W wysokiej rozdzielczości

Mistrzostwa świata w piłce nożnej, które w tym roku odbędą się w Niemczech, to pierwsza tej skali impreza, która w całości będzie pokazana w telewizji wysokiej rozdzielczości. Jednak aby polscy telewidzowie mogli delektować się niezwykle szczegółowym obrazem, muszą mieć odpowiedni sprzęt. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzeń do odbioru HDTV.


Mistrzostwa świata w piłce nożnej, które w tym roku odbędą się w Niemczech, to pierwsza tej skali impreza, która w całości będzie pokazana w telewizji wysokiej rozdzielczości. Jednak aby polscy telewidzowie mogli delektować się niezwykle szczegółowym obrazem, muszą mieć odpowiedni sprzęt. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzeń do odbioru HDTV.

Telewizory zdolne do wyświetlania obrazu o wysokiej rozdzielczości produkowane są nie od dziś. Już 3-4 lata temu odbiorniki plazmowe dysponowały ekranami o rozdzielczości wyższej niż obraz oferowany przez standardową telewizję. W Polsce ciągle nadawany jest tylko sygnał PAL, który cechuje się rozdzielczością 720 x 576 pikseli. W telewizorach o niewielkich przekątnych ekranu takie parametry są wystarczające, by wyświetlany obraz sprawiał wrażenie dokładnego i ostrego. Jednak producenci, odpowiadając na zapotrzebowanie konsumentów, oferują odbiorniki wyposażone w coraz większych rozmiarów ekrany. Już teraz w sklepach można kupić 65-calowe telewizory. Obraz o niskiej rozdzielczości wyświetlany na dużych odbiornikach zwykle nie wygląda najlepiej.

Plazma, LCD czy projektor?

Telewizja wysokiej rozdzielczości kojarzy się przeciętnemu widzowi z płaskimi ekranami, które całymi rzędami stoją na sklepowych półkach. To skutek działania speców od marketingu, od lat "atakujących" odbiorców reklamami, w których w jedną całość łączone są płaski ekran i wysoka rozdzielczość. Oczywiście wiele telewizorów plazmowych i LCD może wyświetlać obraz HD, jednak po pierwsze nie wszystkie robią to równie dobrze, a po drugie istnieją także inne urządzenia, które nie gorzej sobie radzą z sygnałem HD. Są to np. projektory, które coraz częściej (szczególnie modele przeznaczone do kina domowego) wyposażone są w wysokiej rozdzielczości układy LCD i DLP. Także wyglądające podobnie do tradycyjnych odbiorników kineskopowych telewizory tylnoprojekcyjne potrafią dobrze wyświetlić obraz HD.

Nadchodzi HDTV

Co zatem należy zrobić, aby móc oglądać wysokiej jakości obraz HD? Po pierwsze, trzeba dysponować odpowiednim sprzętem. Zwykły telewizor kineskopowy nie wystarczy. Nie oznacza to wcale, że odbiorniki produkowane w tej technologii są całkowicie skazane na zapomnienie - w USA, a ostatnio również w Polsce, pojawiły się w sprzedaży telewizory kineskopowe potrafiące wyświetlać obraz HD. Ich podstawową wadą jest jednak przede wszystkim wielkość i waga odbiornika. Kineskop o dużej przekątnej ekranu jest ciężki i głęboki, przez co obudowa telewizora ma potężne gabaryty i odbiornik zajmuje sporo miejsca w pomieszczeniu. Trudno go także powiesić na ścianie. Natomiast ich zaletą jest to, że wciąż oferują lepszej jakości obraz niż LCD czy plazmy. Telewizory kineskopowe dobrze wyświetlają ciemne barwy, czerń jest głęboka i zróżnicowana, a efekt smużenia nie występuje. Jednak ogólnoświatową tendencją są inwestycje w technologię plazmową i LCD. Telewizory plazmowe, które aktualnie tak chętnie są w Polsce kupowane, rzadko są w pełni przygotowane do wyświetlania telewizji HDTV. Najpopularniejsze i zarazem najtańsze modele dysponują panelami o niskiej rozdzielczości (854 x 480 pikseli) i choć potrafią wyświetlać sygnały o wyższej rozdzielczości, to odbywa się to ze stratą jakości obrazu. Dopiero plazmy XGA (1024 x 768 pikseli) pozwolą na wyświetlanie obrazu bez istotnego skalowania, choć i tu ze względu na kontrowersyjne wymogi norm HD Ready (patrz ramka) część konsumentów może mieć słuszne wątpliwości co do zgodności modeli XGA ze standardami HDTV. Nadawcy telewizyjni, którzy zdecydowali się na emitowanie programów w wysokiej rozdzielczości, najczęściej nadają sygnał w standardzie 720p. Oznacza to, że rozdzielczość obrazu wynosi 1280 x 720 pikseli, a więc jak łatwo zauważyć telewizory plazmowe dysponujące rozdzielczością XGA będą także musiały nieco przeskalować obraz. Tego problemu nie ma w przypadku nowoczesnych paneli LCD. Ich rozdzielczość jest wyraźnie wyższa niż paneli plazmowych - standardowo mają 1366 x 768 pikseli, popularne są także ekrany o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli. Pojawiają się już pierwsze ekrany LCD zdolne do wyświetlania obrazu bez żadnego skalowania - w pełnej rozdzielczości HD, czyli 1980 x 1080 pikseli (1080p), lecz trudno w pełni wykorzystać ich możliwości, m.in. ze względu na bardzo ubogą ofertę filmów HD. Wkrótce sytuacja ma ulec zmianie, bowiem już w najbliższych miesiącach do sklepów powinno trafić sporo filmów nagranych na nośnikach Blu-ray i HD-DVD, z rozdzielczością obrazu 1080p. Plazmy o nominalnej rozdzielczości 1080p to na razie pojedyncze modele. Podobnie jest z projektorami. Kilku producentów wprowadziło już urządzenia DLP z przetwornikiem 1080p, jednak typowe modele kinowe dysponują niższą rozdzielczością.

