W rytmie Full HD

Do naszego laboratorium testowego trafiły trzy najnowsze projektory Full HD oraz niezwykły telewizor w podobnej rozdzielczości.

Do naszego laboratorium testowego trafiły trzy najnowsze projektory Full HD oraz niezwykły telewizor w podobnej rozdzielczości.

O ile telewizorów z ekranami Full HD jest już na naszym rynku sporo, o tyle projektorów do kina domowego z matrycami o rozdzielczości 1080p było dotąd niewiele. Obecnie sytuacja ta ulega zmianie, o czym świadczy to, że mogliśmy przetestować aż trzy nowe urządzenia tego typu.

Dwa z nich to modele DLP, a trzeci LCD. Co ciekawe, projektory DLP są dwukrotnie droższe od swoich odpowiedników LCD. Czy dwukrotnie lepsze? Na pewno nie, choć widoczna jest ich niewielka przewaga w wyświetlaniu głębokiej czerni. Z kolei modele LCD oprócz niższej ceny mają do zaoferowania większą uniwersalność, bo zastosowana w nich technologia nie naraża widza na występowanie tzw. efektu tęczy, który wielu osobom skutecznie przeszkadza w komfortowym oglądaniu dużego obrazu. Efektu tęczy nie ma także sprawdzony przez nas 55-calowy tylnoprojekcyjny telewizor Sony Full HD. To ciekawy produkt, który ze względu na wysokiej jakości obraz i umiarkowaną cenę może być alternatywą dla dużych i kosztownych ekranów plazmowych czy LCD. Ponadto w tym numerze publikujemy test dobrze brzmiącego zestawu posiadającego certyfikat THX złożonego z amplitunera 7.1 i 8 kolumn. I choć logo "THX" zazwyczaj kojarzy się z drogimi urządzeniami, to komplet Onkyo kosztuje tyle co standardowy zestaw średniej klasy. Sprawdziliśmy również jak sprawuje się zdecydowanie tańsze od modelu Onkyo combo 5.1 oferowane przez LG. Atrakcyjny stylistycznie i bogato wyposażony zestaw koreańskiego producenta dobrze odtwarza nie tylko DVD-Video, ale i DivX-y. Ciekawie prezentuje się także amplituner Fergusona, który dzięki wyposażeniu go w port USB obsługujący filmy DivX może być wykorzystywany jako odtwarzacz plików multimedialnych.