbitek bez konieczności korzystania z komputera. Czy taka wygoda jednak się opłaca?


Przenośne drukarki fotograficzne pozwalają na szybkie wykonywanie odbitek bez konieczności korzystania z komputera. Czy taka wygoda jednak się opłaca?

W rozmiarze 10 x 15

Atutem przenośnych drukarek fotograficznych jest ich mała waga i niewielkie gabaryty.

Jeżeli dużo fotografujemy i nie chcemy przechowywać zdjęć tylko na twardych dyskach komputerów, to rozwiązaniem pozostaje wykonanie odbitki w laboratorium lub wydrukowanie. Zamawianie zdjęć przez Internet jest czasochłonne. Trzeba czasem czekać na nie ponad 3 dni. Gdy zależy nam na czasie lub po prostu nie mamy ochoty oddawać naszych prac w ręce laboranta, to wówczas zamiast naświetlania zdjęć w fotolabach wybieramy opcję domową - drukowanie. Większość używa do tego celu drukarek atramentowych i nie ma w tym nic dziwnego. Zarówno jakość wydruku, jak i koszty eksploatacji są znośne, a uzyskane efekty często zadowalające, pod warunkiem, że jesteśmy w stanie zaakceptować występujący na zdjęciach raster, czyli drobne, widoczne z bliska kropeczki tworzące obraz. Atramentówki są w pewnym sensie urządzeniami wielofunkcyjnymi. Z jednej strony pozwalają na wydrukowanie zdjęć, z drugiej tekstu. Gdy jednak od wydruku fotografii wymagamy czegoś więcej niż jest nam w stanie zapewnić drukarka atramentowa, warto zainteresować się technologią termosublimacyjną. Ma ona sporo zalet. Uzyskane w ten sposób wydruki mają bardzo dobrą jakość i są trwałe (dzięki specjalnej powłoce ochronnej).

Ponadto druk termosublimacyjny arkusza 10 x 15 cm trwa najczęściej nie dłużej niż 120 s. Minusem drukowania termosublimacyjnego jest jego cena. Wydrukowanie zdjęcia 10 x 15 cm jest zwykle o 50-100% droższe od naświetlenia go w fotolabie.

Czym jest termosublimacja?

W rozmiarze 10 x 15

Taśma termotransferowa drukarki. Widać 3 podstawowe barwniki i przezroczystą część z laminatem.

Działanie drukarek termosublimacyjnych jest proste. Barwniki zmagazynowane są nie w pojemniczkach (jak w przypadku druku atramentowego), a na specjalnej taśmie. Przechowuje ona trzy podstawowe kolory barwnika: żółty, niebieski i purpurowy (nie ma czarnego - jest on komponowany z pozostałych) oraz specjalny laminat, który nakładany jest na wydruk jako ostatni i ma zabezpieczyć nasze zdjęcie przed uszkodzeniami mechanicznymi i promieniowaniem słonecznym.

Sam proces drukowania jest widowiskowy. Taśma z barwnikiem przesuwana jest między głowicą drukarki a papierem. Głowica rozgrzewając się nanosi punktowo pigment na specjalny papier (odporny na temperaturę). Barwniki nanoszone są w kolejności jeden po drugim. Obserwując proces widzimy, że najpierw nasze zdjęcie jest koloru żółtego, po czym przeciągane jest ponownie przez drukarkę i nakładana jest na nie warstwa niebieska, potem purpurowa i laminat. Ponieważ barwnika na taśmie można użyć tylko raz, to opakowanie taśmy jest przeznaczone na określoną liczbę kartek papieru i zazwyczaj sprzedawane w komplecie z nimi. Nie ma znaczenia, czy porcję barwnika przeznaczoną na jeden wydruk zużyjemy w 100% czy w 1%, i tak taśmy z barwnikiem nie możemy już wykorzystać ponownie. Drukarki termosublimacyjne lepiej oddają kolory niż "plujki". Uzyskane za ich pomocą zdjęcia są ostre, a co najważniejsze nie widać na nich rastra.

Z aparatu, kart pamięci i komórki

Największą zaletą drukarek przenośnych jest ich kompatybilność z innymi urządzeniami oraz fakt, że można z nich korzystać bez pośrednictwa komputera. Jeżeli więc wybieramy się na kilkudniowy wyjazd i oprócz cyfrowych plików chcemy przywieźć również odbitki, to mała gabarytowo drukarka okaże się niezbędna. Można z niej korzystać na wiele sposobów. Zgodność ze standardem PictBridge sprawia, że jesteśmy w stanie wydrukować odbitki z każdego aparatu zgodnego z tym standardem. Przykładowo, zdjęcia wykonane Canonem możemy drukować za pośrednictwem drukarki Kodaka. Za pomocą wbudowanych gniazd pamięci możemy przenieść fotografię na papier wprost z karty pamięci. Wreszcie, dzięki zazwyczaj opcjonalnemu Bluetooth oraz technologii IrDA, możemy drukować zdjęcia bezprzewodowo na przykład z telefonu komórkowego.

