WAP-owanie bez komórki

Przeglądarki WAP to emulatory telefonów komórkowych, bez których trudno wyobrazić sobie pracę projektanta serwisów WML. Są idealne w przypadku testowania tworzonych struktur i, co najważniejsze, w większości można je pobrać za darmo ze strony producenta.


Przeglądarki WAP to emulatory telefonów komórkowych, bez których trudno wyobrazić sobie pracę projektanta serwisów WML. Są idealne w przypadku testowania tworzonych struktur i, co najważniejsze, w większości można je pobrać za darmo ze strony producenta.

Przyjrzyjmy się najpopularniejszym tego typu programom. Część z nich to niewielkie, samodzielne aplikacje, inne to części większych pakietów, zawierających ponadto edytor WML i WMLS, kompilator i narzędzie do tworzenia grafiki w formacie WBMP (Wireless Bitmap). Produkty do tworzenia serwisów WAP można również wykorzystać jako przeglądarkę .

Bramki WAP

Aparat telefoniczny korzysta z pośrednictwa bramki WAP do komunikacji z serwerem. Bramka odbiera zapytanie z telefonu i przesyła je do serwera. Po otrzymaniu odpowiedzi tłumaczy treść na format zrozumiały dla telefonu i odsyła do odbiorcy. Programiści słusznie zauważyli, że korzystanie z bramek przez aplikacje komputerowe nie wpływa zbyt dobrze na ich szybkość działania. Istotną kwestią jest też możliwość testowania tworzonych serwisów bez podłączenia do sieci, toteż niektórzy twórcy aplikacji zrezygnowali z usług bramek. Nie zawsze jest to powód do radości. Niekiedy może się zdarzyć, że witryna nie będzie dobrze działała w telefonach, gdy podczas testów na emulatorze wszystko przebiega prawidłowo. Wyrafinowane aplikacje natomiast pozwalają określić, czy chcemy korzystać z usług bramki, czy nie.

Warto też zwrócić uwagę na jeszcze jeden szczegół – może się zdarzyć, że przeglądarka będzie znacznie „sprytniejsza” od rzeczywistego terminalu WAP. Cóż z tego, że otrzymamy idealny obraz, jeśli nie poradzi sobie z tym żadna bramka i telefon.

CheckCom WAPBrowser

WAP-owanie bez komórki
Program współpracuje z przeglądarką WWW. Uruchomienie aplikacji polega na otwarciu w przeglądarce strony zawierającej pole tekstowe, w które wpisujemy adres witryny. Po otrzymaniu danych otwiera się dodatkowe okno, zawierające widok pseudowyświetlacza telefonu komórkowego. Istnieje możliwość (rys. 1) podglądu źródła oglądanej talii WML. Wystarczy nacisnąć przycisk SOURCE. Natomiast wybór opcji INFO odkrywa podstawowe informacje o serwerze i bieżącej transmisji. Niestety, do programu nie można załadować dokumentu z lokalnego dysku, co znacznie ogranicza wykorzystanie go do testowania tworzonych witryn.

Ericsson WapIDE 2.1

WAP-owanie bez komórki
WapIDE to zintegrowane środowisko dla projektantów witryn WAP. Wraz z oprogramowaniem do tworzenia serwisów otrzymujemy samodzielny emulator telefonu Ericsson R320s. Przed przeglądaniem serwisów trzeba aparat włączyć. Podobnie jak w tradycyjnym telefonie, należy nieco przytrzymać przycisk NO. Pełni on funkcję włącznika zasilania. Emulator pozwala załadować stronę z serwera i dysku lokalnego. Bez problemu wyświetla polskie znaki zapisane w standardzie Unicode. Aplikacja umożliwia wybranie jednego z kilkunastu sposobów kodowania znaków narodowych.

Ericsson r380

WAP-owanie bez komórki
Kolejny emulator produktu firmy Ericsson, z dużą wiernością symulujący wszystkie funkcje związane z obsługą WAP. Ponadto program umożliwia podejrzenie innych funkcji swego telefonicznego pierwowzoru. Możliwe jest swobodne poruszanie się po menu, choć większość z nich jest niedostępna. Na szczęście, programiści nie przesadzili z realizmem obsługi aparatu i pozostawili użytkownikowi możliwość wprowadzania adresów przy użyciu klawiatury komputera. Ułatwieniem jest także opcja, pozwalająca na umieszczanie adresów witryn w książce adresowej.

Istnieje możliwość skorzystania z pośrednictwa bramki WAP. Gdyby wszystkie modele dysponowały tak dużym wyświetlaczem, karty WML znacznie zyskałyby na atrakcyjności...

