WCG 2004 - pierwsi finaliści

Oficjalne zapisy do tegorocznej edycji Międzynarodowego Turnieju w Grach Komputerowych WORLD CYBER GAMES 2004, rozpoczęły się na stronie turnieju ponad dwa tygodnie temu. Od tamtej pory do gry zgłosiło się prawie 3 tysiące graczy - według ostatnich informacji jest ich 2669, wśród których niespełna 20% nie zdecydowało jeszcze, w jakiej grze, lub, w której turze wezmą udział.

Spośród wszystkich zarejestrowanych graczy do pierwszej tury w rozgrywkach w 'Starcraft' zapisało się 520 graczy, do drugiej - 186. 'Warcraft' przyciągnął w pierwszej turze 270 graczy a do drugiej zapisało się ich 121. W 'Counter Strike' w pierwszej turze zmierzy się 218 graczy, w drugiej 415, a w trzeciej 18. Współzawodnictwo w NFS będzie toczyć się w czterech turach - w pierwszej bierze udział 86 zawodników, w drugiej 134, w trzeciej 35, a w czwartej 27.

Spośród wszytkich zarejestrowanych graczy najwięcej jest jest 18-latków (375). Na drugim miejscu w liczebności plasują się 17-latkowie (337), dalej rocznik 1988 (298) i 1985 (276). Najmłodsi uczestnicy mają 12 lat i jest ich 19. Najstarszy zarejestrowany ma lat 33. Co ciekawe, polską stronę internetową odwiedzają też internauci ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Norwegii a nawet Luxemburga.

Z każdej tury rozgrywek zostaną wyłonieni gracze, którzy wezmą udział w polskim finale. W wyniku eliminacji w poszczególnych krajach zostanie wyłonionych około 600 zawodników, którzy spotkają się na finałach w San Francisco. Będą oni walczyć o tytuł najlepszego gracza i nagrody o łącznej wartości 400.000 USD.

Rozpoczęły się eliminacje, więc rozpoczynają się również emocje związane z pierwszymi pojedynkami. W grze 'Warcraft' pierwsza runda eliminacji dobiegła końca. Wzięło w niej udział ponad 180 graczy, z grup wyszło 60 najlepszych.

W grze 'Starcraft' rozgrywki pierwszej rundy eliminacji wciąż trwają i zakończą się w poniedziałek w nocy. Przystąpiło do nich ponad 360 zawodników, którzy podzieleni na 62 grupy walczą o możliwość gry w dalszych etapach eliminacji.

W wielu grupach konieczne okazały się dogrywki. Kolejny etap rozpoczyna się już w najbliższy weekend, losowanie grup do kolejnego etapu planowane jest na dziś, a jego zwycięzcy awansują juz do finału online. Gracze, którzy odpadli w tej turze rozgrywek mają szansę zapisać się na druga rundę eliminacji, która startuje z początkiem sierpnia. Wielu graczy 'Starcrafta' i 'Warcrafta' zapisało się do rozgrywek pod fast nickami (nicki stworzone wyłącznie na potrzeby WCG). Teoretycznie rezygnacja z własnego, rozpoznawalnego przez wszystkich graczy nicka, przynosi pewne korzyści, bo przeciwnik nie wiedząc z kim gra, ma mniejsze szanse na dobranie skutecznej strategii. Większość graczy wybrała właśnie takie rozwiązanie i często dochodzi do walki 'na śmierć i życie' między bardzo dobrymi zawodnikami.

Odbyły się też 23 mecze Counter-Strike'a. Mecze rozgrywane są w systemie 'double elimination', który charakteryzuje się tym, że dopiero dwie przegrane eliminują gracza. Pierwsze dni rozgrywek upłynęły pod znakiem zwycięstw faworytów, rozgrywających mecze praktycznie "do jednej bramki". Wyniki typu '13:0' lub '13:1' mówią same za siebie.

Rozgrywki NFS odbywają się w systemie pucharowym 'single elimination', w którym tylko wygrywający mecz awansuje do dalszej rundy. Każdy gracz startuje własnym modelem samochodu, który 'wypracował' sobie w grze, stosując różnego rodzaju ulepszenia, a niektóre z nich były naprawdę szokujące. Bezkonkurencyjnym graczem okazał się Swir80P, który na swojej 206-ce pokonał w finałach wszystkich graczy i został zwycięzcą I tury rozgrywek NFS. Z tej tury do Wielkiego Finału awansuje 4 graczy i są nimi Swir80PL z Opola, Bartu z Lublina, przemeknfsu z Siedlec oraz fxnikon.

Wszystkie mecze finałowe I tury rozgrywek będą dodatkowo transmitowane na żywo przez organizatorów za pośrednictwem serwerów HLTV udostępniających 256 miejsc dla widzów. Impreza, organizowana już po raz czwarty, przez SAMSUNG ELECTRONICS POLSKA, zakończy się finałem w Hali EXPO XXI w Warszawie. Zwycięzcy, wyłonieni podczas polskich eliminacji, wyjadą na światowe finały do San Francisco.

Więcej informacji:

http://www.wcg.pl


Zobacz również