W32.Qakbot - dane osobowe bezrobotnych skradzione przez hakerów

Dane osobowe 210 tysięcy bezrobotnych mieszkańców stanu Massachusetts mogły trafić w ręce cyberprzestępców. Hakerzy dostali się do bazy danych tamtejszego urzędu pracy.

Zarząd Urzędu Pracy i Kształcenia Kadr w Massachusetts poinformował, że przez trzy i pół tygodnia w sieci komputerowej urzędu znajdował się robak, z którego mogli skorzystać cyberprzestępcy.

W tym czasie swoje dokumenty w urzędzie złożyło około 1200 osób (ich dane prawdopodobnie dostały się w ręce hakerów).

Zobacz również:

  • Czy powinieneś martwić się wirusami na Windows 11?
  • Co robić, gdy skradziono Twoją tożsamość online?

- Informacje w naszej bazie zawierają nazwiska, numery ubezpieczenia społecznego, numery identyfikacyjne, e-maile i adresy zamieszkania - podaje strona internetowa urzędu. - Możliwe, że robak komputerowy przekazał też przestępcom bazę danych na temat firm.

W32.Qakbot - pamiętacie go jeszcze?

Wykryty robak to W32.Qakbot, czyli dość znany malware rozprzestrzeniający się poprzez udostępnione zasoby sieciowe. Ten złośliwy program pozwala na wykradanie osobistych informacji (loginów, haseł itp.), a także przejęcie przez hakerów kontroli nad systemem operacyjnym.

W32.Qakbot został usunięty z państwowych komputerów, a urząd obiecał, że poinformuje o wycieku danych każdą zagrożoną osobę.