WUUP! - radio i telewizja na pulpicie

Ukazała się właśnie nowa wersja popularnej aplikacji WUUP!, oferującej użytkownikom funkcjonalność odtwarzacza stacji radiowych, odtwarzacza stacji telewizyjnych oraz przeglądarki stron internetowych. Dla niewtajemniczonych warto dodać, iż program ten nie wymaga instalacji na dysku twardym i łatwo ukryć go pośród zbiorowiska otwartych okien przed wścibskim okiem szefa. Postanowiliśmy sprawdzić działanie WUUP! oraz przetestować jego możliwości.

Udostępniony po raz pierwszy w czerwcu 2003 roku WUUP! spotkał się z dużym zainteresowaniem rodzimych internautów, którzy korzystają na co dzień z internetowych rozgłośni radiowych. Program pełni funkcję katalogu internetowych rozgłośni radiowych (krajowych i zagranicznych), stacji telewizyjnych oraz oferuje możliwość przeglądania stron internetowych. Dodatkową zaletę stanowi niewielki rozmiar pliku (około 290 KB) oraz fakt, iż nie wymaga on instalacji w systemie operacyjnym. Jedynym wymogiem podawanym przez producenta jest konieczność posiadania odtwarzacza Windows Media Player 9.

Sekcja radiowa WUUP!

Sekcja radiowa WUUP!

Po uruchomieniu aplikacji naszym oczom ukazuje się ekran powitalny z informacją o nowościach w ostatniej wersji oraz menu kontrolnym znajdującym się w pasku, na samym dole okna. Dwie podstawowe funkcje dostępne są po naciśnięciu dwóch przycisków znajdujących się w lewym, dolnym rogu: 'Odbiornik stacji radiowych' i 'Odbiornik stacji telewizyjnych'. Po prawej stronie zamieszczono pozostałe opcje: dodawanie nowej stacji, aktualności pobierane z serwisu Dziennik Internautów, pomoc do programu, a także polecenie minimalizujące okno WUUP! oraz wyłącznik.

Wybieramy i słuchamy

Na nasze pytania odpowiada David Podhajski z WUUP!

PCWK Online: Czy przewidujecie w przyszłości udostępnienie WUUP! również na inne platformy? (Mac, Linux)

David Podhajski: WUUP! jest pisany w DELPHI 4. Możliwe, że będzie wersja dla systemów Mac OS, ale to jest związane z rozwojem finansowym obecnej wersji. Kompilatory na Mac OS są dosyć kosztowne (w celach komercyjnych).

PCWK Online: Jak dalej będzie rozwijała się oferta WUUP? (nowe kanały radiowe, telewizyjne, rozszerzenie funkcjonalności)

David Podhajski: Baza stacji radiowych i TV jest rozwijana przez użytkowników za pomocą specjalnej opcji w programie. Użytkownik dodaje stacje, a dane są weryfikowane i wprowadzane online do ogólnego użytku. Można się spodziewać nowych opcji w tunerach radiowym i TV, odtwarzacza plików dźwiękowych, bazy kamer internetowych ze streamingiem (a nie poklatkowym widokiem), i specjalnych opcji związanych z GSM (ale to ostatnie jest dopiero w fazie planów). W WUUP! zastosowano także system wyszukiwarki SZUKACZ.pl.

Przechodząc do modułu internetowych rozgłośni radiowych jest w czym wybierać - mamy obecnie do dyspozycji ponad 170 polskich oraz zagranicznych kanałów o różnej jakości dźwięku (od 24 do 128 kbps). Przy każdej ze stacji podany jest jej profil (rodzaj odtwarzanej muzyki lub informacji) oraz lokalizacja (niektóre z rozgłośni nadają tylko w Internecie). Po wybraniu konkretnej stacji, wystarczy na nią podwójnie kliknąć kursorem myszki, a nad oknem listy pojawią się dodatkowe informacje o stanie połączenia. Aby zmienić stację, wystarczy dwukrotnie kliknąć na innej, wybranej z listy rozgłośni. Niestety zabrakło osobnego przycisku, modyfikującego głośność odtwarzania (należy skorzystać z pokrętła w podłączonych do komputera głośnikach lub z systemowego panelu). Baza dostępnych stacji będzie sukcesywnie się powiększać za sprawą użytkowników, którzy mają możliwość dodawania własnych rozgłośni. Po weryfikacji udostępniane są one publicznie i dołączane do aktualnej listy.

Zaczepiamy oko i przeglądamy

Na użytkownika WUUP! czeka również blisko 30 stacji telewizyjnych (między innymi muzycznych, biznesowych, informacyjnych). Podobnie jak w przypadku rozgłośni radiowych, do dyspozycji jest lista stacji oraz dodatkowo ekran podglądu po lewej stronie okna. Zakres jakości transmisji strumieniowej waha się od 48 do nawet 790 kbps. W niektórych przypadkach, po połączeniu z konkretnym kanałem, okno podglądu powiększa się i niestety, w skuteczny sposób ogranicza podgląd listy pozostałych stacji telewizyjnych (tak było w przypadku muzycznego kanału VIVA). Specjalny przycisk pod oknem podglądu pozwala na powiększenie obrazu do trybu pełnoekranowego. Powrót do poprzedniej wielkości jest możliwy po dwukrotnym kliknięciu w dowolnym miejscu ekranu. Z dodatkowych opcji warto również wspomnieć o możliwości odwiedzenia macierzystej strony internetowej danej stacji (przycisk z planetą po prawej stronie). Również przy pomocy tego przycisku przenosimy się do kolejnej funkcji WUUP! - przeglądarki internetowej, opartej o mechanizm Internet Explorera. Autorom programu udało się dodatkowo zintegrować w nim opcję wyszukiwarki internetowej Szukacz.pl. Szkoda, że nie dodano możliwości zmiany rozmiaru okna i powiększenia go do pełnego ekranu, co bardziej przypominałoby surfowanie z wykorzystaniem tradycyjnej przeglądarki stron WWW. Możemy za to korzystać z pozostałych, typowych dla tego typu programu opcji, odświeżania oraz drukowania.

Podsumowanie

WUUP! jest dość ciekawą propozycją, ,mającą szansę stać się prawdziwym hitem wśród internetowej gawiedzi. Wymaga jednak jeszcze szeregu niewielkich poprawek (czasami program wyświetla komunikaty o błędach i nie zachowuje się do końca stabilnie) oraz dodatkowych funkcji w samym interfejsie. Cieszy fakt, iż autorzy aplikacji już zapowiadają jej intensywny rozwój oraz rozrastanie się liczby dostępnych w niej opcji. WUUP! 3.8 można już pobierać z naszego serwisu FTP. Program działa pod systemami z rodziny Windows (98, Me, 2000 oraz XP).

Więcej informacji: WUUP!


Zobacz również