Kodak EasyShare plus

Stacja drukująca Kodak EasyShare plus jest bardzo łatwa w obsłudze. Umieszczone na jej górnej ściance przyciski pozwalają na wybór formatu drukowanego zdjęcia i nawigację. Lampki kontrolne sygnalizują, czy w podajniku papieru są jeszcze czyste arkusze i czy taśma z folią barwnikową zawiera wkład umożliwiający wydrukowanie kolejnej fotografii. Z poziomu drukarki za pomocą przycisku Auto Enhance można poprawić pliki tuż przed wydrukiem. Dzięki wyjściu A/V możliwy jest podgląd obrazów na ekranie telewizora. Adapter Bluetooth i port podczerwieni pozwalają na druk bezprzewodowy.

W rozmiarze 10 x 15
W rozmiarze 10 x 15

Jakość wydruku

Uzyskiwane za pomocą Kodaka zdjęcia cechują się poprawnym nasyceniem barw. Dobrze odwzorowany jest kolor skóry. Zastrzeżenia pojawiają się w przypadku barw zielonej i niebieskiej. Zdarza się, że zieleń ma wyraźną dominantę niebieskiego. Najgorzej drukarka Kodaka radzi sobie z ostrymi przejściami tonalnymi. W miejscach, gdzie na zdjęciu mamy gwałtowny przeskok między partiami jasnymi a ciemnymi, na wydruku pojawiają się ostre obwódki. W przypadku zdjęć makro przejściom z obszarów nieostrych w ostre brakuje naturalności.

Najkorzystniej wyglądają wydrukowane za pomocą stacji fotografie z dużą głębią ostrości i zdjęcia portretowe.

Dane techniczne

System druku termosublimacyjny

Rozdzielczość druku 300 dpi

Porty USB (PictBridge), A/V, gniazdo kart SD, MMC, podczerwień - IrDA, opcjonalnie Bluetooth

Wymiary 134 x 118 x 83 mm

Szybkość drukowania 60 s, pierwsze zdjęcie 75 s

Cena wydruku arkusza papieru10 x 15 2,25 zł, 1,73 (opakowanie ekonomiczne)

Rozmiar drukowanego zdjęcia 10 x 15 cm, 54 x 85 mm, 51 x 76 mm, 34 x 51 mm

Cena 899 zł

Sony DPP - FP50

Urządzenie Sony pozwala na druk fotografii w formacie 10 x 15 cm z marginesami lub bez. Pliki możemy przesyłać z aparatu dzięki standardowi PictBridge, za pomocą wbudowanych gniazd kart pamięci CF, MS i SD, a także czytnika kart pamięci podłączonego przez port USB. Niestety, drukarka Sony nie komunikuje się bezprzewodowo z telefonami czy palmtopami. Przed wyborem konkretnych plików najwygodniej jest skorzystać z możliwości wydrukowania indeksu. Na jednym arkuszu papieru mamy wówczas 48 miniaturek wraz z numerami. Dzięki wyjściu A/V można wybierać zdjęcia przeznaczone do wydruku na ekranie telewizora lub kamery wideo. Urządzenie można obsługiwać za pomocą przycisków znajdujących się na górnej ściance lub poprzez dołączonego do zestawu pilota.

W rozmiarze 10 x 15
W rozmiarze 10 x 15

Jakość wydruku

Jakość otrzymywanych zdjęć jest bardzo dobra. Kolory są żywe i mocno nasycone. Dodatkowo możemy "podbić" wybrane pasma RGB poprzez ustawienia menu. Na wydrukach zauważalna jest dominanta żółtej barwy, co jest nieco drażniące w zdjęciach portretowych. Dobrze odwzorowane są przejścia tonalne między partiami jasnymi i ciemnymi fotografii, również wydruki zdjęć w trybie makro przekonują do siebie nienaganną ostrością.

Dane techniczne

System druku termosublimacyjny

Rozdzielczość druku 300 dpi

Porty USB (PictBridge), A/V, gniazdo kart CF, MS, SD

Wymiary 182 x 66,5 x 210 mm

Szybkość drukowania 60 s

Cena wydruku arkusza papieru10 x 15 1,99 zł

Rozmiar drukowanego zdjęcia 10 x 15 cm

Cena 999 zł