WD: Caviar o pojemności 640 GB

Firma WD przedstawiła nowy dysk twardy z serii Caviar SE16 - model WD6400AAKS. W urządzeniu zastosowano dwa talerze o pojemności 320 GB każdy.

Nowy dysk o rozmiarze 3,5 cala - model WD6400AAKS - przeznaczony jest głównie do pracy w systemach multimedialnych i obliczeniowych. Urządzenie komunikuje się z komputerem za pomocą interfejsu SATA 3Gb/s oraz oferuje wbudowane sprzętowo algorytmy kolejkowania operacji (NCQ). Co najważniejsze jednak, do budowy sprzętu wykorzystano technologię zapisu 320 GB na talerz, dzięki czemu sprzęt pozwala na zmagazynowanie 640 GB danych.

WD: Caviar o pojemności 640 GB

WD6400AAKS

"Dyski twarde z dwoma talerzami zawsze były udanym kompromisem ceny oraz pojemności i wydajności dla wielu naszych partnerów. Do dziś standardowe napędy dwutalerzowe miały pojemność ograniczoną do 500 GB, lecz teraz możemy zwiększyć tę wartość o 28 procent przy utrzymaniu dotychczasowej technologii produkcji i jej kosztów."- tłumaczy Don Bennett, dyrektor generalny i wiceprezes departamentu pamięci dla komputerów stacjonarnych w WD.

Dyski WD6400AAKS pojawią się na półkach polskich sklepów po Wielkanocy. Ich cena to równowartość 90 euro, natomiast gwarancja to 24 miesiące.

Dokładną specyfikację urządzenia można znaleźć na stronie producenta.