WWDC: Apple odkrywa tajniki 'Tygrysa'

Na konferencji World Wide Developers 2004 odbywającej się w San Francisco w dniach 28 czerwca - 2 lipca, Apple prezentuje kolejną edycję systemu operacyjnego Mac OS X oznaczonego numerem 10.4. W 'Tygrysie' znajdzie się ponad 150 nowych funkcji.

WWDC: Apple odkrywa tajniki 'Tygrysa'

Płyta instalacyjna systemu Mac OS X 10.4

Mac OS X 10.4 'Tiger' będzie już piątą, znaczącą odsłoną systemu Mac OS X. Jego premierę wyznaczono na pierwszą połowę 2005 roku. Cena produktu wyniesie według wstępnych informacji 180 USD. Apple przedstawia Mac OS X 10.4, jako system oferujący użytkownikom ponad 150 nowych, rewolucyjnych funkcji. A oto kilka najciekawszych z nich:

Spotlight

Nowy system wyszukiwania wszelkiego typu informacji zgromadzonych na komputerze. Tak jak w przypadku iTunes, gdzie użytkownik może znaleźć dowolny utwór w zależności od nazwy artysty, czy albumu, Spotlight pozwala między innymi na wyszukiwanie wiadomości pocztowych, prezentacji, obrazków, dokumentów pakietu Office. Wyniki są automatycznie segregowane w odpowiednie kategorie i wyświetlane w przystępny sposób. Technologia Spotlight zasila również mechanizm Smart Folders w Finderze, Smart Mailboxes w kliencie pocztowym Mail oraz Smart Groups w książce adresowej Address Book. Działa ona podobnie do zastosowanej w iTunes Smart Playlists.

RSS w Safari

Nowa wersja przeglądarki internetowej Safari, posiada wbudowany moduł RSS z funkcją automatycznego wykrywania dostępności odpowiedniego wątku na odwiedzanej stronie internetowej. Ilekroć wątek taki jest dostępny pojawia się odpowiednia ikona i Safari może pełnić rolę czytnika RSS.

Zobacz również:

  • Najlepsze gry i aplikacje dla dzieci na iPhone'a i iPada. Nauka i zabawa na wyciągnięcie ręki

Dashboard

Jak tłumaczą sami konstruktorzy jest to półprzezroczysta warstwa dająca dostęp do szeregu niewielkich aplikacji określanych mianem 'Widgets'. Wśród nich znajdziemy między innymi podręczny kalkulator, kontroler odtwarzacza iTunes, zegarek, kalendarz, książkę adresową. Dashboard działa w oparciu o technologię Expose, zaprezentowaną po raz pierwszy w Mac OS X 10.3.

WWDC: Apple odkrywa tajniki 'Tygrysa'

Mac OS X 10.4. Na pierwszym planie technologia Spotlight. W tle iChat i wideokonferencja z trzema użytkownikami

Wieloosobowy iChat

iChat w Mac OS X 10.4, obsługuje kodek wideo H.264, który przyczynia się do zwiększenia jakości wyświetlanego obrazu bez potrzeby zwiększania przepustowości łącza. Z nowości w iChat warto również wspomnieć o możliwości wieloosobowych konwersacji audio (do 10 użytkowników jednocześnie) oraz wideo (jednoczesna rozmowa z trzema użytkownikami w trójwymiarowym środowisku.

Więcej informacji o tym, co czeka na użytkownika w Mac OS X 10.4 znaleźć można na stronie Apple:http://www.apple.com/macosx/tiger/

Strona konferencji WWDC 2004: http://developer.apple.com/wwdc/


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: