WACOM PL-400 - Tablet z wyświetlaczem

Nowy produkt firmy Wacom stanowi połączenie technologii ciekłokrystalicznego ekranu z czułym na nacisk tabletem graficznym.

Nowy produkt firmy Wacom stanowi połączenie technologii ciekłokrystalicznego ekranu z czułym na nacisk tabletem graficznym.

Jest to swoista cyfrowa kartka papieru, na której możesz rysować, malować i kreślić. Pracujemy bezpośrednio na wyświetlaczu, który daje nam do dyspozycji powierzchnię 270,4 x 202,8 mm i maksymalną rozdzielczość 1024 x 768. Bezprzewodowe piórko czułe na nacisk dysponuje z jednej strony grafitem, a z drugiej gumką. Wszystkim przyciskom możemy przypisać różne funkcje, jak dwuklik, czy symulację prawego klawisza myszy.

Tablet ma możliwość pracy w kilku różnych kątach położenia, co pozwala wybrać najwygodniejszy tryb pracy. Stanowi świetną propozycję dla projektantów, architektów, ilustratorów. Znajdzie również zastosowanie przy prowadzeniu interaktywnych prezentacji czy ręcznym nanoszeniu poprawek i korekt na projekcie.

Pomimo że przepływ informacji odbywa się przez port USB, nie wystarczy go wpiąć do gniazda. Potrzebny jest jeszcze konwerter USB (w komplecie). Dodatkowym utrudnieniem jest dołączona karta graficzna PCI Trident Cyber 9397, instalowana wewnątrz komputera.

Instalacja tableta nie należy do łatwych, wymagała kilku podejść, żeby urządzenie było gotowe do pracy. O ile firma zadbała o ergonomię w korzystaniu z narzędzia, to plątanina kabli (i ich liczba) nie wpływa pozytywnie na intuicyjną instalację i estetykę miejsca pracy.

Dość dotkliwy dla mnie jest brak możliwości pracy z komputerem przenośnym, a przecież prawie wszystkie ostatnie modele Wacoma wymagały tylko portu USB, przez który tablet był zasilany i przepływały wszystkie dane. Może ten problem zostanie rozwiązany w następnym modelu.

Teoretycznie tablet ten może zastąpić monitor - jednak tylko do pewnego momentu. Jeśli nasze rysunki będą przeznaczone do druku, to nie obejdziemy się bez kalibrowanego monitora, bo technologii LCD jeszcze nie można zaufać w stu procentach.