W2K dla Polaka

Dzień 17 lutego 2000 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Microsoftu. Nie, nie dlatego, że gigant oprogramowania przestał być monopolistą. Wręcz przeciwnie, 17 lutego Microsoft umocnił swą pozycję, wprowadzając długo oczekiwany system operacyjny Windows 2000, następcę serii NT.


Dzień 17 lutego 2000 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Microsoftu. Nie, nie dlatego, że gigant oprogramowania przestał być monopolistą. Wręcz przeciwnie, 17 lutego Microsoft umocnił swą pozycję, wprowadzając długo oczekiwany system operacyjny Windows 2000, następcę serii NT.

O Windows 2000 pisaliśmy już wielokrotnie przy okazji testów kolejnych wersji beta i tzw. Release Candidate tego systemu. W połowie grudnia ubiegłego roku gotowa już była ostateczna kompilacja W2K o numerze 2195, która powędrowała do tłoczni. Niecały miesiąc później w redakcji testowaliśmy zarówno wersję finalną, jak i drugą betę spolszczonego Windows 2000 Professional.

Polską odmianę W2K opracowano na podstawie wersji 2183, odpowiednika Release Candidate 3 (ostatniej wersji beta systemu przesłanej wybranym testerom). Nie zawierała końcowych szlifów i poprawek; również samo spolszczenie miejscami było niedopracowane.

Jazda próbna

W2K dla Polaka

Windows 2000 można zainstalować na starym systemie Windows lub obok niego.

Obie wersje - ostateczną angielską i polską betę - zainstalowałem na swoim notebooku z PII 266, 64 MB RAM i dyskiem 4 GB. Minimalne wymagania do Windows 2000 Professional to Pentium 133, 32 MB RAM i dysk 2 GB z 650 MB wolnego miejsca. Oczywiście 32 MB pamięci RAM to absolutne minimum, przy którym W2K ledwie dyszy - Microsoft zaleca co najmniej 64 MB. System instalowałem "na czysto" oraz jako aktualizację z Windows 98 SE PL.

W przypadku aktualizacji z Windows 98, która będzie zapewne najczęstszym sposobem przechodzenia na Windows 2000, sprawa jest dość prosta: o ile oba systemy są w tej samej wersji językowej, Windows 2000 przejmie wszystkie ustawienia, aplikacje i dokumenty z Windows 98. Jeśli jednak W98 będzie np. polski, a W2K angielski, to opcja aktualizacji nie będzie dostępna.

W2K dla Polaka

Przed aktualizacją do Windows 2000 sprawdzane są istniejące urządzenia i aplikacje pod kątem zgodności z nowym systemem.

Użytkownik może wówczas albo zainstalować W2K na czystym dysku, archiwizując wcześniej wszystkie dokumenty i tracąc własne ustawienia np. pulpitu czy widoku plików w Eksploratorze, albo postawić nowy system obok starego. W tym drugim przypadku - dostępnym także wówczas, gdy obie wersje Windows są w tym samym języku - podczas startu komputera pojawia się menu, z którego cała dotychczasowa konfiguracja Windows 98 wciąż daje się uruchomić. Natomiast Windows 2000 jest zupełnie "goły" i wymaga zainstalowania wszystkich aplikacji od nowa.

Przed rozpoczęciem właściwej instalacji Windows 2000 kreator przejrzał system w poszukiwaniu elementów, które mogły spowodować kłopoty w W2K. Okazało się, że z typowego zestawu istniejących w W98 aplikacji (MS Office 2000 PL, WinRAR 2.60, CuteFTP 3.5, Paint Shop Pro 6.0, ICQ 99b) jedynie pakiet narzędziowy Norton SystemWorks 2000 nie będzie działał w Windows 2000. Po instalacji, która trwała 48 minut i wymagała trzech restartów komputera, wszystkie aplikacje - oprócz rzeczonego pakietu Nortona - nadal były dostępne z menu Start i działały bezproblemowo. Jedynie MS Outlook 2000 wymagał ponownej instalacji, o czym zostałem wcześniej poinformowany: po kliknięciu ikony Outlooka z pulpitu instalacja odbyła się automatycznie.

Pewien dość poważny problem wystąpił z Outlook Expressem. Otóż po zainstalowaniu Windows 2000 obok starego systemu, Outlook Express zostaje "wyzerowany", gubiąc wszelkie ustawienia kont pocztowych i grup dyskusyjnych (W2K instaluje wersję 5.01 Internet Explorera i Outlook Expressa). Trzeba wszystko wpisywać od nowa. Drugi mankament wiąże się z polską wersją Windows 2000 i być może wynika z jej niedopracowania. Po zainstalowaniu systemu domyślnym układem klawiatury jest polski, ale nie programisty, lecz maszynistki - mimo że aktualizowany Windows 98 miał tylko układ programisty. Po pierwszym zalogowaniu do systemu usunąłem klawiaturę maszynistki, jednak mimo to okno logowania dalej używało usuniętego ustawienia. Jeśli Twoja nazwa użytkownika i hasło zawierają znaki występujące w układzie maszynistki gdzie indziej niż w klawiaturze programisty (jak np. polskie litery czy choćby "z"), będziesz musiał się nieźle nagimnastykować, by wpisać poprawne dane.