M3Gate

Program przechwytuje dokumenty WML odbierane przez przeglądarkę WWW. Wystarczy więc w Internet Explorerze czy Netscape wpisać w odpowiednim polu poszukiwany adres. Jeżeli wskazuje on na dokument WML, M3Gate uaktywni się i pokaże zawartość karty w wirtualnym telefonie, nawiązującym stylistyką do aparatu Nokia 7110. Domyślną „skórę” można zmienić na inną - stylizowanego palmtopa o nazwie APRIL. Aplikacja bez problemu otwiera pliki również z dysków lokalnych, pozwalając także obejrzeć źródło dokumentu. Podczas instalacji M3Gate następuje skojarzenie z nią plików WML, wystarczy więc kliknąć myszką na pliku, który chcemy obejrzeć, by po chwili pojawił się on w przeglądarce.

Nokia WAP Toolkit 2.0

WAP-owanie bez komórki
Najpopularniejszy produkt firmy Nokia 7110 to narzędzie dla programistów wyposażone w emulator-przeglądarkę WAP. Aplikacja bez problemu radzi sobie z odczytywaniem danych zarówno z dysku, jak i z serwera, także przy podłączeniu przez bramkę. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, możemy zajrzeć do źródła wyświetlanego dokumentu. Polskie znaki na wyświetlaczu wprowadzono już w poprzedniej wersji. Wirtualny telefon działa jako samodzielne urządzenie (emulator) lub odbiera dane z aplikacji. W pierwszym przypadku daleko posunięty realizm znacznie utrudnia obsługę, wszystko wprowadzamy myszką przez klikanie na przyciskach aparatu. Nie można wprowadzić adresu z klawiatury. Kłopotliwą obsługę rekompensuje możliwość kontrolowania emulatora z poziomu programu. Wpisujemy tu adresy, oglądamy źródło otwartej talii, wartości zmiennych itp. Aplikacja wymaga wcześniejszego zainstalowania środowiska Java Runtime Environment (JRE). Producent zadbał o klienta i w jednym pakiecie instalacyjnym umieścił obie aplikacje.

WinWap 3.0 Pro

WAP-owanie bez komórki
To jedyny opisywany przez nas program, wyposażony tylko w standardowy interfejs internetowej przeglądarki, a nie w „skórę” telefonu komórkowego. Niemniej, wybierając odpowiednią opcję z menu (VIEW/VIEW SIZE), możemy ustawić rozmiar okna odpowiadający jednemu z rzeczywistych modeli telefonów. Aplikacja otwiera dokumenty z serwera i lokalne, pozwala na skorzystanie z bramki WAP, a także umożliwia podgląd źródła strony i wartości zmiennych. W trybie DEBUG MODE ekran komputera zostaje podzielony na trzy okna, w których znajdują się widoki karty, źródło strony i stanu zmiennych. Pozostaje tylko obserwować zmiany, zachodzące podczas edycji kodu.

YourWap.com

WAP-owanie bez komórki
Aplikacja łączy funkcje przeglądarki WWW i WAP. Okno programu jest podzielone na dwie części. W lewej znajduje się wirtualny telefon, w prawej - Internet Explorer. Dostępne są cztery modele aparatów: Alcatel B3wap, Ericsson 320, Motorola p8379, Nokia 7110. Obsługa telefonów sprowadza się do wykonywania podstawowych czynności nawigacyjnych. Adres wpisujemy w polu tekstowym poza obrazem emulatora. Niestety, mimo stosownej adnotacji w dokumentacji produktu, nie udało się otworzyć dokumentu WML z dysku lokalnego. Zapewne w wersji ostatecznej pojawi się taka możliwość, a my testowaliśmy wersję 1.20 BETA. Program sprawia pozytywne wrażenie. Daje się jednak odczuć brak kilku opcji, które są w modelach konkurencyjnych.

Motorola Application Development Kit 1.1

WAP-owanie bez komórki
Emulator mikroprzeglądarki WAP, będący częścią aplikacji MADK, można wykorzystać do przeglądania zarówno dokumentów umieszczonych na serwerze, jak i zlokalizowanych na dysku komputera. W przeglądarce dostępne są tylko opcje związane z nawigacją między kartami. Nie mamy możliwości zajrzenia do menu z tradycyjnego telefonu, a szkoda, gdyż jest dostępnych aż 9 modeli wirtualnych komórek. Adresy lub lokalizacje plików wprowadzamy w polu tekstowym umieszczonym ponad „telefonem”.

Poza znanymi już z poprzednich aplikacji opcji typu: podgląd źródła wyświetlanej strony czy ustawienia transmisji przez bramkę WAP, jest możliwość wydawania podstawowych poleceń głosem. Po wybraniu pełnej wersji instalacji, program oferuje tryb VoxML. Aby skorzystać z tej opcji, należy ten tryb uaktywnić.

Pewnym utrudnieniem związanym z instalacją programu jest wymagana obecność wirtualnej maszyny Java (Java Virtual Machine). Można ją pobrać np. z firmowej strony Microsoftu.