WD: Raptor osiągnie 20 000 RPM

Western Digital pracuje nad nowymi modelami z serii Raptor. Znajdujące się w ich wnętrzu talerze mają wirować z szybkością 20 tysięcy obrotów na minutę (RPM) - podczas gdy talerze w typowym HDD wirują z szybkością zaledwie 7,2 tysiąca obrotów na minutę!

Zgodnie z nieoficjalnymi doniesieniami, WD pracuje nad dyskiem, w którym talerze wirują z trudną do wyobrażenia szybkością 333 obrotów na sekundę (!) - czyli prawie 2,8 raza szybciej niż w klasycznych stosowanych współcześnie HDD.

Urządzenie ma pomóc korporacji w walce z pamięciami SSD. Choć obecnie są one jeszcze bardzo drogie i miewają problemy z osiągnięciem rozsądnej wydajności (patrz artykuł "SanDisk: kiepska wydajność SSD to wina Visty"), analitycy spodziewają się, że ich ceny spadną do akceptowalnego poziomu w przeciągu 12-18 miesięcy.

Nowy Raptor ma być podobny do udostępnionego niedawno VelociRaptora, w którym talerze wirują z szybkością 15 tysięcy obrotów na minutę. Co jednak ciekawe, plotki mówią, że urządzenie będzie ciche - byłoby to naprawdę znaczące osiągnięcie, bowiem przy tych szybkościach sprzęt wytwarza wyjątkowo nieprzyjemny gwizd przywodzący na myśl wiertarkę dentystyczną.