WAP jeszcze nie umarł

WAP jest do niczego! Czy tak właśnie pomyślałeś po kilku(nastu) próbach wyszukania czegokolwiek sensownego w "komórkowym InternecieÓ? Mamy jednak dobrą wiadomość: nie jest tak źle! Serwisy WAP, wbrew powszechnym opiniom mediów, przeżywają drugą młodość.


WAP jest do niczego! Czy tak właśnie pomyślałeś po kilku(nastu) próbach wyszukania czegokolwiek sensownego w "komórkowym InternecieÓ? Mamy jednak dobrą wiadomość: nie jest tak źle! Serwisy WAP, wbrew powszechnym opiniom mediów, przeżywają drugą młodość.

Parametry ustawień WAP w poszczególnych sieciach GSM

Idea WAP

Strona główna:http://wap.idea.pl

Numer dostępowy: +48501800800

Adres IP: 192.168.006.102

Nośnik: dane

Typ transmisji danych: ISDN

Typ połączenia: ciągłe

Typ weryfikacji: normalna

Zabezpieczenie łącza: nie

Szybkość transmisji: 9600

Użytkownik: idea

Hasło: idea

Era WAP

Strona główna:http://wap.eragsm.pl

Numer dostępowy: +48604020202

Adres IP: 213.158.194.194

Nośnik: dane

Typ transmisji danych: ISDN lub analogowa

Typ połączenia: ciągłe

Typ weryfikacji: normalna

Zabezpieczenie łącza: nie

Szybkość transmisji: 9600

Użytkownik: erawap

Hasło: erawap

Plus WAP

Strona główna:http://wap.plusgsm.pl

Numer dostępowy: +48601100234 (lub z końcówką 123 dla transmisji HSCSD)

Adres IP: 212.002.096.016

Nośnik: dane

Typ transmisji danych: ISDN

Typ połączenia: ciągłe

Typ weryfikacji: normalna

Zabezpieczenie łącza: nie

Szybkość transmisji: 9600

Użytkownik: plusgsm

Hasło: plusgsm

Określenie "Internet w komórce", jakim swego czasu reklamowano serwisy WAP (Wireless Application Protocol), może przyczynić się do wielu rozczarowań. Przyzwyczajeni do coraz bardziej rozbudowanych stron WWW, błyskających flashem, dynamicznym HTML-em, przyciągających wzrok efektowną oprawą graficzną, podświadomie oczekujemy tego samego - tyle że w mikroskali - w komórkach. Nic bardziej błędnego! Przeznaczenie i ogólna "filozofia" WAP-u są inne. O ile w przypadku zasobów Internetu dostępnych z komputera można sobie pozwolić na swobodne surfowanie, klikanie na przypadkowe linki bez konkretnego celu - ot tak, by wypełnić wolny czas - o tyle w przypadku WAP-u jest to raczej pozbawione sensu. (Chyba że siedzisz na ciągnącym się w nieskończoność, przeraźliwie nudnym spotkaniu - wtedy rozrywką może być nawet przeglądanie zapisanej na SIM-ie książki telefonicznej.)

Jak więc przekonać się o zaletach WAP-u? Przede wszystkim zapomnieć o bezcelowym klikaniu - nawet jeżeli jest to w teorii możliwe, powolna transmisja i niewielkie wyświetlacze telefonów skutecznie odbiorą przyjemność takiej eksploracji serwisów WAP. Kluczem do zrozumienia WAP-u jest celowość działań. Utknąłeś gdzieś podczas podróży pociągiem? Sprawdź połączenie do wybranego miasta, korzystając z jednego z serwisów z rozkładami jazdy. Nie mogłeś obejrzeć meczu reprezentacji Polski w TV? Zajrzyj do WAP-owego serwisu sportowego, by sprawdzić wynik. Niepokoją cię ostatnie wahania kursów walut? Sprawdź, jak się ma dolar do złotego w notowaniach WAP. I tak dalej. Oddzielnym i coraz lepiej rozwijającym się zastosowaniem WAP-u jest bankowość (patrz "Bank w komórce" str. 49).

Niestety, w praktyce nie zawsze korzystanie z serwisów WAP jest proste. Spora ich liczba nie jest aktualizowana na bieżąco. Często też pojawiają się błędy, tak jakby WAP-master źle skonfigurował swój serwer. Jednak są to przypadłości, od których nie są wolne również strony WWW. Jednocześnie liczba serwisów WAP rośnie - powoli, ale stale. Już dziś możemy więc wybierać między konkurencyjnymi ofertami, by znaleźć dla siebie to, co nam najbardziej odpowiada.

