W wielkim formacie

Projektory nie są już tak drogie, jak jeszcze rok czy dwa lata temu. Staniały często o kilkadziesiąt procent i teraz dobre modele można kupić już w cenie średniej klasy telewizora. Warto o tym pamiętać, bo wciąż projektor uznaje się niesłusznie za produkt dla najbogatszych.


Projektory nie są już tak drogie, jak jeszcze rok czy dwa lata temu. Staniały często o kilkadziesiąt procent i teraz dobre modele można kupić już w cenie średniej klasy telewizora. Warto o tym pamiętać, bo wciąż projektor uznaje się niesłusznie za produkt dla najbogatszych.

Obecnie produkuje się projektory w aż czterech technologiach, przy czym tylko dwie z nich można uznać za masowo stosowane - LCD i DLP. Nie oznacza to jednak, że projektory CRT i LCOS wyszły już z użycia, bo mimo że są to urządzenia niszowe, w określonych zastosowaniach znakomicie się sprawdzają. Warto zatem wiedzieć, na jakich zasadach opierają się poszczególne rozwiązania i jakie mają wady oraz zalety.

Projektory LCD

Urządzenia wykonane w technologii LCD tworzą obraz za pomocą trzech ciekłokrystalicznych matryc LCD. Dawniej stosowano także rozwiązania z pojedynczym panelem ciekłokrystalicznym, jednak obecnie standardem stały się konstrukcje trójpanelowe. Matryce oświetla pojedyncza lampa o dużej mocy. Następnie serie wielobarwnych odbić świetlnych zostają przepuszczone przez filtry, a biały promień lampy zamienia je na strumienie świetlne, odwzorowujące trzy podstawowe barwy - czerwoną, zieloną oraz niebieską. Każdy z tych strumieni nakierowany jest na jeden z paneli ciekłokrystalicznych. Obrazy z poszczególnych paneli LCD są następnie nakładane na siebie i przepuszczane przez obiektyw. W ten sposób sygnał ze źródła (np. z odtwarzacza DVD ), po odpowiedniej obróbce, zostaje wyświetlony na ekranie ustawionym przed projektorem. W wypadku technologii LCD kluczowe znaczenie dla jakości generowanego obrazu ma zastosowanie wysokiej jakości matryc LCD. Przy wyborze projektora LCD należy sprawdzić, czy panele nie mają martwych pikseli. Największym, właściwie "samotnym graczem" na rynku matryc LCD do projektorów jest obecnie koncern Seiko-Epson. Dostarcza je do ponad 90 procent produkowanych na świecie projektorów LCD, w związku z tym od wiedzy i inwencji inżynierów japońskiej firmy w dużym stopniu zależy rozwój technologii ciekłokrystalicznej w projektorach. Obecnie najlepsze projektory wyposażane są w czwartą (D4) lub piątą (D5) generację matryc. Różnią się one przede wszystkim większą trwałością (przez matrycę przepuszczane są silne, skupione strumienie światła, więc pracuje w bardzo trudnych warunkach), wyższą rozdzielczością oraz wyższym współczynnikiem kontrastu. Lepsza rozdzielczość i kontrast mają związek z innowacjami wprowadzanymi w każdej generacji paneli - zmniejszaniem połączeń między powierzchnią odwzorowującą poszczególne piksele.

W wielkim formacie

Schemat działania projektora LCD

W efekcie uzyskujemy obraz o większej spójności, w wysokiej rozdzielczości tak jednolity, że nie odbiega od generowanego przez projektory DLP. Do niedawna właśnie ta cecha była istotną zaletą urządzeń DLP. Podobnie jest dzisiaj, ale dotyczy to wyłącznie urządzeń o rozdzielczości poniżej 1024 x 768 pikseli. Projektory LCD o rozdzielczości pionowej powyżej 1200, 1300 pikseli generują obraz doskonale skoncentrowany, jednolity. Oczywiście mniejsze odległości pomiędzy pikselami matrycy to także wyższy kontrast oraz większa jasność. W ciągu ubiegłego roku w branży projektorów LCD nastąpił ogromny skok technologiczny. Jeszcze niedawno generowały obraz o współczynniku kontrastu rzędu 400:1, teraz średnia w urządzeniach biurowych sięga 800:1, a modele kinowe, dzięki specjalnej obróbce obrazu, uzyskują kontrast 2000:1 i wyższy.

Najnowsze matryce Epsona wykonane są w technologii HTPS TFT (high-temperature polysilicon) i oferują bardzo wysoką rozdzielczość. Jednocalowy miniaturowy panel SXGA+ wyświetla obraz w rozdzielczości 1400x1050 pikseli, a technologia HTPS sprawia, że czas reakcji matrycy jest dużo krótszy niż w starszych generacjach paneli. Najbardziej zaawansowane matryce HDTV piątej generacji oferują pełną rozdzielczość 1080P (1920 x 1080 pikseli), są miniaturowe - mają 0,9-calową przekątną - i w porównaniu do starszej generacji (D4) paneli o tej samej rozdzielczości, lecz większych - z przekątną 1,3-calową - generują obraz o współczynniku kontrastu wyższym o 20 procent.