WWDC: Mac OSX Lion za 30 USD i darmowa usługa iCloud

Przeznaczona dla deweloperów konferencja Worldwide Developers Conference (WWDC) została rozpoczęta. Z poprzedzających ją wystąpień dowiedzieliśmy się m.in., że usługa iCloud będzie darmowa, natomiast za system Mac OSX Lion trzeba będzie zapłacić 30 dolarów. Apple znalazło również sposób na zarobienie pieniędzy na pirackich utworach!


Apple to firma, która dostarczyła na rynek szereg przełomowych rozwiązań. To właśnie ona od lat wytycza kierunki, którymi podążają inni producenci. Swoje nowe produkty prezentuje na konferencjach, które zazwyczaj otwiera Steve Jobs. Nie inaczej też było podczas właśnie rozpoczętej konferencji Worldwide Developers Conference (WWDC).

"Wejście smoka"

Słynne "keynote", czyli wystąpienie otwierające konferencję, poprowadził Steve Jobs. Postać ta jest nie tylko znana na całym świecie, ale również uwielbiana, czego dowodem były okrzyki w stylu "kochamy cię", które pojawiły się na sali po jego wejściu.

Zobacz również:

  • Najlepsze gry i aplikacje dla dzieci na iPhone'a i iPada. Nauka i zabawa na wyciągnięcie ręki
  • Oto, jak skonfigurować wszystkie funkcje iCloud+ w iOS 16

Jobs przyznał, że w zaledwie dwie godziny sprzedane zostały wszystkie bilety na konferencję (w sali zasiadło 5200 gości). Zapowiedział również, że poświęcona ona będzie oprogramowaniu.

Mac OSX Lion

Prezentację systemu Mac OSX Lion poprowadził Phil Shiller, który na samym początku pochwalił się kilkoma danymi. Wynika z nich m.in., że sprzedaż "jabłek" (75% z nich stanowią komputery przenośne) w przeciwieństwie do PC ciągle rośnie. Shiller dodał jednocześnie, że komputery Mac są tak świetne "nie ze względu na swoją konstrukcję, ale ze względu na oprogramowanie z jakiego korzystają"

Przechodząc do najnowszej generacji systemu Mac OSX, Shiller zapowiedział, że będzie on oferował 250 nowych rozwiązań. Najważniejsze z nich to:

- gesty Multi-Touch

- pełnoekranowe aplikacje (dzięki systemowi Lion developerzy będą mogli łatwiej tworzyć aplikacje do pracy pełnoekranowej; dotychczasowe aplikacje zostały przeprojektowane do trybu pełnoekranowego)

- Mission Control (połączenie Expose i Spaces)

- nowa wersja Photo Booth (oferuje m.in. opcję śledzenia twarzy)

- wbudowanie Mac App Store

- wzorowana na iOS przeglądarka aplikacji LaunchPad

- funkcja Resume (dzięki niej po ponownym uruchomieniu systemu wszystkie okna aplikacji zostają przywrócone do stanu w jakim były przed jego zamknięciem)

- funkcja Auto-Save (automatycznie zapisuje dokumenty)

- funkcja Versions (zapisuje automatycznie historię zmian tworzonego dokumentu; dzięki temu otrzymujemy jego różne wersje)

- funkcja AirDrop (usługa peer-to-peer pozwalająca na łatwe udostępnianie plików pomiędzy użytkownikami AirDrop)

- nowa wersja klienta poczty Mail (oferuje m.in. nowy sposób wyszukiwania).

Apple wyceniło nowy system na zaledwie 30 USD. Będzie on dostępny od lipca wyłączenie za pośrednictwem App Store (Mac OSX Lion "waży" 4 GB). Co ważne, nie trzeba kupować wielu kopii. Jedna będzie mogła zostać zainstalowana na wszystkich komputerach kupującego.

System iOS 5

Najnowszy mobilny system Apple został przedstawiony w wersji beta. Jego prezentację poprowadził Scott Forstall. Oczywiście, podobnie jak poprzednik, rozpoczął swoje przemówienie od przedstawienia kilku liczb.

Wynika z nich, że Apple sprzedało już ponad 200 milionów urządzeń z iOS. Ponadto w zaledwie 14 miesięcy swoich nabywców znalazło aż 25 milionów tabletów iPad. Co więcej, iBookstore sprzedał 130 milionów książek, natomiast z App Store pobranych już zostało 14 miliardów aplikacji.

