WAParaty wchodzą na scenę


Siemens M35i

Producent: Siemens, #####

www.siemens.com/mobiles/

Z tym telefonem można się spokojnie wybrać na budowę, pójść na plażę, a nawet zaryzykować kąpiel. Siemens M35i jest bowiem odporny na zabrudzenie, kurz, pył i wodę. Klawiatura aparatu jest prawie identyczna jak w modelu S35i, wyposażono ją w duże klawisze, choć obsługa aparatu jedną ręką może być również utrudniona. M35i ma duży, czytelny wyświetlacz LCD, działający w trybie graficznym i pozwalający na wyświetlenie 5 linii tekstu oraz graficznych ikon. Wielkość wyświetlacza ułatwia korzystanie z przeglądarki WAP. Telefon umożliwia powiększanie obrazu oraz wysyłanie krótkich wiadomości graficznych. Wyposażono go również w moduł rozpoznawania słów, co ułatwia pisanie wiadomości tekstowych SMS. Duży wyświetlacz i przejrzyste menu pozwalają na wygodne oglądanie internetowych stron WAP. Przeglądarka aparatu zapamiętuje strony internetowe i umożliwia ich oglądanie w trybie offline.

Za: odporność na wilgoć, kurz i wstrząsy, ergonomiczny kształt, czytelny wyświetlacz, dużo funkcji

Przeciw: brak portu IrDA, dyktafonu i organizera##

Siemens C35i

Producent: Siemens, #####

www.siemens.com/mobiles/

Siemens C35i działa w systemach: GSM 900 i 1800 MHz. Ma niewielką zewnętrzną antenę stałą typu Helix i jest zasilany baterią NiMH 500 mAh. Zapewnia ona 180 godzin czuwania lub 5 godzin ciągłej rozmowy. Klawiatura aparatu jest taka jak w modelu M35i - duże klawisze, znacznie ułatwiające obsługę. Aparat wyposażono w duży wyświetlacz LCD działający w trybie graficznym i wyświetlający 5 linii tekstu i graficznych ikon. Ekran umożliwia powiększanie obrazu. Górną linię wyświetlacza zajmują wskaźniki sieci i stanu naładowania baterii, dolną - opcje menu. Obsługa menu, tak jak w poprzednich modelach, odbywa się za pomocą dwóch klawiszy kursorów. Model C35i wyposażono w licznik rozmów i alarm wibracyjny. C35i, podobnie jak model M35i, umożliwia wysyłanie krótkich wiadomości graficznych. Aparat zawiera także moduł rozpoznawania słów, ułatwiający pisanie wiadomości tekstowych SMS. Zastosowanie dużego wyświetlacza w znacznym stopniu ułatwia korzystanie z przeglądarki WAP.

Za: ergonomiczny kształt, duży wyświetlacz, graficzne SMS

Przeciw: brak portu IrDa#####

Nokia 7110

Producent: Nokia, #####

www.nokia.com/main.html

Nokia 7110 to telefon-marzenie każdego chyba fana filmu Matrix. Klawiatura jest przykryta klapką, którą z charakterystycznym trzaskiem odsuwa się jednym naciśnięciem klawisza umieszczonego z tyłu obudowy. Odsłonięte pozostają jedynie klawisze kursorów i pokrętło Navi Roller, które umożliwia szybkie przeglądanie opcji menu. Nokia 7110 ma duży, czytelny wyświetlacz, ułat-wiający surfowanie po stronach WAP. Oferuje też funkcję dynamicznej zmiany wielkości czcionek i układu wyświetlacza. Automatycznie dostraja się tak, żeby zapewnić jak najlepszą widoczność odczytu. Kreski wskaźnikowe sygnału i stanu baterii są zawsze widoczne, gdy telefon jest włączony. Do sterowania menu użytkownika służy pokrętło. Nokia 7110 udostępnia opcję ustanowienia dwóch odrębnych linii - prywatnej i przeznaczonej do kontaktów służbowych.

Za: ergonomiczny kształt, duży wyświetlacz, pokrętło NaviRoller, alarm wibracyjny, złącze IrDA

Przeciw: brak wybierania za pomocą głosu, podatna na uszkodzenia klapka

Parametry i funkcje telefonów komórkowych WAP

Parametry i funkcje telefonów komórkowych WAP

Nokia 9110i Communicator

Producent: Nokia Finlandia, ####

www.nokia.com/main.html

Nokia 9110i jest połączeniem telefonu i przenośnego komputera. Wśród testowanych jest jedynym aparatem jednosystemowym, działającym w GSM 900 MHz. Obudowa składa się z dwóch połączonych paneli. Po jej rozłożeniu uzyskujesz dostęp do palmtopa. Aparat ma dwie klawiatury: zwykłą telefonu oraz 74-klawiszową do obsługi palma. Obie mają duże, wygodne klawisze, które przyspieszają obsługę. Aparat wyposażono również w dwa wyświetlacze ciekłokrystaliczne, działające w trybie graficznym - telefonu i palmtopa. Communicator ma takie funkcje, jak kalendarz, notes, faks, zegar, budzik, magnetofon, kompozytor sygnałów dźwiękowych i konwerter jednostek miar. Kalendarz i książka telefoniczna są zgodne z Microsoft Schedule+, Microsoft Outlookiem, Lotus Organizerem. Użytkownik może korzystać z Internetu, czyli wysyłać e-maile, z usług Telnet i Terminal, przeglądać strony WWW oraz ser-

wisy WAP. Telefon wyposażono w modem 14,4 Kb/s.

Za: minikomputer, wymienne nośniki danych, duży wyświetlacz, dodatkowe aplikacje

Przeciw: jednosystemowy, duże rozmiary i waga, brak alarmu wibracyjnego i możliwości wybierania za pomocą głosu