WMA kontra MP3

Firma Microsoft udostępniła siódmą wersję multimedialnego odtwarzacza Windows Media Player.

Microsoft ogłosił premierę najnowszej, siódmej już wersji odtwarzacza plików Windows Media Player i poinformował jednocześnie o zawarciu porozumienia z koncernem EMI, który będzie sprzedawał w Sieci utwory muzyczne zapisane w tym formacie. W najbliższy poniedziałek (24 lipca 2000 roku) w internetowych sklepach EMI pojawi się około 100 albumów i kilkaset singli w formacie Windows Media Audio. Przedstawiciele EMI oświadczyli, że wybrali format WMA, ponieważ oferuje jakość dźwięku zbliżoną do płyt CD, pliki muzyczne w nim zapisane mają niewielką objętość (w porównaniu z formatem MP3) i przede wszystkim standard ten stosuje mechanizmy ochrony praw autorskich.

Zamiar wykorzystywania technologii WMA ogłosiła także firma DiscoverMusic.com, zajmująca się dostarczaniem "próbek" utworów muzycznych do działających w Sieci sklepów płytowych. Przygotowuje ona właśnie kolekcję blisko 2,5 miliona muzycznych fragmentów utworów, zapisanych w formacie Windows Media Audio.

Do odtwarzania zapisanych w tym formacie plików, oprócz oprogramowania Windows Media Player, używać można takich aplikacji lub MusicMatch Jukebox, Winamp czy Siren. Najnowszą wersję odtwarzacza firmy Microsoft można już pobrać z witryny producenta.

Więcej informacji: www.microsoft.com/windows/windowsmedia/en/default.asp


Zobacz również