WWDC 2019 - czego możemy się spodziewać po Apple?

WWDC to jedna z najważniejszych dorocznych imprez organizowanych prze Apple. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o WWDC 2019, które rozpocznie się już za niecały miesiąc.


WWDC (Worldwide Developers Conference) to konferencja organizowana przez firmę Apple specjalnie dla deweloperów. Spotkanie odbywa się w San Jose, a podczas tego wydarzenia Apple prezentuje nowe oprogramowanie dla swoich urządzeń oraz narzędzia dla programistów. Pierwszego dnia odbywa się przemówienie inauguracyjne, na którym Apple przedstawia najnowsze wersje swoich systemów operacyjnych. Czasami zdarza się, że prezentowane są także nowe urządzenia. W następnych dniach uczestnicy mogą wziąć udział w praktycznych zajęciach i laboratoriach prowadzonych przez pracowników Apple, aby poznać nowe funkcjonalności oraz możliwości ich wykorzystania w praktyce.

WWDC 2019 - czego możemy się spodziewać po Apple?

Źródło: macworld

Pierwsza konferencja WWDC odbyła się w 1987 roku w Santa Clara. Później organizowana była w San Jose i San Francisco. Uczestnictwo w wydarzeniu jest płatne. W 2018 roku w wydarzeniu wzięło udział 6000 uczestników z 77 krajów.

Zobacz również:

Najważniejsze informacje o WWDC 2019, które odbędzie się w dniach 3-7 czerwca 2019 roku:

 • Wydarzenie odbędzie się w centrum konferencyjnym McEnry'ego w San Jose (Kalifornia, USA)
 • Zaprezentowane zostaną nowe wersje systemów operacyjnych - iOS 13, macOS 10.15, watchOS 6 oraz tvOS 13
 • Udostępnione zostaną pierwsze wersje beta zaprezentowanych systemów
 • Możliwe, że zaprezentowany zostanie zupełnie nowy Mac Pro
 • Bilety kosztują 1599 dolarów (ponad 6000 zł), a rejestracja trwała do 20 marca (bilety są sprzedawane poprzez losowanie)

WWDC jest jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie Apple (najważniejszym dla deweloperów). Po nim jest tylko jesienna premiera nowych modeli iPhone'a. Światowa Konferencja Deweloperów to szkolenie i impreza networkingowa dla programistów, ale event zawsze rozpoczyna się od prezentacji nowego oprogramowania, które jesienią zostanie udostępnione użytkownikom sprzętu firmy Apple.

Podczas przemówienia inauguracyjnego, które odbędzie się 3 czerwca 2019 roku zaprezentowane zostaną kolejne wersje systemów operacyjnych, pod kontrolą których pracują sprzęty od Apple. Oczekujemy iOS 13, macOS 10.15, watchOS 6 oraz tvOS 13. Nie oczekujemy prezentacji nowych urządzeń mobilnych. W całej historii WWDC nie było ich dużo. W 2017 roku zaprezentowano HomePod. Również trzy modele iPhone'a zostały zaprezentowane podczas WWDC. Możliwe, że Apple zaprezentuje nowego Mac'a Pro, MacBook'a Pro z 16 calowym wyświetlaczem i monitor.

W tym artykule ujawniamy wszystko, co wiemy na temat WWDC 2019.

WWDC 2019 - Data

WWDC 2019 będzie trwało w dniach 3-7 czerwca 2019 roku w McEnery Convention Center w San Jose. W tym samym miejscu odbywała się również zeszłoroczna edycja.

Całe wydarzenie trwa tydzień, podczas którego programiści z całego świata będą brać udział w warsztatach, ćwiczeniach oraz sesjach networkingowych, na których będą mogli się zapoznać z wszelkimi nowymi funkcjami zaprezentowanymi podczas przemówienia inauguracyjnego.

Przemówienie inauguracyjne zwykle trwa koło dwóch godzin. Spodziewaj się, że rozpocznie się o godzinie 10:00 czasu pacyficznego - 19:00 w Polsce. Ta część konferencji jest zawsze transmitowana, więc możesz ją obejrzeć na żywo na Twoim komputerze, tablecie lub smartfonie.

