WAP-aratura

W ostatnich latach daje się zauważyć burzliwy rozwój telefonów komórkowych. Coraz więcej firm prezentuje coraz doskonalsze aparaty, wyposażone w coraz większą liczbę funkcji.


W ostatnich latach daje się zauważyć burzliwy rozwój telefonów komórkowych. Coraz więcej firm prezentuje coraz doskonalsze aparaty, wyposażone w coraz większą liczbę funkcji.

Dzisiaj oferowane telefony komórkowe bardziej przypominają mieszankę komputera, terminala internetowego, radia i kilku innych urządzeń niż tradycyjny aparat telefoniczny. Już teraz przeciętna "komórka" jest wyposażona w kilkanaście mniej lub bardziej przydatnych funkcji. Pojawia się coraz więcej WAP-aratów, a koszt tej usługi osiągnął w miarę rozsądny poziom. Dzięki pracom konstruktorów telefony komórkowe zużywają coraz mniej energii. Rośnie ilość pamięci, w którą wyposażone są komórki, coraz więcej informacji można zapisać na karcie SIM. Telefon komórkowy staje się powszechniej używanym urządzeniem. Upowszechnienie telefonii komórkowej i spadek cen usług sprawiają, że staje się on dostępny dla każdego. Decydując się na kupno aparatu, należy liczyć się z tym, że staniemy przed trudnym wyborem, oferta jest bowiem ogromna. Lecz dzięki stosowanej przez operatorów polityce promocji nawet droższe modele aparatów telefonicznych są w zasięgu możliwości przeciętnego klienta.

Jakimi kryteriami powinna kierować się osoba kupująca telefon komórkowy? Większość na pewno wybierze aparaty oferowane w promocjach. Oferty promocyjne telefonów i pre-paid są na tyle bogate, że można sobie pozwolić na wybranie najbardziej optymalnego modelu. Jeśli głównym kryterium wyboru nie jest jedynie cena, powinniśmy rozważyć zakup telefonu, który zapewni jak największą funkcjonalność, maksymalną wytrzymałość i odporność. Należy pamiętać, iż funkcjonalny telefon to nie tylko ogromna liczba przydatnych opcji, ale również jak najmniej zbędnych. Wydawałoby się to oczywiste, lecz często zbyt łatwo padamy ofiarą specjalistów od marketingu i reklamy... Przed zakupem należy także zastanowić się poważnie, czy potrzebujemy przelicznika walut, usług konferencyjnych, czasu z kilkunastu stolic świata? Czy rzeczywiście niezbędne jest nam sterowanie głosem, alarm wibracyjny i kilkadziesiąt dzwonków? To bowiem wiąże się z wydaniem dodatkowej kwoty. Podświadomie pragniemy wybrać jak najmniejszy aparat. Pamiętajmy jednak, że w komórkach małe często znaczy niewygodne.

Testując dostarczone nam telefony komórkowe, staraliśmy się zwrócić uwagę na oferowane przez producentów wyposażenie aparatu i jego funkcjonalność. Pod uwagę wzięliśmy następujące kryteria:

1. Wyposażenie telefonu komórkowego

W tym przypadku zwracaliśmy uwagę na budowę aparatu. Ocenialiśmy, czy telefon wyposażono w złącze IrDA, pozwalające na bezprzewodową komunikację z urządzeniami zewnętrznymi, i modem, umożliwiający wysyłanie danych przy użyciu złącza RS232. Aparaty mające tego typu połączenie mogą bezproblemowo wymieniać informacje np. z komputerami PC. Ciekawym zastosowaniem złącza IrDA jest wymiana elektronicznych wizytówek między telefonami (rozwiązanie oferowane w aparacie Ericsson R320s ). Kolejnym punktem był typ zastosowanej anteny. Większość aparatów ma anteny zewnętrzne. Niektóre modele jednak wyposażono w anteny wbudowane w obudowy. Tego typu rozwiązanie pozwala na tworzenie aparatów o zwartej budowie, pozbawionych wystających części. Aby zapewnić poprawny dobór aparatów w miejscach o słabym sygnale sieci, producenci w modelach z wewnętrzną anteną zdecydowali się na zastosowanie dodatkowej, wysuwanej, niewielkiej anteny. Ważnym punktem oceny był typ zastosowanych baterii i ich pojemność. W większości nowych modeli producenci stosują baterie litowo-jonowe, niektórzy jednak preferują baterie NiMH. Ciekawym rozwiązaniem są użyte w telefonach firmy Motorola model T2288 i V2288) małe baterie NiMH, w postaci "paluszków", które użytkownik w łatwy sposób może wymieniać. Kolejnym elementem konstrukcyjnym poddanym ocenie był wyświetlacz. Wszystkie dostarczone do testów aparaty dysponowały wyświetlaczami graficznymi. Wielkość wyświetlacza wpływa bezpośrednio na komfort pracy użytkownika. Starsze modele, będące od dawna w sprzedaży (np. Alcatel One Touch Easy db i Club db, Ericsson T10s, 1018s ) mają ekrany, pozwalające na wyświetlanie jedynie 3 linii tekstu i grafiki. Nowe modele mogą wyświetlać 5 (np. Ericsson R320s, Nokia 7110, Siemens C35i, M35i Motorola P7389) lub nawet 7 linii tekstu i ikon (Siemens S35i). Poza typową oceną znalazł się telefon firmy Nokia, model 9110i Communicator, który dysponuje dwoma ekranami: standardowym telefonu oraz dużym wyświetlaczem minikomputera o rozdzielczości 640 x 200 pkt. Bardzo przydatną funkcją dostępną np. w wyświetlaczach telefonów Motoroli jest regulacja kontrastu obrazu. Osoby korzystające z WAP zainteresuje na pewno możliwość powiększania obrazu dostępna w telefonach firmy Siemens (np. S35i).

2. Funkcjonalność

W tym kryterium ocenie poddaliśmy obsługę aparatu, a przede wszystkim intuicyjność obsługi menu telefonu. Niezaprzeczalnym liderem stał się tu telefon firmy Ericsson, model R320s. Konstrukcja menu tego aparatu pozwala na bardzo szybkie opanowanie obsługi i poznanie wszystkich funkcji nawet bez korzystania z instrukcji. Pozytywnie wypadła także matrixowa Nokia 7110 z rewelacyjnym klawiszem Navi Roller. Ocenie poddaliśmy metody obsługi telefonu (listy numerów, szybkie wybieranie, pojemność pamięci, wybieranie głosowe). Zwróciliśmy uwagę na sposób wysyłania wiadomości SMS. Niektóre z aparatów mają opcję "inteligentnego wpisywania" tekstów - telefon sam zgaduje po pierwszych znakach, jakie słowo ma być wpisane. Znacznie upraszcza to i przyśpiesza pisanie SMS-ów. Interesującym rozwiązaniem zastosowanym w telefonach firmy Ericsson jest dodatkowa klawiatura, dołączana do aparatu, o pełnym zestawie klawiszy. Obecnie dostępna dla starszych aparatów (np. T10s i 1018s), w przygotowaniu jest model dla aparatów nowszych generacji, między innymi R320s. Niektóre aparaty (np. Siemens M35i, Nokia 8890) możliwiają wysyłanie wiadomości obrazkowych. Użytkownicy powinni jednak pamiętać, iż usługę tę musi również wspierać operator GSM (na razie tylko Plus). Na funkcjonalność aparatu wpływają także informacje o czasie połączenia, możliwość predefiniowania własnych ustawień (profile w zależności od otoczenia/użytkownika), dlatego i ta kwestia została poddana ocenie. Ceny aparatów są bardzo zróżnicowane. Użytkownik za odpowiednią kwotę ma nadzieję otrzymać możliwie najwięcej opcji, dlatego kolejnym kryterium oceny były dodatkowe funkcje telefonu. Większość starszych modeli jest ich pozbawiona. Nowsze jednak oferują ich pełną gamę: dyktafon (dostępna np. w modelach: Ericsson R320s, Siemens S35i), alarm wibracyjny, zegar/budzik/stoper/odliczanie, gry, kalendarz, notatnik, kalkulator, przeliczanie walut.