W systemowym warsztacie

Wirusy, zaginione pliki, bałagan na twardym dysku, błędy w Rejestrze - te i jeszcze więcej przykrych przygód, które Ci się prędzej czy później przytrafią. Czy można tego uniknąć? Tak, jeżeli nie będziesz używał komputera, ale nie o to przecież chodzi. Najlepsze zabezpieczenie przed błędami, wirusami itp. to profilaktyka oraz właściwe narzędzia do usuwania szkód. A do tego służy odpowiednie oprogramowanie, takie jak Norton SystemWorks 2000.


Wirusy, zaginione pliki, bałagan na twardym dysku, błędy w Rejestrze - te i jeszcze więcej przykrych przygód, które Ci się prędzej czy później przytrafią. Czy można tego uniknąć? Tak, jeżeli nie będziesz używał komputera, ale nie o to przecież chodzi. Najlepsze zabezpieczenie przed błędami, wirusami itp. to profilaktyka oraz właściwe narzędzia do usuwania szkód. A do tego służy odpowiednie oprogramowanie, takie jak Norton SystemWorks 2000.

W miarę jak komputery i systemy operacyjne stają się coraz bardziej skomplikowane, znacznie trudniej wykryć i usunąć wady i błędy. Każdy z użytkowników na pewno miał do czynienia z jakąś awarią - od zawieszenia się aplikacji po atak wirusa i związaną z tym utratę danych. Podczas każdej instalacji, chcąc nie chcąc, wprowadzasz zmiany w systemie, które mogą mieć wpływ na dalsze jego działanie. Jeszcze gorzej jest, gdy usuwasz program. Mimo że wiele aplikacji ma deinstalatory, to nie zawsze usuwają wszystko np. z Rejestru, a to wpływa na powstawanie bałaganu, który utrudnia sprawne działanie systemu. Nie można zapomnieć także o błędach powstających na dysku, wirusach i konfliktach między aplikacjami, które bardzo źle wpływają na ogólne działanie systemu.

Na szczęście użytkownik nie jest bezbronny. Może zastosować narzędzia diagnostyczne i oprogramowanie użytkowe pomagające zminimalizować możliwość powstawania problemów. Jednym z najbardziej wszechstronnych pod tym względem pakietów jest Norton SystemWorks 2000. To kompletny zestaw programów narzędziowych, w którego skład wchodzą: AntiVirus, narzędzia diagnostyczne, narzędzia do optymalizacji systemu, a nawet aplikacje pomocne w instalowaniu i odinstalowywaniu oprogramowania. Specjalne mechanizmy pakietu monitorują i nadzorują pracę systemu w tle i w sposób niewidoczny dla użytkownika. Norton SystemWorks 2000 niczym zastęp strażników zawiadomi Cię o potencjalnych problemach, nim się pojawią, a także automatycznie wykona czynności związane z utrzymaniem porządku w systemie.

W systemowym warsztacie
Gdybyśmy chcieli napisać o SystemWorks 2000 wszystko, to zapewne musielibyśmy poświęcić mu cały numer PCWK. Ponieważ nie możemy tego zrobić, na kilku kolejnych kolumnach przedstawimy kluczowe właściwości pakietu.

Poinformujemy, jak i do czego możesz je stosować, a przy okazji dowiesz się czegoś o działaniu systemu operacyjnego oraz urządzeń z nim współpracujących.

Ładowanie i startowanie

Norton SystemWorks 2000 jest bardzo skomplikowanym i pokaźnym pakietem narzędzi i aplikacji, dlatego będziesz musiał zdecydować podczas jego instalacji, które elementy mają być zainstalowane na twardym dysku. Nie wszystkie programy trzeba od razu instalować; jeżeli masz mało miejsca na dysku, możesz mniej istotne narzędzia pominąć, a w razie potrzeby zawsze uruchomisz je bezpośrednio z CD-ROM-u lub doinstalujesz.

Zatem zdecyduj, który rodzaj instalacji pakietu najbardziej Ci odpowiada, i wybierz odpowiadającą mu opcję: Typical (typowy), Complete (kompletny) czy Express (szybki). My wybraliśmy opcję Typical, która na dysku instaluje tylko najczęściej używane i najbardziej potrzebne składniki pakietu. Oprócz tego możesz sam zaznaczyć, które składniki mają być włączone do instalacji, a które wyłączone. Dlatego dokładnie sprawdź wszystko, nim przejdziesz do dalszej części instalacji.

<center>

#Dyski ratunkowe#
W systemowym warsztacie

<font size="1">Dyskietki ratunkowe pozwolą Ci przetrwać ewentualną katastrofę.

Gdy po raz pierwszy uruchomisz Norton SystemWorks 2000, program zaproponuje Ci utworzenie zestawu dysków ratunkowych. Nie rezygnuj z tej propozycji. Owe ratunkowe dyskietki pomogą Ci odzyskać system w przypadku dużej awarii, a znajdujące się na nich programy narzędziowe usuną wirusy i pomniejsze awarie. Bez tych dyskietek dochodzenie "do normalności" systemu może być bardzo trudne i potrwać dość długo, o ile, oczywiście, w ogóle uda się odzyskać dane. Ilekroć instalujesz nowe programy lub usuwasz stare, odśwież dyskietki ratunkowe, aby zawierały aktualne informacje o systemie. Aktualizacja dyskietek jest znacznie łatwiejsza i trwa krócej niż tworzenie dysków od początku. I jeszcze jedna ważna sprawa: przechowuj dyskietki ratunkowe w bezpiecznym miejscu. Tworząc dyskietki ratunkowe, najpierw kliknij Rescue na głównym ekranie SystemWorks 2000. Jeżeli masz napęd dysków wymiennych ZIP, możesz utworzyć dyskietkę ratunkową za pomocą tego urządzenia, my jednak założyliśmy, że zechcesz użyć stacji dyskietek. Wybierz Basic Rescue (podstawowy ratunek) w oknie Choose Rescue Type, upewnij się, że została wybrana stacja dyskietek A:\ i przygotuj odpowiednią liczbę pustych dyskietek (program podaje ją na dole ekranu: "x disks required"). Gdy już będziesz gotowy, kliknij Create, aby rozpocząć, i wkładaj do napędu dyskietki zgodnie z instrukcjami na ekranie. Opisz kolejne dyskietki zgodnie z poleceniami. Kiedy zakończysz tworzenie dyskietek ratunkowych, zrestartuj komputer.  
</center></td></tr></table></center>

W dalszej części ustawiasz parametry, które powiedzą pakietowi, jak ma się zachowywać w systemie.Do wyboru są trzy opcje: Full-Time Automatic Protection (automatyczna ochrona przez cały czas), która non stop monitoruje system w poszukiwaniu wirusów i innych problemów; Manual Protection (ochrona sterowana ręcznie), która wprawdzie automatycznie skanuje system w poszukiwaniu wirusów, ale pozostałe zadania nadzoru pozostawia w gestii użytkownika. Możesz także wybrać opcję Custom i sam zdecydować, które serwisy mają działać automatycznie. Tę opcję pozostawmy jednak tylko zaawansowanym użytkownikom i wybierzmy opcje pierwszą - pełną automatykę.