W trosce o DVD Audio

W odpowiedzi na złamanie zabezpieczeń DVD Video Matsushita, IBM, Toshiba i Intel rozwijają nowy format kodowania DVD Audio.

Koncern Matsushita Electric poinformował o opóźnieniu o 6 miesięcy wprowadzenia na rynek płyt DVD audio. Zostało ono spowodowane złamaniem kodowania CSS za pomocą programu DeCSS pracującego pod kontrolą Windows. Jak powiedział rzecznik firmy, Yoshihiro Kitadeya: "Po hakowaniu DVD video przemysł boi się hakowania DVD audio. Ponieśliśmy duże wydatki na opracowanie technologii, budowę fabryk i musimy się dobrze zabezpieczyć przez piractwem". Matsushita wraz z firmami IBM, Intel i Toshiba rozwijają unowocześniony format kodowania danych CSS 2 (Content Scrambling System - System Rozrzucania Zawartości) używany w DVD Video. Ma on zapewnić zabezpieczanie przed kopiowaniem danych dźwiękowych na cyfrowych płytach audio.

Pesymiści krytykują decyzję koncernów twierdząc, że "każdy szyfr może zostać w końcu złamany". CSS 1 posługiwał się kluczem 40-bitowym i miał gwarancję bezpieczeństwa wystawioną nawet przez rząd USA, a mimo to został złamany.

Więcej informacji: www.pcworld.com