Jak oglądać WWDC 2019?

Apple będzie na żywo strumieniować przemówienie inauguracyjne z WWDC 2019. Zostanie ono udostępnione na specjalnej stronie internetowej. Jeżeli nie będziesz w stanie oglądać WWDC 2019 na żywo będziesz mógł później odtworzyć wideo z całego wydarzenia.

Jakich nowości możemy się spodziewać?

WWDC to wydarzenie zorganizowane specjalnie dl programistów, dlatego też możemy się spodziewać nowych wersji oprogramowania i narzędzi deweloperskich. Apple przyzwyczaiło już nas do prezentacji nowych wersji swoich systemów operacyjnych podczas WWDC w czerwcu, procesu udoskonalania w wakacje i udostępnienia finalnych wersji oprogramowania użytkownikom jesienią.

iOS 13

WWDC 2019 - czego możemy się spodziewać po Apple?

Źródło: macworld

iOS 13 będzie prawdopodobnie najważniejszą premierą WWDC 2019. To system użytkowany przez setki milionów użytkowników. iOS od zawsze był zamkniętym systemem operacyjnym, dlatego też programiści będą czujnie przyglądać się nowością, aby udoskonalać swoje oprogramowanie i narzędzia dostępne na ten system. Sami użytkownicy będą mogli się dowiedzieć, co czeka ich na jesieni. W 2013 roku ujrzeliśmy zupełnie nowy przeprojektowany design, a w zeszłym roku doczekaliśmy się znacznego wzrostu prędkości działania.

W czerwcu zobaczymy kolejną trzynastą już wersję iOS'a, która wedle wielu nieoficjalnych informacji wprowadzi wiele nowych funkcji, które pierwotnie miały się pojawić rok temu w iOS 12. Więcej o iOS 13 przeczytasz w oddzielnym artykule.

macOS 10.15

macOS to system operacyjny, pod kontrolą którego pracują wszystkie komputery firmy Apple od ultra lekkich laptopów po stacje robocze iMac Pro oraz Mac Pro. Jeżeli uwzględnimy starsze wersje systemu nazywane OS X to macOS jest najstarszym systemem operacyjnym rozwijanym przez Apple.

W czerwcu zaprezentowane zostanie piętnaste już wydanie macOS, które zastąpi macOS Mojave.

Z informacji, jakie posiadamy w chwili obecnej wynika, że firma Apple skupi się na większym ujednoliceniu swoich dwóch najpopularniejszych systemów operacyjnych - iOS oraz macOS. Potwierdzono już, że łatwiej będzie przenosić aplikacje pomiędzy obiema platformami, oraz że Apple nie planuje utworzenia jednego systemu na urządzenia mobilne oraz komputery. Więcej informacji na temat zwiększenia kompatybilności iOS oraz macOS znajdziesz w naszym artykule.

watchOS 6

WWDC 2019 - czego możemy się spodziewać po Apple?

Źródło: apple

watchOS to system operacyjny, pod kontrolą którego działają zegarki Apple Watch. W tym roku zaprezentowana zostanie szósta już odsłona tego systemu. Możliwe, że Apple wprowadzi opcję śledzenia snu oraz doda większą ilość aktywności. Domyślamy się, że po zeszłorocznej prezentacji Apple Watch Series 4 z wbudowanym EKG możemy spodziewać się sporego nacisku na zdrowie przy okazji prezentacji watchOS 6. Mamy również nadzieję, że EKG w najnowszym zegarku zostanie udostępnione w większej ilości krajów (między innymi w Polsce).

tvOS 13

WWDC 2019 - czego możemy się spodziewać po Apple?

Źródło: apple

Pod kontrolą tvOS działa Apple TV czwartej generacji oraz Apple TV 4K. To najmniej popularny system operacyjny, który doczeka się aktualizacji w czerwcu podczas WWDC. Apple z pewnością będzie dostosowywać interfejs do usług, które zostały zaprezentowane w marcu tego roku.

