W3C rekomenduje XHTML 1.1

World Wide Web Consortium (W3C) opublikowało rekomendację wersji 1.1 XHTML (extensible hypertext markup language), języka opisowego stron WWW, który ma zapewnić spójność w tworzeniu wszelkiego typu zawartości WWW i jej przeglądania na różnych urządzeniach dostępowych.

'XHTML to zreformowany HTML (hypertext markup language) połączony z XML (extensible markup language), uznawany przez większość twórców zawartości WWW, World Wide Web Consortium i społeczność internetową za najdoskonalszą wersję HTML', twierdzi rzecznik prasowy W3C Janet Daly. Wydana przez W3C rekomendacja dotyczy wersji XHTML 1.1 i zdefiniowany został w niej typ dokumentu XHTML tworzony w oparciu o strukturę i moduły opisane w wydanej w kwietniu tego roku przez W3C specyfikacji 'Modularization of XHTML'. Według oświadczeń W3C, nowo zdefiniowany dokument XHTML jest zaprojektowany tak, że może być przenoszony na różnego typu urządzenia dostępowe użytkowników, a projektanci WWW opierający się na XHTML 1.1 mogą być pewni, że ich witryny będą poprawnie widziane na wszystkich urządzeniach obsługujących XHTML.

W3C jest przekonana, że jej podejście do XHTML jest przyszłościowe ponieważ, 'nie możemy dalej się łudzić, że jesteśmy w stanie przewidzieć jakiego typu urządzeń będą w przyszłości używać ludzie do przeglądania WWW', twierdzi Janet Dale, 'Możemy być pewni jedynie, że ludzie będą chceli znaleźć w Internecie wszystko: zdobywać informacje, składać zamówienia, sprawdzać stan konta, śledzić kursy akcji czy znaleźć nową pracę'. I choć XHTML nie jest jeszcze tak powszechnie stosowany jak życzyłoby sobie tego World Wide Web Consortium, przeświadczenie, że w ciągu kilku lat serfować będziemy głównie z telefonów komórkowych i PDA, sprawia że adaptacja XHTML pozwalającego na poziomie kodu odseparować zawartość od 'layotu' staje się z biznesowego punktu widzenia coraz bardziej pożądana.

www.w3.org


Zobacz również