W stronę IPv6

Przedstawiciele Cisco Systems oświadczyli, że wszystkie produkty firmy będą zgodne z IPv6 - rozszerzoną wersją internetowego protokołu komunikacyjnego.

Szef działu technologii Cisco Systems, Judy Estrin, oświadczył, że mająca wejść na rynek w październiku wersja 12.1(5)T oprogramowania IOS będzie zgodna z IPv6, kolejną wersją internetowego protokołu komunikacyjnego.

Od tego momentu wszystkie produkty Cisco będą zgodne z nowym protokołem. "Cisco angażuje się w IPv6, lecz chodzi nam nie o radykalną zmianę, lecz integrację" - mówi Estrin. Na konferencji IPv6 Global Summit, sponsorowanej przez 80 firm i instytutów badawczych, promujących nowy standard, Estrin zaproponował rozwój narzędzi i technik zarządzania, umożliwiających stopniowe integrowanie IPv6 z obecnie stosowanym IPv4. Przyznał jednak, że całkowite przejście na IPv6 zajmie sporo czasu.

IPv6 oferuje wiele znaczących udogodnień w porównaniu z poprzednią wersją. Używając 128-bitowego schematu, może współpracować praktycznie z nieograniczoną liczbą indywidualnych systemów działających w sieci, podczas, gdy 32-bitowy IPv4 "tylko" z kilkoma miliardami.