W służbie nauki

Polskie ośrodki naukowe dysponują 24 superkomputerami. To ponad 15% urządzeń tej klasy pracujących na kontynencie europejskim.

Jak informuje Komitet Badań Naukowych, w Polsce działają już 24 superkomputery. Najpotężniejszą maszynę posiada Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego przy Uniwersytecie Warszawskim. Zainstalowany tam Cray SV1 - 1A jest wyposażony w 16 procesorów pracujących z częstotliwością 300 MHz, pamięć operacyjną 4 GB oraz pamięć dyskową o pojemności ponad 190 GB. Centrum posiada także superkomputer Cray T3E z 32 + 4 procesorami (odpowiednio 300 + 400 MHz), pamięcią operacyjną 7680 MB i powierzchnią dyskową o pojemności 70 GB. Maszynami zarządza system komputerowy Unicos.

Wydajne komputery posiadają również ośrodki obliczeniowe: Cyfronet w Krakowie, WCSS we Wrocławiu, CI Task w Gdańsku, PCSS w Poznaniu. Niestety, żaden z polskich superkomputerów nie znalazł się w najnowszym wydaniu tzw. listy Dongarry www.top500.org - spisie 500 najwydajniejszych komputerów na świecie. Ostatni polski komputer wypadł z listy już w 1998 r.

W skali światowej najwięcej superkomputerów zainstalowanych jest w USA i Kanadzie (277 jednostek), następnie w Europie (152 jednostki), Japonii (57), w pozostałych krajach 14. W Polsce pod względem marek superkomputerów przoduje Cray/SGI, natomiast na świecie największą popularność zyskały urządzenia IBM. Następny w rankingu jest Cray/SGI, kolejne miejsca zajmują Sun, HP, Fujitsu, NEC i Hitachi.


Zobacz również