Filmy, gdzie te filmy?

Mając już telewizor wysokiej rozdzielczości, zastanawiamy się skąd wziąć materiał wideo pozwalający na ukazanie pełni możliwości nowoczesnego odbiornika. Sytuacja jest prosta w krajach, gdzie nadawcy telewizyjni oferują pakiety programów HDTV. W Polsce nie jest to takie łatwe, bowiem nie zapowiada się, aby w przeciągu najbliższych lat któryś z krajowych operatorów kablowych czy nadawców telewizyjnych zdecydował się na wprowadzenie HDTV do swojej oferty. Telewizja to na szczęście nie jedyne źródło sygnału wideo. Już wkrótce telewizory będą mogły być wykorzystywane do wyświetlania doskonałej jakości obrazu z odtwarzaczy Blu-ray lub HD-DVD. Na razie z zalet wysokiej rozdzielczości odbiorników korzystają posiadacze odtwarzaczy DVD wyposażonych w skaler rozdzielczości obrazu, który potrafi zwiększyć wyjściową rozdzielczość standardowego materiału wideo zapisanego na płycie DVD do standardu 720p lub 1080i - do obrazu dodawane są dodatkowe składowe, wpływające m.in. na większą gładkość krawędzi obiektów i poprawę szczegółowości obrazu. Aby w pełni skorzystać z takiego rozwiązania, oba urządzenia powinny być połączone ze sobą za pomocą cyfrowych złączy HDMI lub DVI, obsługujących protokół szyfrowania HDCP, który stworzono, by zapobiegać piractwu. W przypadku gdy jedno z urządzeń tego nie potrafi, trzeba się liczyć z niemożnością odtworzenia filmów lub z pogorszeniem jakości obrazu.

HD ready - co to znaczy

Telewizory plazmowe i LCD oznaczone oficjalnym logo "HD ready" powinny spełniać minimalne wymagania ustalone przez Stowarzyszanie EICTA (European Information, Communications and Consumer Electronics Technology Industry Associations), tzn. posiadać ekran 16:9, liczba wyświetlanych przez nie linii w poziomie nie może być mniejsza niż 720, wyposażenie musi obejmować analogowe złącza komponentowe i cyfrowe DVI/HDMI (z obsługą kodowania HDCP). Odbiornik musi także móc wyświetlać obraz w rozdzielczości 720p (1280 x 720 progresywny) oraz 1080i (1920 x 1080 z przeplotem). Niestety, nie zawsze sklepowa etykietka z takim tekstem oznacza, że standardy te są zachowane. Spotykanym chwytem reklamowym jest oznaczanie podobnym mianem np. "Ready to HD Video" czy "Gotowy na HDTV" telewizorów o niższej rozdzielczości (np. 852 x 480). Odbiorniki takie zwykle są w stanie wyświetlać sygnał wysokiej rozdzielczości, lecz przeskalowują go "w dół", czyli zubożają do rozdzielczości matrycy. Dlatego wybierając telewizor, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na jego rozdzielczość, a nie sugerować się napisami.