W3C wydaje Scalable Vector Graphics 1.0

World Wide Web Consortium (W3C) wydało specyfikację Scalable Vector Graphics 1.0 (SVG), określaną jako 'międzybranżowe porozumienie' o wykorzystywaniu języka opartego na XML w tworzeniu dwuwymiarowej grafiki wektorowej.

Rekomendowana przez W3C (którego członkiem jest m.in. Apple) specyfikacja SVG 1.0 (Scalable Vector Graphics) jest odpowiedzią na potrzeby projektantów witryn internetowych oczekujących graficznych formatów, które prawidłowo wyświetlają obrazy na różnych urządzeniach dostępu do sieci WWW, ekranach różnego rozmiaru i w odmiennych rozdzielczościach drukarek. 'Scalable Vector Graphics to klucz do tworzenia bogatej, wizualnej zawartości WWW, a projektanci otrzymują w końcu otwarty format graficzny pozwalający nie tylko na tworzenie profesjonalnych grafik, ale także interaktywnych i przeszukiwalnych elementów graficznych WWW', oświadczył prezes W3C, Tim Berners-Lee. Zdaniem Chrisa Lilleya z W3C Graphics Activity Lead, SVG stworzone zostało w celu umożliwienia użytkownikom traktowania grafiki w taki sam sposób jak tekstów i danych biznesowych, które dzięki XML (Extensible Markup Language) mogą występować w uniwersalnym formacie do wymiany plików wszelkiego typu w Internecie. SVG 1.0 przenosi zalety XML w świat grafiki wektorowej i pozwala np. na przeszukiwanie tekstowej zawartości obrazów, ich indeksowanie i wyświetlanie w wielu wersjach językowych.

SVG 1.0 oparta jest na innych standardach opracowanych przez W3C: Document Object Model (DOM) pozwalającemu na dynamiczne modyfikacje grafik i tekstów zarówno po stronie serwera jak i klienta oraz technologii CSS, arkuszy styli XSL, metadanych RDF oraz systemach XML Linking i SMIL Animation. Oprócz Apple, akces na korzystanie z SVG 1.0 zgłosiły firmy: Adobe, AOL/Netscape, Autodesk, Bitflash, Canon, Corel, CSIRO, Eastman Kodak, Ericsson, Excosoft, Hewlett-Packard, IBM, ILOG, IntraNet Systems, KDDI, Macromedia, Microsoft, Nokia, OASIS, Openwave, Opera, Oxford Brookes University, Quark, Savage Software, Schemasoft, Sun Microsystems, Xerox i ZoomOn.

http://www.w3.org


Zobacz również