W2K dla Polaka


Sprzęt bez problemów

Windows 2000 w pełni obsługuje urządzenia Plug and Play, w tym sprzęt USB czy FireWire. Sprawdziłem, czy system poradzi sobie z kartą PC Card Megahertz firmy 3Com, której Windows 95 i 98 nie były w stanie poprawnie skonfigurować.

W2K dla Polaka

Taki lakoniczny komunikat może pojawić się nawet wówczas, gdy sterowniki napisano do NT 4.0.

3Com Megahertz jest tzw. kartą combo, czyli połączeniem adaptera sieciowego 10/100 Mb/s i modemu 56 kb/s. Windows 95/98 źle przydzielały adresy wejścia/wyjścia i zasoby pamięci, przez co modem nie działał do czasu ręcznej zmiany ustawień. Tymczasem Windows 2000 nawet podczas aktualizacji z W98 bez problemów radził sobie z właściwym skonfigurowaniem karty tak, że była gotowa do użytku od razu.

Również inne urządzenia, takie jak drukarka HP DeskJet 970 z portem USB czy aparat cyfrowy Nikon Coolpix 900 z porten szeregowym, nie sprawiły żadnych kłopotów.

W2K dla Polaka

Czy to w polskiej, czy angielskiej wersji W2K pisać, czytać i drukować można w ponad 60 językach.

Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie urządzenia będą pracować w Windows 2000. Nowy system sprawdza, czy sterownik sprzętu został podpisany przez Microsoft - a taki podpis uzyskuje po testach w laboratoriach Microsoftu. Jeżeli instalowany sterownik nie ma certyfikatu, system ostrzega, że urządzenie może nie działać prawidłowo lub wręcz zaszkodzi stabilności Windows. Nawet sterowniki napisane do NT czasami okażą się nieprzydatne i trzeba będzie poczekać na ich wersję do Windows 2000.

Językowe dylematy

Do tej pory wiele firm miało poważny dylemat: instalować Windows w wersji angielskiej czy polskiej? Wiadomo przecież, że wersje angielskie są stabilniejsze, nie sprawiają problemów z niektórymi aplikacjami, a przede wszystkim - co ważne dla administratorów - szybciej pojawiają się do nich łaty i poprawki niż w przypadku polskich odpowiedników.

Jednak to, co cieszy administratorów, jest utrapieniem użytkowników, którzy muszą posługiwać się angielskimi poleceniami i plikami pomocy. Na szczęście wraz z Windows 2000 nadchodzi salomonowe rozwiązanie, gdyż system będzie dostępny nie tylko w wersji angielskiej, polskiej, lecz również połączeniu obu: odmianie wielojęzycznej.

Angielska umożliwia zarówno czytanie, pisanie i drukowanie po polsku, ponieważ zawiera obsługę czcionek i klawiatury w ponad 60 językach. Nie ma jednak spolonizowanego interfejsu użytkownika (menu, plików pomocy, okien dialogowych i nazw folderów) i dokumentacji - ta opcja dostępna jest w 24 zlokalizowanych wersjach systemów, w tym polskiej. Lecz instalacja spolonizowanego Windows 2000 oznacza późniejsze pojawianie się zestawów poprawek Service Pack, zaś w przypadku międzynarodowych korporacji narzuca oddzielne serwisowanie różnych wersji językowych tego samego systemu.

Odmiana wielojęzyczna (niedostępna w sklepach) zmienia ten stan rzeczy. Po zainstalowaniu angielskiego rdzenia użytkownik może ustawić sobie własny, preferowany język interfejsu. Zmiana dotyczy nie tylko samego systemu, ale i Internet Explorera oraz pakietu MS Office 2000, które także obsługują funkcję "skór" językowych.

Novell uprzedził MS

Na miesiąc przed premierą Windows 2000 Novell wprowadził na rynek ulepszoną wersję 5.1 swego sieciowego systemu operacyjnego NetWare. System Novella, dostępny już od ponad roku, oferuje wiele funkcji administrowania siecią, które Windows 2000 dopiero wprowadzi. Zresztą jedną z przyczyn opóźnień premiery W2K były problemy z Active Directories - odpowiedzią Microsoftu na rewelacyjne usługi katalogowe NDS Novella.

Nowy NetWare 5.1, mimo zmiany w nazwie o zaledwie jedną dziesiątą, w rzeczywistości stanowi rozbudowaną aktualizację. System stał się kompleksowym rozwiązaniem do obsługi nie tylko sieci, lecz również usług internetowych. W pakiecie znalazł się serwer WWW Enterprise Web Server 3.6, serwer FTP, grup dyskusyjnych i multimediów, wyszukiwarka internetowa, baza danych Oracle 8i oraz programy firmy IBM z linii WebSphere: Application Server 3.0 i Studio 3.0, które pozwalają tworzyć i wdrażać aplikacje oparte na technologiach internetowych. Jedyny w swoim rodzaju jest moduł NetWare Management Portal, dający administratorom dostęp do serwerów NetWare i ich pełną obsługę z dowolnego miejsca na świecie poprzez przeglądarkę WWW.

Serwer NetWare 5.1 z licencją na 5 użytkowników kosztuje 1345 USD (aktualizacja - 715 USD).

Administrator sieci może przyporządkować danej grupie użytkowników odpowiednią wersję językową, a także utworzyć tzw. wędrujące profile. Dzięki nim wszystkie ustawienia użytkownika - język interfejsu, wygląd pulpitu oraz dokumenty - przechowywane są na serwerze. Tak więc, logując się na czyimś komputerze w oddziale firmy np. w Japonii czy Izraelu, zawsze uzyskasz ten sam pulpit i dostęp do dokumentów, co na własnym pececie.

Wersja wielojęzyczna daje użytkownikowi łatwość obsługi systemu, podczas gdy administrator wciąż się cieszy z możliwości szybkiego instalowania łat i poprawek. Microsoft ustalił już, że zestawy Service Pack będą pojawiały się w stałych odstępach czasowych - pierwszy SP do W2K ma być gotowy już trzy miesiące po premierze systemu. Ponadto firma postanowiła oddzielić elementy poprawiające bezpieczeństwo i stabilność Windows (właściwy Service Pack) od składników zwiększających funkcjonalność systemu (zestawy o nazwie Feature Pack) .

Spolonizowany Windows 2000 będzie dostępny prawdopodobnie od kwietnia, natomiast wersja wielojęzyczna z obsługą języka polskiego powinna pojawić się w czasie wakacji.