WWDC 2023: Wszystko, co musisz wiedzieć o najnowszym wydarzeniu Apple

Omawiamy wszystko, co warto wiedzieć o konferencji deweloperskiej Apple, która odbędzie się w czerwcu tego roku.

Fot. Hannah Cowton / Foundry

Worldwide Developers Conference jest jednym z największych wydarzeń w kalendarzu Apple, zbierając deweloperów z całego świata, aby dowiedzieć się o kolejnych dużych aktualizacjach oprogramowania dla sprzętu tej firmy. Co więcej, możemy również spodziewać się zapowiedzi najnowszych urządzeń, które zostaną wydane w tym roku.

Kiedy odbędzie się WWDC 2023?

Jak potwierdziło Apple w marcu, WWDC 2023 odbędzie się w dniach 5 - 9 czerwca 2023 roku.

Apple potwierdziło również, że będzie gospodarzem w pierwszym dniu konferencji, 5 czerwca, aby oficjalnie ujawnić swoje największe ogłoszenia. W tym roku może to być między innymi bardzo oczekiwany zestaw do AR/VR firmy Apple, iOS 17, iPadOS 17, tvOS 17, watchOS 10, macOS 14 i kilka nowych produktów Mac.

Zobacz również:

Apple nie potwierdziło jeszcze, o której godzinie odbędzie się to wydarzenie, ale zaktualizujemy ten artykuł o najnowsze informacje, gdy tylko je zdobędziemy.

Gdzie odbędzie się WWDC 2023?

Apple tradycyjnie organizuje WWDC w San Jose w Kalifornii, ale podobnie jak w ciągu ostatnich trzech lat, Apple przeniosło WWDC do Internetu.

Konferencje, które odbędą się podczas WWDC 2023, wraz ze wszystkimi sesjami deweloperskimi, będą dostępne za pośrednictwem livestreamu - chociaż ten ostatni jest wyłącznym dla płatnych deweloperów.

Podobnie jak w zeszłym roku, niewielka liczba deweloperów i studentów może oglądać konferencję w Apple Park w tym dniu. Specjalne całodniowe wydarzenie pozwoli wybranym osobom obejrzeć keynote i filmy Platforms State of the Union w Apple HQ wraz z inżynierami Apple i ekspertami.

Co Apple ogłosi na WWDC 2023?

Wielkie pytanie brzmi, co Apple ogłosi podczas swojego keynote otwierającego WWDC 2023? Nie jest tajemnicą, że Apple ma tendencję do prezentowania kolejnych dużych aktualizacji dla swoich różnych systemów operacyjnych, ale możemy zobaczyć też premiery sprzętowe w tym roku - w tym jeden bardzo oczekiwany produkt....

Apple AR/VR

Według Bloomberga, długo oczekiwany headset AR/VR firmy Apple może zostać zaprezentowany na WWDC 2023.

Plotki na temat tego nowego zestawu sugerują, że może on nosić nazwę Apple Reality Pro i kosztować około 3000 dolarów (około 13 000 zł). Przecieki sugerują również, że będzie on wyposażony w interfejs 3D, który jest prawie identyczny z interfejsem iPhone'a lub iPada, ma podobny design do Meta Quest 2, wyposażony w dwa chipy zaprojektowane przez Apple i zawiera wyświetlacze 8K.

Może również zawierać technologię śledzącą ruch oczu, więc mógłby renderować wysokiej jakości grafikę tylko tam, gdzie aktualnie skierowany jest wzrok użytkownika.

Apple AR/VR

Fot. Foundry

Od kilku tygodni wiemy już, że Apple planuje swoją coroczną konferencję WWDC 2023 na 5 czerwca 2023 roku. Co prawda oficjalne zaproszenia nie zostały jeszcze rozesłane, jednak nieoficjalnie dowiadujemy się, że kolejne redakcje wiedzą już o dacie wydarzenia oraz dostają pierwsze wejściówki. To właśnie lista redakcji, które otrzymały zaproszenia na WWDC 2023, odkryła kilka kart producenta.

