WWDC 2009: Mac OS X 10.6, iPhone 3GS, iPhone OS 3.0 i nowe MacBooki Pro

Słynne "keynote" czyli wystąpienie otwierające konferencję WWDC 2009 nie rozczarowało - przedstawiciele Apple zaprezentowali wiele nowości, w tym nową linię 15-calowych MacBooków Pro, system iPhone OS 3.0, nową wersję iPhone'a 3GS i Mac OS X 10.6. Zabrakło zapowiadanej przez różne źródła kolejnej wersji iPoda nano i tabletu/netbooka Apple oraz - przede wszystkim - wielkiego nieobecnego: Steve'a Jobsa.

Prasa już od kilku tygodni spekulowała co zostanie zaprezentowane podczas otwarcia Worldwide Developers Conference 2009. Przypomnijmy, że wśród produktów typowanych przez dziennikarzy znajdowały się premierowe wersje iPhone'a i iPoda nano, system operacyjny Mac OS X 10.6 Snow Leopard czy wreszcie - nowa generacja MacBooków i MacBooków Pro.

Projekty zaprezentowane podczas Worldwide Developer Conference 2009 w większości odpowiadają spekulacjom:

iPhone OS 3.0

WWDC 2009: Mac OS X 10.6, iPhone 3GS, iPhone OS 3.0 i nowe MacBooki Pro

Google Maps w iPhone

Według Apple aktualizacja iPhone OS 3.0 (jej premiera przewidziana została na wakacje) zaoferuje 100 nowych funkcji dla smartfona iPhone. Będą to między innymi:

- Opcje zaznacz, kopiuj, wytnij działające we wszystkich aplikacjach i nowy interfejs umożliwiający ich łatwiejszą obsługę

- Find My iPhone - jeśli zgubisz swojego iPhone'a, to będziesz mógł zalogować się do MobileMe za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej i sprawdzić gdzie jest twoje urządzenie!

- Wsparcie dla MMS (wysyłanie i otrzymywanie zdjęć, kontaktów, audio, lokalizacji), wyszukiwanie (e-maile - również na serwerach, kalendarze, media, notatki) oraz spotlight - wyszukiwanie wszystkiego w jednym miejscu

- Safari dla iPhone'a - 126 sekund w SunSpider JavaScript Benchmark, w wersji OS 3.0 iPhone uzyskuje 43 sekundy; do tego obsługa strumieniowego przesyłu danych audio i wideo (HTTP), auto-uzupełnianie wymaganych pól z książki adresowej

Więcej informacji na ten temat: iPhone OS 3.0 - 100 nowych funkcji za darmo już 17 czerwca. TomTom i Zipcar w AppStore.

iPhone 3GS

WWDC 2009: Mac OS X 10.6, iPhone 3GS, iPhone OS 3.0 i nowe MacBooki Pro

iPhone 3GS

Urządzenie ("S" w jego oznaczeniu ma być skrótem od "speed" i oznaczać "wysoką szybkość") prawie nie różni się wyglądem od iPhone'a 3G. Prawdziwych zmian doczekał się natomiast jego środek, co przełożyło się na wzrost wydajności nowego smartfona. W porównaniu do pierwowzoru możemy bowiem oczekiwać nawet dwukrotnie szybszego uruchamiania aplikacji komunikacyjnych, 2,4x szybszego wczytywania gier, 3,6x szybszego przeglądanie załączników oraz 2,9x szybszego ładowanie stron.

Nowy smartfon trafi do sprzedaży 19 czerwca w cenie 199 dolarów za model z 16 GB pamięci i 299 dolarów za wersję 32 GB. Apple poinformowało ponadto, że iPhone 3G pozostaje na rynku, natomiast jego 8-gigabajtową wersję można będzie kupić już za 99 dolarów.

Więcej informacji na ten temat: iPhone 3GS oficjalnie! Premiera 19 czerwca.

Mac OS X 10.6 i Safari 4

WWDC 2009: Mac OS X 10.6, iPhone 3GS, iPhone OS 3.0 i nowe MacBooki Pro

Mac OS X 10.6 Snow Leopard

Nowy system to szybsza instalacja oraz mniej zajętego miejsca na dysku. Ponadto między innymi zoptymalizowany Finder, nowy język - OpenCL (Open Computing Language) oraz szerokie wsparcie technologii x64 (Snow Leopard uruchamia wszystkie podstawowe aplikacje w 64 bitach). Apple dodało też obsługę Microsoft Exchange 2007 oraz usprawniło odczyt i podgląd plików. Wyceniło swój produkt na 129 USD (upgrade z Leoparda - 29 USD) i przewidziało jego premierę na wrzesień.

Firma z Cupertino poinformowała ponadto o udostępnieniu finalnej wersji przeglądarki Safari 4. Wedle jej deklaracji, jest ona blisko 8-krotnie szybsza od IE8.

Więcej informacji na ten temat: WWDC 2009: Snow Leopard we wrześniu. Prezentacja Safari 4.

Duże zmiany w rodzinie komputerów MacBook/MacBook Pro

WWDC 2009: Mac OS X 10.6, iPhone 3GS, iPhone OS 3.0 i nowe MacBooki Pro

Komputery MacBook Pro

Nowe 15-calowe MacBooki Pro zostaną wyposażone w te same baterie, które znalazły się w wersji 17-calowej (wedle deklaracji firmy mają pozwalać na maksymalnie 7 godzin pracy (2 godziny dłużej niż poprzednio)). Ponadto mają oferować lepsze wyświetlacze, slot SD zamiast ExpressCard oraz procesory 3,06 GHz Core 2 Duo (6MB L2) i do 8 GB pamięci 1066 MHz DDR3.

Aktualizacji doczekają się również 17-calowe MacBooki Pro (nowe modele z tej linii są dostępne od dzisiaj) oraz 13-calowe MacBooki, które czeka między innymi zmiana nazwy do wersji Pro oraz wydłużony czas pracy na baterii.

Więcej informacji na ten temat: WWDC 2009: nowe 15-calowe MacBooki Pro i aktualizacja dotychczasowych modeli.