WWW ma 14 lat

Dokładnie 14 lat temu, 17 maja 1991 roku, komitetowi C5 w CERN-ie został oficjalnie zaprezentowany sposób działania sieci WWW. Prowadzącym był Tim Berners-Lee, aktualnie kierownik World Wide Web Consortium (W3C) - organizacji, która ustala obowiązujące w Internecie standardy.

Tim Berners-Lee

Tim Berners-Lee

Pokazana wtedy przeglądarka WWW miała wbudowany edytor oglądanych stron. Tylko od twórcy pliku zależało, czy oglądający je użytkownicy będą mieli możliwość zamieszczania zmian w prezentowanych informacjach.

Kiedy przyjrzeć się prowadzonej wtedy dyskusji, łatwo zauważyć, że naukowcy przeczuwali, jak będzie wyglądała Sieć w przyszłości. Jednego z uczestników frapowała kwestia możliwości dowolnego linkowania dokumentów w sieci (i spowodowanego tym bałaganu), inny zastanawiał się nad dostępem do serwerów...

Co znamienne, Tim Berners-Lee uznał za zaletę możliwość składowania dokumentów na centralnym serwerze. Wydawało się oczywistym, iż użytkownicy powinni się przyzwyczaić, że WWW działa stale i niezmiennie. W związku z tym przetrzymywanie lokalnych kopii dokumentów mogło oznaczać wyłącznie brak rozsądku.

WWW w krótkim czasie stało się obowiązującym w CERN-ie standardem.

Więcej informacji: W3C


Zobacz również