Od kilku lat coraz głośniej robi się o najnowszym pomyśle Apple na innowację w technologicznej strefie. Wszystko wskazuje na to, że firma z jabłkiem w logo ma zamiar pójść w stronę VR oraz Augmented Reality. Sugerują to coraz większe możliwości AR w iPhonie i iPadzie, a także wiele plotek na temat Reality Pro, czyli okularów AR, które mają być w przygotowaniu przez Apple od kilku lat.

Jednakże dotąd nie wiedzieliśmy jeszcze, czy Apple w końcu zaprezentuje ten produkt - a tym bardziej, kiedy to się ewentualnie stanie. Jednakże teraz, na WWDC 2023, po raz pierwsze zostały zaproszone publikacje specjalizujące się właśnie w VR. Strona Road to VR ujawniła, że jej przedstawiciele zostali zaproszeni na to wydarzenie, tak samo jak inna strona UploadVR.

Takie zaproszenia jasno wskazują, że Apple ma zamiar przedstawić na konferencji produkt, który zainteresuje właśnie takie outlety newsowe. Oczywistym więc wydaje się, że w końcu zobaczymy prezentację najnowszego Reality Pro. Oczywiście wcześniej słyszeliśmy już o zarezerwowaniu tego znaku towarowego przez Apple, jak i wielu innych patentach, jednak jest to pierwszy konkretny dowód na nadchodzącą premierę okularów VR od firmy z Cupertino.

Oczywiście na ten moment nie możemy być jeszcze pewni, że takie zaproszenie oznacza rychłą premierę nowego sprzętu - może to być po prostu pierwsza prezentacja, po której jeszcze wiele lat minie do wejścia produktu na rynek. Jednak mimo tego będzie to spory krok w stronę upowszechnienia się nowego produktu od Apple.

iOS 17

iOS 17 będzie prawdopodobnie kolejnym dużym ogłoszeniem podczas tego wydarzenia. Mark Gurman twierdził, że ta aktualizacja przyniesie niektóre z "najbardziej pożądanych funkcji" dla użytkowników iPhone'a.

Niektóre z tych funkcji obejmują wsparcie dla sideloadingu i alternatywnych sklepów z aplikacjami, nowe doświadczenie CarPlay, ulepszenia Siri i więcej. Oczywiście, to wszystko są spekulacje w tym momencie.

iPhone 14

Fot. Dominik Tomaszewski / Foundry

iPadOS 17

iPadOS 17 to kolejna aktualizacja, którą niemal na pewno zobaczymy na WWDC 2023. Podobnie jak iOS 17, istnieją plotki, że będzie ona zawierać sklepy z aplikacjami firm trzecich, a także ulepszenia do aplikacji i układów ekranu głównego.

Porta iMore spekuluje, że Apple może wprowadzić ekran blokady z iOS do iPadOS, pozwalając użytkownikom na więcej kreatywności i dostosowania go pod siebie.

iPad Pro 2022

Fot. Foundry

tvOS 17, watchOS 10 i macOS 14

Jest też bardzo prawdopodobne, że na WWDC 2023 poznamy pierwsze spojrzenie na macOS 14, tvOS 17 i watchOS 10 - ale Apple do tej pory udawało się powstrzymywać przecieki na ten temat.

Mac Pro i MacBook Air 15

Pojawiły się też plotki o nowym, najwyższej klasy komputerze stacjonarnym Mac wprowadzanym na rynek w tym roku, więc WWDC byłoby dobrym miejscem na jego ogłoszenie. Oczekuje się, że będzie on obsługiwał nowy dedykowany chipset Apple, a także odnowioną konstrukcję.

Ponadto ludzie wierzą, że 15-calowy MacBook Air może powrócić w tym roku, który może posiadać chip Apple M2.

Aktualizacja: 26 maja 2023 10:50

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: