WD TV Live Hub - recenzja odtwarzacza multimedialnego

WD TV Live Hub to odtwarzacz multimedialny znanej amerykańskiej firmy Western Digital. Ma on nam zastąpić komputer i odtwarzacz DVD lub Blu-ray. Miałem okazję własnoręcznie sprawdzić, jak faktycznie działa to centrum multimedialne. Komu przyda się i co kryje w sobie małe pudełko od WD i czy warto je kupić za 650 zł? Tego dowiecie się z poniższej recenzji.

WD Live TV Hub

WD TV Live Hub (front)

WD TV Live Hub (front)

1. WD TV Live Hub - wygląd i budowa

Odtwarzacz ładnie się prezentuje - jest mały, zgrabny (20cm szerokości, 3cm wysokości i 15cm głębokości). Obudowa ma szlifowaną fakturę, nie ma więc tu żadnego świecącego plastiku, nie łapie więc odcisków palców. Małe pudełeczko doskonale prezentuje się przy telewizorze. Niestety gorzej wygląda to, gdy podłączymy do niego kilka kabli - zasilający, sieciowy, optyczny, HDMI, do zewnętrznego dysku twardego... Wtedy odtwarzacz wręcz ginie pod zwaliskiem podłączonych kabli.

WD TV Live Hub (kable)

WD TV Live Hub (kable)

2. WD TV Live Hub - interfejs i menu

w (firmware)

w (firmware)

Tuż po uruchomieniu pojawia się monit o aktualizację firmware, która po naszej akceptacji dokonuje się szybko i bezproblemowo. Po aktualizacji naszym oczom ukazuje się sielska tapeta przypominające trochę pulpit Windows. W prawym górnym rogu wita nas aktualna pogoda w naszym mieście. Wszystkie opcje sterowania są umieszczone na w menu dolnych belkach. Ogólnie menu jest intuicyjne i szybko nauczymy się nim posługiwać. Są też duże możliwości personalizacji odtwarzacza (np. ustawienia własnej tapety itd.).

3. Wyposażenie i obsługa dysków USB

WD TV Live Hub służy do oglądania filmów z urządzeń podłączonych przez USB takich jak pendrive czy dysk twardy. Jak więc wygląda obsługa tych urządzeń?

Dysk twardy WD

Dysk twardy WD

WD TV Live Hub ma wbudowany dysk twardy o pojemności 1 TB. Nasze filmy zdjęcia i muzykę możemy więc zgrać na wewnętrzny dysk lub też odtworzyć bezpośrednio z zewnętrznego źródła danych. Niestety zgrywanie na dysk trwa długo, więc jeżeli chcemy szybko coś obejrzeć najlepiej wybrać tę drugą opcję.

Odtwarzacz synchronizuje pliki przez USB z szybkością ok. 15 MB/s. Synchronizacja pendrive’a o pojemności 16 GB z WD TV Live Hub trwała jakieś 5 minut.

O ile z pendrive’ami nie ma kłopotów, o tyle z dyskami twardymi owszem. Odtwarzacz WD zawieszał się się przy indeksowaniu dużych dysków wypełnionych filmami - pomogło tylko odłączenie od gniazdka elektrycznego. Co ciekawe, oba dyski które miały problem z synchronizacją plików są produkcji... WD. Pierwszy to 3,5-calowy My Book, a drugi to 2,5-calowy My Passport. Absurd? A jednak... Co prawda oba dyski były mocno zapełnione, ale ani indeksowanie nie postępowało, ani nie można go było w prosty sposób zatrzymać. Odtwarzacz WD ma problem z dyskami WD - absurdalne sytuacje się jednak zdarzają. Na szczęście urządzenia typu pendrive odtwarzacz indeksował i obsługiwał znakomicie.

WD TV Live Hub (tył)

WD TV Live Hub (tył)

Poza wbudowanym HDD, mamy tutaj do dyspozycji port HDMI 1.4, internetowy port Ethernet, złącze optyczne oraz 2 porty USB - z przodu i z tyłu. Niestety brak modułu Wi-Fi, więc musimy korzystać z przewodowego podłączenia do internetu. Chyba, że zdecydujemy się na dodatkowy zakup WiFi. Dołączony do zestawu pilot jest mały, zgrabny, intuicyjny - pasuje do stylu, w jakim utrzymany jest wygląd odtwarzacza.

WD TV Live Hub - pilot

WD TV Live Hub - pilot

4. WD TV Live Hub - odtwarzanie filmów

Odtwarzacz WD TV Live Hub obsługuje filmy w rozdzielczości od od 480p do 1080p czyli Full HD. Obsługuje też wszystkie ważne pliki filmowe takie jak AVI, MKV, VOB, MP4 czy WMV9, muzyczne (MP3, WMA, AAC, OGG) czy zdjęciowe (JPEG, BMP,PNG, TIFF, GIF). Faktycznie wszystkie te pliki WD Live TV Hub odtwarzacz bez problemów.

WD TV Live Hub (wideo)

WD TV Live Hub (wideo)

Zarówno filmy SD, jak i HD odtwarzają się dobrze, bez większych problemów. Wyświetlany obraz można łatwo dopasować do ekranu. Odtwarzacz ma rozbudowane funkcje - za pomocą pilota możemy łatwo oceniać nasze filmy, dodawać je do ulubionych lub do do listy oglądania.dublowaniem funkcji TV.

Największym problemem są jednak napisy. Odtwarzacz WD TV Live Hub nie chciał za żadną cenę odtworzyć popularnego w Polsce formatu TXT. Z kolei gładko otwierały się napisy w formacie SRT. Uruchamianie napisów z pilota jest również mało intuicyjne. Brakuje też łatwo dostępnej informacji z poziomu filmu o parametrach obrazu. Ta dziedzina wymaga większego dopracowania w WD Live TV Hub.

Jeżeli chodzi o dźwięk to jest bardzo dobrze. Odtwarzacz odgrywa dźwięk 5.1, obsługuje ścieżki Dolby Digital Plus oraz DTS, 2.0+ digital out. Dźwięk można wyprowadzić z odtwarzacza po kablu optycznym do amplitunera i w ten sposób słuchać ścieżki dźwiękowej na lepszym sprzęcie niż głośniki wbudowane w telewizor.

Niestety czasami odtwarzacz się zawiesza. I chociaż jest guzik wyłączenia odtwarzacza, to jednak w takich sytuacjach nie działa i wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak po prostu wyjąć wtyczkę z gniazdka. Również funkcja Eject (odłącz dysk) potrafiła zawiesić odtwarzacz.

5. Internet w WD TV Live Hub

WD TV Live Hub (internet)

WD TV Live Hub (internet)

Pod belką usługi kryje się Po podłączeniu kabla Ethernet do gniazdka LAN w odtwarzaczu internet błyskawicznie sam się skonfigurował. W ramach usług mamy dostęp do 9 serwisów internetowych. Są to Accuweather, Flickr, Facebook, YouTube oraz 4 polskie radia - Twein Radio, Live 365, Flingo i Mediafly.

Najciekawszy dla użytkownika jest oczywiście serwis YouTube, gdyż to tutaj dostajemy możliwość oglądania wideo z internetu. Filmy z YouTube ładowały się szybko i odtwarzały bez żadnych zacięć. Filmy automatycznie są rozciągane na cały ekran. Mało wygodne natomiast jest wyszukiwanie filmów w YouTube - pilot działa z lekkim opóźnieniem. Z kolei bardzo dobrze działa przewijanie ( w 10-sekundowym interwale czasowym) zarówno w YouTube, jak i w filmach z USB. Jak na multimedialne centrum przystało, WD Live TV Hub ma wbudowaną obsługę serwerów DLNA, chociaż korzystanie z tej opcji mogłoby być wygodniejsze.

WD TV Live Hub (ustawienia)

WD TV Live Hub (ustawienia)

WD TV Live Hub - kup, jeżeli...

Mam mieszane uczucia co do tego odtwarzacza, gdyż jeżeli w domu masz już inne nowoczesne urządzenia, to WD TV Live Hub nie zaskakuje żadną innowacyjną funkcją. Komu warto polecić WD Live TV? Tylko tym użytkownikom, którzy spełniają trzy warunki - masz stary telewizor bez dostępu do internetu i USB, nie masz filmów na Blu-ray (i nie zamierzasz ich mieć), nie masz serwera DLNA w innym urządzeniu. W takim przypadku faktycznie WD Live TV to dobra opcja.

WD TV Live Hub - nie kupuj, jeżeli...

W każdym innym przypadku zakup WD TV Live nie ma specjalnie sensu. Jeżeli masz nowy telewizor lub odtwarzacz Blu-ray, to WD Live TV Hub w istocie nie jest ci potrzebny. Jeszcze niedawno, gdy telewizory i nie wspierały plików filmowych przez USB, to WD TV Live Hub był bardzo użyteczny. Teraz nowe telewizory i odtwarzacze Blu-ray już mają obsługę plików wideo, dostęp do internetu, kompatybilność z DLNA... Wygląda na to, że , takie jak WD Live TV Hub, nie są już urządzeniami niezbędnymi, bo w wyniku ewolucji telewizorów i optycznych odtwarzaczy odchodzą na boczny tor.

WD TV Live Hub na ekranie

WD TV Live Hub na ekranie

WD TV Live Hub - zalety

- ładny wygląd i estetyczne wykonanie

- wbudowany dysk twardy 1 TB

- “raj dla pirata" - odtwarza wszelkie pliki przez USB

- duża funkcjonalność odtwarzacza

- przejrzyste menu w stylu Windows

- wygodna aktualizacja firmware

- YouTube

WD TV LIve Hub - wady

- odtwarzacz często się zawiesza

- problemy z synchronizacją dużych dysków

- brak obsługi napisów TXT

- mało intuicyjna obsługa napisów

- brak przycisku głośności na pilocie

- brak innowacyjnych funkcji

- mało internetowych serwisów z filmami