Komputery Mac

WWDC to nie tylko systemy operacyjne. Faktem jest, że Apple w czerwcu skupia się głównie na oprogramowaniu, ale widzieliśmy już kilka nowości sprzętowych, które pojawiły się właśnie na WWDC. Konferencja ta jest idealnym miejscem, aby pokazać zupełnie nowego Mac'a Pro dedykowanego profesjonalistom.

Mamy nadziej, że Apple odświeży swój najpotężniejszy komputer, który przez ponad 5 lat zdążył już się zestarzeć. Mac Pro miał zostać zaprezentowany jeszcze w 2017, ale dziś w 2019 roku nadal możemy kupić model z 2013 roku.

Możliwe, że zobaczymy również nowego 16 calowego MacBook'a Pro z wyświetlaczem 4K.

Plotki głoszą również, że Apple pracuje nad nowym wyświetlaczem dla profesjonalistów, który ma mieć przekątną 31,6 cala oraz rozdzielczość 6K. Jeżeli Apple zdecyduje się pokazać nowego Mac'a Pro dedykowany ekran będzie świetnym uzupełnieniem. Ostatnim monitorem produkowanym przez Apple jest Thunderbolt Display z 2011 roku.

WWDC 2019 - czego możemy się spodziewać po Apple?

Źródło: macworld

Co Apple zaprezentowało na WWDC w przeszłości?

Poniżej znajdziesz listę produktów, które Apple zaprezentowało podczas 13 ostatnich wydarzeń WWDC:

 • WWDC 2018 (4-8 czerwca, McEnery Convention Center, San Jose): macOS 10.14 Mojave, iOS 12, watchOS 5, tvOS 12.
 • WWDC 2017 (5-9 czerwca, McEnery Convention Center, San Jose): macOS 10.13 High Sierra, iOS 11, watchOS 4, tvOS 11, nowe modele iPad Pro, iMac Pro, aktualizacja MacBook'a oraz głośnik HomePod.
 • WWDC 2016 (13-17 czerwca, Bill Graham Civic Auditorium & Moscone Center West, San Francisco): macOS 10.12 Sierra, iOS 10, watchOS 3, tvOS 10.
 • [li]WWDC 2015 (8-12 czerwca, Moscone Center, San Francisco): Mac OS X 10.11 Sierra, iOS 9, watchOS 2, Apple Music.
 • WWDC 2014 (8-12 czerwca, Moscone Center, San Francisco): Mac OS X 10.10 Yosemite, iOS 8, Język programowania Swift.
 • WWDC 2013 (10-14 czerwca, Moscone Center, San Francisco): Mac OS X 10.9 Maverics, iOS 7, iWork dla iCloud, iTunes Radio, Nowy Mac Pro, Odświeżone MacBook Air.
 • WWDC 2012 (11-15 czerwca, Moscone Center, San Francisco): Mac OS X 10.8 Moutain Lion, iOS 6, Nowe modele MacBook'a Pro z wyświetlaczem Retina, Odświeżone modele MacBook Air.
 • WWDC 2011 (6-10 czerwca, Moscone Center, San Francisco): Mac OS X 10.7 Lion, iOS 5, iCloud
 • WWDC 2010 (7-11 czerwca, Moscone Center, San Francisco): iPhone 4 z wyświetlaczem Retina, FaceTime i iMovie dla iPhone'a
 • WWDC 2009 (8-12 czerwca, Moscone Center, San Francisco): Nowe modele MacBook'a Pro - 13 calowy MacBook Pro, aktualizacja 15 i 17 calowych modeli, iPhone 3GS, wydanie iPhone OS 3.0 (ogłoszonego wcześniej).
 • WWDC 2008 (9-13 czerwca, Moscone Center, San Francisco): iPhone 3G, iPhone OS App Store, iPhone OS 2.0, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, MobileMe.
 • WWDC 2007 (11-15 czerwca, Moscone Center, San Francisco): Wersja beta Mac OS X 10.5 Leopard, Safari dla systemu Windows.
 • WWDC 2006 (7-11 sierpnia, Moscone Center, San Francisco): Mac Pro, zmiany w systemie Mac OS X Server.