WD2go - aplikacja da Ci dostęp do osobistej chmury

Western Digital jest jednym z wiodących producentów twardych dysków na rynku. Wypuściła nową serię urządzeń o nazwie WD MyBook Live. I nie zwrócilibyśmy na naszym portalu większej uwagi na tą wiadomość, gdyby nie to że firma udostępniła także aplikację na Androida współdziałającą z urządzeniem.

Temat cloud computing i korzystających z niej usług internetowych jest ostatnio tak samo modny, jak smartfony z systemem operacyjnym Android czy media społecznościowe. Firma Western Digital postanowiła wykorzystać ten potencjał i stworzyła oprogramowanie, które pozwala na zdalny dostęp do twardego dysku. Warunkiem jest podłączenie urządzenia o nazwie WD MyBook Live do domowej sieci. Otrzymujemy wtedy zdalny dostęp do jego zasobów.

Ekran logowania w aplikacji WD2go

Ekran logowania w aplikacji WD2go

Po podłączeniu dysku do sieci możemy przeglądać zdalnie swoje pliki na kilka różnych sposobów - np. skorzystać ze specjalnej strony internetowej. Bardziej nas jednak zainteresował dostęp do dysku realizowany przez urządzenia mobilne, w tym oczywiście smartfony działające pod kontrolą systemu Android. Połączenie jest realizowane w technologii p2p.

Western Digital gwarantuje zgodność swojego rozwiązania z systemami z rodziny Windows: XP, Vista oraz 7. Oprócz tego współpracuje z systemami Mac OS X - Leopard, Snow Leopard i Lion. Wspiera także technologię DLNA/UPnP pozwalającą na zdalny przesył multimediów do urządzeń obsługujących tą technologię, na przykład telewizorów. Oprócz smartfonów i tabletów opartych na Androidzie wspierany jest także system iOS i urządzenia Apple, takie jak iPod, iPhone i iPad.

W płatnej wersji z poziomu aplikacji, oprócz możliwości odtwarzania zapisanych plików, mamy dostęp do dodatkowych funkcji, w tym:

  • zapisywaniu plików na urządzeniu mobilnym i dostęp w trybie offline
  • łatwe dzielenie się plikami np. poprzez email
  • zabezpieczenie dostępu do plików czterocyfrowym pinem

Usług przechowywania danych w chmurze jest na rynku wiele, jedną z popularniejszych z nich jest Dropbox. Rozwiązanie proponowane przez WD ma przewagę pod tym względem, że swoich danych nie udostępniamy firmom trzecim zachowując do nich zdalny dostęp. Nie jesteśmy także obciążeni żadnymi kosztami miesięcznego abonamentu. Jesteśmy jednak ograniczeni prędkością naszego łącza internetowego

Aplikacja WD2go jest dostępna w wersji bezpłatnej oraz w wersji Pro, kosztującej niecałe 3 dolary (w przeliczeniu poniżej 10zł).

Ceny dysków zależne są od pojemności: 1TB - 499zł, 2TB - 599zł oraz 3TB - 799zł.

Przejrzyj koniecznie nasz wybór najlepszych aplikacji na Androida!