Forstall przekazał też specjalne podziękowania dla deweloperów przyznając jednocześnie, że Apple zapłaciło im już w sumie 2,5 miliarda dolarów.

iOS 5 to ponad 200 nowych rozwiązań. Poniżej przedstawiamy wybrane z nich:

- Centrum Powiadomień (mają się tutaj pojawiać wszystkie notyfikacje)

- aplikacja Newsstand (pozwala na łatwe zarządzanie oraz dostęp do różnych gazet i magazynów takich jak New York Times, SF Chronicie czy Daily Telegrach; po pobraniu są one dostępne offline)

- zintegrowanie Twittera (został zintegrowany z wieloma aplikacjami, np. aplikacją aparatu)

- wzbogacone Safari oferuje teraz czytnik Reader, funkcję Reading List i funkcję Tabbed Browsing

- aplikacja Aparat pozwala teraz na robienie zdjęć fizycznym przyciskiem zwiększania głośności oraz ich edycję w zakresie usuwania efektu czerwonych oczu, przycinania i obracania

- funkcja PC Free, czyli synchronizacja za pomocą WiFi oraz aktualizacja bez potrzeby podłączania do komputera (Over The Air)

- nowe możliwości Game Center (m.in. dodawanie zdjęć do swojego profilu, łatwiejsze znajdowanie znajomych i gier)

- klient iMessage (działa przez WiFi lub 3G) pozwalający na przesyłanie wiadomości, zdjęć filmów i kontaktów (możliwe jest też prowadzenie grupowych rozmów) pomiędzy użytkownikami urządzeń pracujących pod kontrolą iOS 5 (iPhone, iPad, iPod touch). Oferuje też możliwość skorzystania z raportów informujących o doręczeniu wiadomości

- nowe gesty.

Niestety finalna wersja iOS 5 pojawi się dopiero jesienią. Będą z niej mogli skorzystać właściciele iPhone’ów 3GS, iPadów, iPadów 2 i iPodów touch (3 i 4 generacji).

Usługa iCloud

Prezentacją nowej usługi iCloud zajął się sam Steve Jobs.

"iCloud gromadzi wszystkie twoje treści i dostarcza je bezprzewodowo do wszystkich twoich urządzeń" - powiedział na wstępie Jobs.

Usługa iCloud oferuje, podobnie jak platforma MobileMe, możliwość przechowywania danych poczty, kontaktów i informacji z kalendarza w "chmurze" oraz ich automatyczną synchronizację na wszystkich urządzeniach użytkownika. Oferuje też m.in. funkcję Documents (dokumenty są automatycznie wysyłane i przechowywane w "chmurze") oraz interesujące rozwiązanie, jakim jest serwis Photo Stream.

Dzięki Photo Stream każde wykonane zdjęcie przesyłane jest automatycznie do wszystkich urządzeń użytkownika. Oznacza to więc, że jeżeli np. wracając do domu wykonamy zdjęcie za pomocą iPhone’a, będziemy je mogli obejrzeć na pozostawionym w domu iPadzie. W ten sposób przesyłanych jest ostatnich 1000 zdjęć (w przypadku komputerów Mac i PC nie ma żadnego ograniczenia). Reszta będzie przechowywana w iCloud przez 30 dni.

iCloud oferuje ponadto możliwość pobrania za darmo poprzednio zakupionej w iTunes piosenki na każde urządzenie z iOS. Każdy nowo kupiony utwór zostanie natomiast automatycznie na nie przesłany. Co więcej, możliwe będzie również zsynchronizowanie muzyki kupionej w innym sklepie niż iTunes. Pozwalać ma na to serwis iTunes Match, za który trzeba zapłacić 25 dolarów rocznie. Oznacza to więc w praktyce, że za tę kwotę otrzymamy możliwość zalegalizowania pirackich utworów!

Synchronizacja pomiędzy różnymi urządzeniami, bez dodatkowej opłaty, obejmie również aplikacje zakupione w App Store i książki z iBookstore.

Warto też dodać, że iCloud to również codzienny automatyczny backup istotnych danych (aplikacje, książki, zdjęcia, ustawienia itp.). Rozwiązanie to może być szczególnie przydatne, gdy zakupimy nowe urządzenie.

Co najważniejsze, usługa iCloud jest darmowa. Oferuje 5 GB przestrzeni w "chmurze", która nie będzie użytkowana na potrzeby Photo Stream i pobieranej muzyki.

Usługa iCloud powinna zostać udostępniona wraz z systemem iOS 5, czyli jesienią.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: