WYSIWYG Web Builder 7.5.2 - witryna z klocków

Do niedawna, by stworzyć internetową witrynę trzeba było znać języki programowania. Dziś projektantem i twórcą stron WWW może być każdy. Za pomocą takich aplikacji jak WYSIWYG Web Builder serwisy webowe można składać jak z klocków korzystając z ich rozbudowanych bibliotek, a program sam zadba o wygenerowanie odpowiedniego kodu.

WYSIWYG Web Builder 7.5.2 to jeden z częściej używanych i wysoko ocenianych przez użytkowników edytorów stron WWW. Program działa na zasadzie WYSIWYG (What-You-See-Is-What-You-Get), co oznacza, że do tworzenia witryn nie wymaga znajomości żadnego języka programowania. Operacje wykonywane są metodą przeciągania i za pomocą ręcznego definiowania parametrów. Na koniec program sam generuje odpowiedni kod. Stworzony serwis wygląda tak, jak w oknie Web Buildera w trakcie projektowania.

Web Builder generuje tagi HTML na podstawie obiektów umieszczonych w projekcie przez użytkownika. Paleta dostępnych elementów jest naprawdę imponująca. W zasobniku programu są takie standardowe elementy, jak listy, pola wyboru, tabele czy obrazy, rozbudowane składniki formularzy w postaci list rozwijanych, ankiet bądź obiektów do obsługi plików. Wyszczególnione zostały kontrolki multimedialne. Użytkownik ma do wyboru bloki Javy, Flasha, obiekty OLE, odtwarzacze QuickTime, RealMedia czy Windows Media Player. Dostępne są warstwy, elementy menu i kontrolki nawigacyjne. Za pomocą programu można tworzyć banery, strony blogowe, niusowe i galerie zdjęć.

WYSIWYG Web Builder 7.5.2 udostępnia także zaawansowane elementy stron służące do współpracy witryn z bazami danych, pozwala tworzyć interaktywne formularze z polami do logowania czy hasłami oraz zabezpieczone strony. Osobny blok służy umieszczaniu na witrynie kontrolek PayPal, co usprawnia generowanie serwisów ze sklepami internetowymi. Ułatwienie w tworzeniu serwisów stanowi edytor graficzny. Projektant może wstawiać linie, wielokąty, wstępnie zdefiniowane kształty i graficzne napisy, używać klipartów. Biblioteka programu zawiera między innymi obrazki zwierząt, kwiatów, symbole czy litery. W programie dostępne są filtry graficzne i szeroka lista efektów. Można modyfikować nasycenie barw, kontrast, dobierać kolorystykę, usuwać i dodawać szum, zmieniać obrazy by wyglądały jak malowane farbami, używać sepii.

Możliwości WYSIWYG Web Buildera można rozszerzać za pomocą wtyczek i dodatków. Do pobrania jest ponad 250 różnych plug-inów. Służą one na przykład tworzeniu różnych graficznych elementów, przygotowywaniu list, współpracy z kodem PHP czy sprawdzaniu pisowni. W ofercie znalazły się także bezpłatne szablony stron internetowych. Biblioteka aplikacji zawiera również gotowe do wykorzystania skrypty Javy. Kontrolę na projektem sprawuje rozbudowany menadżer stron, a gotowe prace można publikować w Internecie z poziomu menu Buildera.

WYSIWYG Web Builder 7.5.2 nie ma polskiej wersji językowej. Wariant testowy programu działa bez ograniczeń przez 30 dni, wersja pełna kosztuje ok. 40 USD. W najnowszej edycji rozbudowano możliwości edytora grafiki, dodając do niego pokaźną liczbę efektów, usprawniono współpracę z serwisami społecznościowymi Facebook, MySpace, Twitter czy YouTube umieszczając w programie gotowe do wykorzystania skrypty. Poprawiła się obsługa baz danych i obiektów Flash, zwiększyły możliwości tworzenia galerii zdjęć. Usunięto także błędy kontrolek PayPal i poprawiono bezpieczeństwo ich używania oraz błędy obsługi walut.