Na początek - operatorzy

Kupując telefon z już skonfigurowanym WAP-em (lub konfigurując go samemu wg parametrów podanych w ramce "Parametry ustawień WAP"), wcześniej czy później (a w przypadku niektórych modeli zawsze) będziemy musieli połączyć się ze stronami WAP naszego operatora. Charakterystyczną cechą tych serwisów jest to, że są przeznaczone tylko dla abonentów danej sieci.

EraWAP

http://wap.eragsm.pl

Dość dobrze przygotowany serwis, w którym abonenci Ery otrzymują do dyspozycji wszystko to, czego potrzeba, by rozpocząć przygodę z WAP-em. Przede wszystkim wyróżnia się tu blok wiadomości BBC, dzięki któremu poznamy najnowsze informacje ze świata polityki, biznesu, sportu, kultury i sztuki.

Ponadto za pomocą serwisu można kupić kwiaty (i zapłacić kartą kredytową), a także przejrzeć program telewizyjny (PR I, II, TVN i Polsat) i sprawdzić rozkłady jazdy PKP. Przydatny może się okazać angielsko-polski i polsko-angielski słownik Collinsa, zawierający 80 tys. haseł lub - w innej sytuacji - gry online: Quiz, Intelekt, Black Jack i Jack Pot.

Abonenci, którzy korzystają z usługi Eranet, mogą z poziomu WAP-u wysyłać i odbierać pocztę elektroniczną.

Plus GSM

http://wap/plusgsm.pl

Abonenci Plusa w serwisie swojego operatora znajdą nieco skromniejszy wybór opcji niż abonenci Ery. Może to być jednak dobre miejsce na rozpoczęcie WAP-owego surfowania. Można tu sprawdzić pocztę w ramach usługi plus-NET. Istnieją też działy: Rozrywka, Biznes w nim m.in. notowania giełdowe, witryny banków oraz katalog zewnętrznych serwisów tematycznych.

WAP Idea

http://wap.idea.pl

Serwis dla abonentów Idei składa się z trzech głównych części: Portalu Idea, Portalu WAPGO! i serwisu WAP Email. Pierwszy z nich, Portal Idea, zawiera wiadomości związane z ofertą operatora.

Są tam informacje o punktach sprzedaży, aktualne promocje, dane, dotyczące zasięgu sieci, a także Sklep WAP Idea. Można w nim dokonać zakupów, posługując się telefonem z WAP. Oferta sklepu obejmuje komórki dostępne obecnie w sprzedaży w salonach Idei, zestawy POP, a także akcesoria. Natomiast Portal WAPGO!, dostępny także pod adresemhttp://wap.wapgo.pl, to typowy serwis informacyjno-rozrywkowy. Podobnie jak w innych portalach WAP, są to wiadomości z kraju i ze świata, informacje biznesowe, sportowe, prognoza pogody, kursy walut i ciekawostki.

Serwis WAP Email umożliwia odbiór i wysyłanie poczty z kilku kont pocztowych POP3.

Portale

Jeżeli serwisy WAP operatorów nie przypadły nam do gustu lub z innych względów nie chcemy z nich korzystać, podróż po bezdrożach WAP-u można rozpocząć z poziomu jednego z licznych portali.

Onet

http://wap.onet.pl

Największy polski portal internetowy posiada także edycję WAP. Centralnym punktem tego serwisu jest katalog, w którym zgromadzono odnośniki do innych - zewnętrznych serwisów WAP, zebranych w kilkunastu kategoriach: Biznes, Internet i Komputery, Media, Wiadomości, Pogoda, Giełda, Waluty, Muzyka, Nauka, Polityka i innych. Jeżeli nie bardzo wiemy, gdzie znaleźć to, czego szukamy, z pomocą przyjdzie nam wyszukiwarka, działająca analogicznie jak ta w wersji WWW. Ponadto w portalu istnieje możliwość czytania poczty elektronicznej. Wcześniej jednak musimy przez WWW stworzyć własny profil Onetu: zostaną wówczas przyznane nam numery ID i PIN.

Są tu także wiadomości ze świata biznesu, a także prognoza pogody w Polsce i na świecie.