WAParaty wchodzą na scenę

W ostatnich latach nastąpił burzliwy rozwój telefonii komórkowej. Coraz więcej firm prezentuje coraz doskonalsze aparaty, wyposażone w coraz większą liczbę funkcji. Dzisiaj oferowane telefony komórkowe bardziej przypominają mieszankę komputera, terminalu internetowego, radia i kilku innych urządzeń niż tradycyjny aparat telefoniczny.


W ostatnich latach nastąpił burzliwy rozwój telefonii komórkowej. Coraz więcej firm prezentuje coraz doskonalsze aparaty, wyposażone w coraz większą liczbę funkcji. Dzisiaj oferowane telefony komórkowe bardziej przypominają mieszankę komputera, terminalu internetowego, radia i kilku innych urządzeń niż tradycyjny aparat telefoniczny.

Już teraz przeciętna komórka wyposażona jest w kilkanaście mniej lub bardziej przydatnych funkcji. Pojawia się coraz więcej aparatów z WAP, a koszt tej usługi osiągnął w miarę rozsądny poziom. Dzięki pracom konstruktorów telefony komórkowe zużywają coraz mniej energii. Rośnie ilość pamięci, w którą wyposażone są komórki, coraz więcej informacji można zapisać na karcie SIM.

Jakimi kryteriami powinieneś się kierować, kupując telefon komórkowy? Oferty promocyjne telefonów i pre-paid są na tyle bogate, że możesz sobie pozwolić na wybranie optymalnego modelu. Jeśli głównym kryterium wyboru nie będzie cena, rozważ zakup telefonu, który zapewni jak największą funkcjonalność, maksymalną wytrzymałość i odporność. Należy pamiętać, iż funkcjonalny telefon to nie tylko ogromna liczba przydatnych opcji, ale również jak najmniej zbędnych. Wydawałoby się to oczywiste, lecz często zbyt łatwo padamy ofiarą specjalistów od marketingu i reklamy. Przed zakupem warto się także poważnie zastanowić, czy potrzebujesz przelicznika walut, usług konferencyjnych, czasu z kilkunastu stolic świata? Czy rzeczywiście niezbędne Ci jest sterowanie głosem, alarm wibracyjny i kilkadziesiąt dzwonków? To bowiem wiąże się z wydaniem dodatkowej kwoty. Podświadomie chcesz pewnie wybrać jak najmniejszy aparat. Pamiętaj jednak, że w wypadku komórki małe często znaczy niewygodne.

Ericsson R320s

Producent: Ericsson,#####

http://mobile.ericsson.se/spg.asp?template=homepage

WAParaty wchodzą na scenę
Już na pierwszy rzut oka Ericsson R320s zwraca uwagę: jest niespotykanie cienki i lekki. Wielka zaleta R320s to duży wyświetlacz, mieszczący 5 linii tekstu. Obsługa aparatu jest nieskomplikowana, a czytelne menu składa się z kart przypominających okienka ustawień opcji, znane z wielu programów komputerowych. R320s wyposażono w dodatkowe klawisze funkcyjne: klawisz nagrywania wiadomości tekstowej, włącznik menu oczekiwania i klawisz szybkiego wybierania poczty głosowej. Wśród dodatkowego wyposażenia R320s znalazł się zegar, budzik, organizer, kalendarz, kalkulator i gry. Aparat ma również wbudowany dyktafon, na którym można nagrywać 92 sekundy informacji słownych. Inną przydatną funkcją telefonu jest wymiana wizytówek elektronicznych. Obsługa WAP, jak w większości testowanych aparatów, odbywa się przy użyciu predefiniowanych ustawień.

Za: płaska obudowa, duży wyświetlacz, czytelne graficzne menu, alarm wibracyjny, wybieranie za pomocą głosu, dyktafon, duża liczba dodatkowych funkcji

Przeciw: krótki czas pracy baterii####

Mitsubishi Trium Geo

Producent: Mitsubishi Electric Corporation

www.trium-gsm.com/

WAParaty wchodzą na scenę
Aparat firmy mało znanej u nas z produkcji komórek zwraca uwagę nietypowym wzornictwem. Klapka na klawisze z miękkiego plastiku nasuwa skojarzenia z dziecięcą zabawką, szczególnie gdy dodać do tego giętką, wysuwaną antenę. Wrażenia mieliśmy mieszane - ergonomiczny kształt telefonu, dopasowany do dłoni użytkownika, budzi zaufanie, wzornictwo zaś - nie. Trium Geo wyposażono w mały wyświetlacz. Niestety, tekst i rysunki są bardzo słabo czytelne. Trochę to dziwi, zważywszy wielkość aparatu. Menu tekstowe nie jest intuicyjne - korzystanie z niego wymaga dokładnego przeczytania instrukcji obsługi. Zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze jest menu graficzne. Duże klawisze alfanumeryczne i klawisze kursorów ułatwiają obsługę aparatu, tym bardziej że część najważniejszych nie jest przykryta klapką. Korzystanie z Internetu i przeglądanie stron WAP może nastręczać pewne trudności ze względu na niewielkie rozmiary wyświetlacza i stosunkowo mało czytelny tekst w przeglądarce. Atutem aparatu jest alarm wibracyjny i port IrDA, pozwalający na komunikowanie się Trium Geo z urządzeniami zewnętrznymi.

Za: ergonomiczny kształt, alarm wibracyjny

Przeciw: mało czytelny wyświetlacz, klapka wrażliwa na uszkodzenia, brak dodatkowych funkcji

Siemens S35i

Producent: Siemens, #####

www.siemens.com/mobiles/

WAParaty wchodzą na scenę
Model S35i to jeden z mniejszych testowanych przez nas aparatów. Od razu zwraca uwagę czytelny wyświetlacz, który pozwala na wyświetlenie 7 linii tekstu i graficznych ikon, a także umożliwia swobodne poruszanie się po stronach WAP. Mimo niewielkich rozmiarów aparatu, klawiatura pozwala na wygodną obsługę. Projektanci nie przesadzili z miniaturyzacją, choć posługiwanie się telefonem za pomocą jednej ręki jest trochę utrudnione. Siemens S35i obsługuje połączenia konferencyjne, ma także wbudowany licznik rozmów, możliwość wybierania numerów telefonów za pomocą głosu i alarm wibracyjny. Obsługa WAP jest bezproblemowa, a duży wyświetlacz ułatwia oglądanie stron. Bardzo przydatną opcją podczas korzystania z WAP jest możliwość powiększania obrazu na wyświetlaczu.

Za: niewielka obudowa, ergonomiczny kształt, duży wyświetlacz, powiększanie obrazu, alarm wibracyjny, wybieranie za pomocą głosu, dyktafon, przelicznik walut

Przeciw: nie ma######