W sieci programów

Poprawne skonfigurowanie sprzętu to nie wszystko, aby cieszyć się wydajnymi połączeniami sieciowymi. Warto sprawdzić wydajność sieci lokalnej, skonfigurowanego łącza internetowego i zdiagnozować wszystkie napotykane problemy. Niezbędne jest także zabezpieczenie łączy przed atakami hakerów oraz nieautoryzowanym dostępem. W tym wszystkim pomogą nam poniższe programy.


Poprawne skonfigurowanie sprzętu to nie wszystko, aby cieszyć się wydajnymi połączeniami sieciowymi. Warto sprawdzić wydajność sieci lokalnej, skonfigurowanego łącza internetowego i zdiagnozować wszystkie napotykane problemy. Niezbędne jest także zabezpieczenie łączy przed atakami hakerów oraz nieautoryzowanym dostępem. W tym wszystkim pomogą nam poniższe programy.

Użytkownicy sieci bezprzewodowych, podobnie jak korzystający z rozwiązań kablowych, napotykają często podobne problemy - sieć działa wolno, któryś komputer odmawia współpracy z innym, współdzielone katalogi nie są widoczne dla wszystkich itd. Natomiast transmisja za pomocą fal radiowych przysparza nowych trudności. Do najbardziej powszechnych zalicza się takie zabezpieczenie kanałów z danymi, aby niepowołani użytkownicy nie mieli do nich dostępu. Jeżeli pozostawimy dziurawą sieć, pewnego dnia może się okazać, że nasi zaradni sąsiedzi korzystają z Internetu na nasz koszt! Kolejnym potencjalnym problemem jest moc sygnału przy poszczególnych stacjach roboczych. Warto więc zaopatrzyć się w oprogramowanie, które w tym pomoże i przy okazji podpowie, jak ustawić antenę. O tym wszystkim poinformują odpowiednie narzędzia.

Wi-Fi Manager 4.2.1 - Zarządzanie, bezpieczeństwo

W sieci programów

Kombinacja narzędzia zabezpieczającego sieć WLAN oraz zarządcy sieci bezprzewodowych w standardach 802.11 a/b/g. Prezentuje widok wszystkich sieci bezprzewodowych funkcjonujących w budynku, punkty dostępowe w każdej z nich, status tych punktów, kanały, na których operują, mobilne klienty. Program umożliwia również analizę sygnału z poszczególnych komputerów użytkowników - siłę, natężenie hałasu i historię. Wi-Fi Manager sprawdza się także jako narzędzie do uaktualniania oprogramowania w urządzeniach dostępowych. Zabezpiecza sieć przed intruzami i atakami typu Denial of Service oraz wskazuje, które moduły sieci wymagają przeglądu.

Producent AdventNet, Inc.

Informacjehttp://www.adventnet.com

Cena bezpłatny (obsługuje trzy punkty dostępowe)

System Windows

myWi-Fizone 2.0.1 - Bezpieczeństwo

W sieci programów

Zbudowałeś sieć bezprzewodową, podłączyłeś wszystkie komputery do Internetu, a teraz pewnie się zastanawiasz, ile osób korzysta bez twojej wiedzy z bezpłatnego łącza? Oto prosty i skuteczny program, który zapanuje nad wszystkimi użytkownikami. Weryfikacja tożsamości odbywa się na podstawie adresu IP oraz numeru fizycznego MAC. Wystarczy dodać uprawnionych użytkowników do listy zatwierdzonych komputerów, wprowadzając oba wspomniane numery. Wszystkie nieautoryzowane połączenia będą wywoływały alarm - zostaniesz powiadomiony dźwiękiem oraz informacją na temat intruza (jego adres IP oraz numer MAC).

Producent myWi-Fizone.com

Informacjehttp://www.myWiFizone.com

Cena freeware

System Windows 2000/XP

WirelessMon 1.0 build 1003 - Analizatory

W sieci programów

Program wyświetla informacje na temat karty sieciowej oraz najbliższych punktów dostępowych. Na bieżąco gromadzi informacje w pliku w postaci wykresu siły sygnału radiowego i statystyk. Pomaga sprawdzić poprawność konfiguracji sieci, a testy sprzętu pozwalają szybko wykryć ewentualne problemy. W czasie rzeczywistym jest mierzona siła sygnału radiowego, który dociera do karty sieciowej, a dzięki zaawansowanej analizie można wykryć źródła zakłóceń i precyzyjnie ustawić antenę (ten aspekt jest szczególnie istotny w wypadku urządzeń kierunkowych). Proste benchmarki sieci pokazują, jak wprowadzane poprawki wpływają na wydajność połączeń.

Producent PassMark

Informacjehttp://www.passmark.com

Cena 18 USD

System Windows 2000/XP/2003

Wireless LAN Security 2.3 - Bezpieczeństwo

W sieci programów

Kolejny program do zabezpieczenia sieci bezprzewodowej, jednak w przeciwieństwie do innych rozwiązań nie wymaga od użytkowników doświadczenia w konfigurowaniu sieci oraz bezpieczeństwa Wi-Fi. Aplikacja składa się z dwóch części - Wireless Client (moduł pracuje na komputerach łączących się za pomocą sieci bezprzewodowej z pozostałą częścią sieci lub Internetem) oraz Security Management Console, uruchamianej na komputerze odpowiedzialnym za weryfikację użytkowników. Program wymaga bezpłatnej rejestracji na stronie producenta. W wypadku wykorzystania więcej niż z trzech komputerów konieczny jest zakup pełnej wersji.

Producent Interlink Networks, Inc.

Informacjehttp://www.lucidlink.com

Cena bezpłatny (dla 3 użytkowników)

System Windows 2000/XP/2003

AdRem iTools 4.0.0.224 - Narzędzia sieciowe

W sieci programów

Pakiet narzędzi, zawierający takie aplikacje sieciowe, jak Ping, Traceroute, DNS Lookup, przeglądarka SNMP, kalkulator adresów IP czy skaner przepustowości łączy. Narzędzia są zintegrowane w spójnym graficznym interfejsie, a dane, które prezentują, mogą być zapisane w plikach o formatach tekstowych, XML, HMTL lub Excel. Wyniki testów Ping pokazywane są w postaci wykresów i możliwe jest tworzenie skrótów klawiaturowych do hostów i narzędzi. Dodatkowo skaner służy do wykrywania otwartych portów i zainstalowanych usług na danym hoście sieciowym, weryfikacji ich stanu i czasu odpowiedzi oraz skanowania sieci lokalnej.

Producent AdRem Software

Informacjehttp://www.adrem.com.pl

Cena 359 PLN

System Windows 2000/XP/2003

AirSnare 1.2.1 - Bezpieczeństwo

W sieci programów

System wykrywania intruzów, który pomoże ci monitorować sieć bezprzewodową. Zostaniesz natychmiast powiadomiony w przypadku wykrycia niewłaściwego adresu MAC (zasada weryfikacja jest taka sama, jak w wypadku serwera DHCP). Można tak skonfigurować program, aby wysyłał e-mail do administratora i powiadomienie do użytkownika, że jest obserwowany. Można wówczas także zdecydować się na śledzenie adresu IP i portów z wykorzystaniem narzędzia o nazwie Ethereal (popularnego analizatora sieciowego). Program jest bezpłatny do użytku domowego. Aby go wykorzystać do innych celów, należy wpłacić dowolną sumę na konto autora.

Producent Digital Matrix

Informacjehttp://home.comcast.net/~jay.deboer/airsnare

Cena bezpłatny

System Windows

SoftPerfect Network Scanner 2.5 - Skaner sieciowy

W sieci programów

Prosty, bezpłatny i wielowątkowy skaner IP, NetBIOS oraz SNMP. "Pinguje" wybrane komputery, skanuje otwarte porty TCP oraz pokazuje, które zasoby są współdzielone w sieci (włącznie z ukrytymi i systemowymi). Odnalezione zasoby można zmapować jako dyski lokalne i bez problemu przeglądać w takich programach, jak Eksplorator Windows. Dodatkowo Network Scanner pozwala sprawdzić, czy wskazane przez użytkownika porty są otwarte, wyświetla nazwy poszczególnych hostów w sieci i automatycznie wykrywa zakres adresów sieci lokalnej. Aplikacja nie wymaga uprawnień administratora ani instalacji, jest w języku angielskim.

Producent SoftPerfect Research

Informacjehttp://www.softperfect.com

Cena bezpłatny

System Windows