Wacom Intuos3 - tablet graficzny dla najbardziej wymagających

Wacom po raz kolejny pokazał, że jest niekwestionowanym liderem na rynku tabletów graficznych. Trudno wyobrazić sobie lepsze i bardziej intuicyjne urządzenie do rysowania w takich programach, jak Adobe Photoshop czy Corel Painter.


Wacom po raz kolejny pokazał, że jest niekwestionowanym liderem na rynku tabletów graficznych. Trudno wyobrazić sobie lepsze i bardziej intuicyjne urządzenie do rysowania w takich programach, jak Adobe Photoshop czy Corel Painter.

Wacom Intuos3 to następca bardzo udanego modelu Intuos2. Podstawowe parametry - rozdzielczość 5080 dpi i 1024 poziomy siły nacisku - mówią same za siebie. Maksymalna szybkość odczytu to 200 punktów na sekundę. Dokładność pracy piórka wynosi 0,25 mm, myszki zaś - 0,5 mm. Podczas pracy piórko może być odchylone maksymalnie pod kątem 60 stopni, a maksymalna wysokość odczytu piórka to 6 mm.

Akcesoria

Wacom Intuos3 - tablet graficzny dla najbardziej wymagających
Były zawsze mocną stroną Wacoma. Do tabletów już od dawna są dołączane bezprzewodowe piórka i myszki, które nie wymagają dodatkowego zasilania. Oba akcesoria zasilane są na zasadzie indukcji magnetycznej (metoda ta już wiele lat temu została opatentowana przez firmę).

Nie inaczej jest tym razem. Do tabletu Intuos3 dołączono piórko Grip Pen, które jest w stanie wygenerować 1024 poziomy nacisku. Nowe piórko kształtem różni się trochę od poprzedników, ale w pracy jest równie wyśmienite. W zestawie z piórkiem znajdują się trzy końcówki: miękka, twarda i sprężynująca, oddająca wrażenie wytwarzanej siły nacisku na tablet. Po przeciwnej stronie piórka tradycyjnie już znajduje się "gumka".

Wacom Intuos3 - tablet graficzny dla najbardziej wymagających

W zestawie wraz z piórkiem znajdują się trzy końcówki.

Podobnie jak poprzednio, także na tym piórku są umieszczone dwa programowalne przyciski. Dla osób, które w pełni potrafią kontrolować ruchy swoich rąk, mogą być one niesamowitą pomocą. Ale często mogą też przeszkadzać, szczególnie wtedy, gdy zbyt mocno złapiemy piórko i niechcący naciśniemy któryś z przycisków. Gdy zdarza się to często, przyciski oczywiście można wyłączyć. Tradycyjnie do wszystkich tabletów Wacoma można dokupić całą gamę dodatkowych piórek, dających grafikowi poczucie, jakby pracował naturalnymi narzędziami. Jednym z ciekawszych jest aerograf (airbrush), czuły na nacisk i pochylenie.

W zestawie jest także bezprzewodowa mysz z pięcioma programowalnymi przyciskami i pokrętłem. Precyzja pracy myszy jest wyśmienita, nie wszyscy jednak będą chcieli korzystać z tabletu jako podkładki, a tylko na tym podłożu mysz działa.

Ekspresowe klawisze

Wacom Intuos3 - tablet graficzny dla najbardziej wymagających

Nowością w tablecie Intuos3 są programowalne klawisze ExpressKeys oraz dotykowy pionowy pasek do nawigacji Touch Strip.

Nowością w tabletach serii Intuos3 są zintegrowane programowalne przyciski ExpressKeys, które mogą pełnić funkcję skrótów do najczęściej wykonywanych funkcji. Przyciskom można przypisać dowolne polecenia menu lub konkretne kombinacje klawiszy. W tabletach formatu A5 i A4 producent umieścił osiem takich przycisków oraz cztery w tablecie A6.

Przyciski w tabletach Wacomu nie są jednak nowością. Już w poprzednich modelach na czułą na nacisk powierzchnią były dostępne przyciski, wykonujące różne funkcje systemowe, takie jak wytnij, kopiuj, wklej. Poprzednio jednak przyciski można było uruchamiać tylko piórkiem. Teraz można robić to także palcem.

Wacom Intuos3 - tablet graficzny dla najbardziej wymagających

Jednym z ciekawszych opcjonalnych narzędzi jest czuły na naciski pochylenie aerograf.

Obok przycisków znajduje się dotykowy pionowy pasek do nawigacji Touch Strip. Można mu przypisać różne funkcje. Standardowo w programach graficznych przypisana jest mu funkcja zmniejszania i zwiększania powiększenia, a np. w przeglądarce internetowej - przewijania. W programach graficznych pasek można z łatwością przeprogramować, aby służył do kontroli grubości pędzla czy nawigacji po historii wykonanych czynności. Touch Strip to narzędzie uniwersalne, ale częste zmiany przypisanych mu zadań nie wpływają na komfort pracy i łatwo można się pogubić.

Wacom Intuos3 - tablet graficzny dla najbardziej wymagających
Każdy przycisk można zaprogramować do otwierania zdefiniowanego przez użytkownika menu. Na menu składają się różne elementy: składniki dotychczasowych menu, kombinacje wciśniętych klawiszy czy inne komendy. Po naciśnięciu właściwego przycisku menu pojawia się poniżej kursora na ekranie. Jeśli poświęcimy trochę czasu na odpowiednie jego przygotowanie, może okazać się, że klawiatura stanie się niemalże zbędna w pracy. Jedyną rzeczą, nad którą producent mógłby jeszcze trochę popracować, jest możliwość łączenia w grupy pewnych elementów menu oraz przygotowanie domyślne zestawów menu dla najbardziej popularnych aplikacji graficznych.

Intuos3 to z pewnością godny polecenia wybór dla osoby zastanawiającej się nad kupnem nowego tabletu (fotoedytorom polecamy model A5, grafikom zaś - A4) - posłuży na lata. Można się natomiast zastanawiać, czy warto przesiadać się np. z poprzedniego modelu Intuos2 na nowy - skoro już tamten był prawie idealny? Cena nie jest niska, chociaż zupełnie akceptowalna, jak na produkt tak wysokiej jakości.

produkt Intuos3

producent Wacom,http://www.wacom-europe.com

cena brutto A6 - 1099 zł, A5 - 1699 zł, A4 - 2399 zł

konkurenci Pentagram

kontakt KSK Dystrybucja,http://www.dystrybucja.ksk.com.pl

za:

Świetna czułość tabletu, bogactwo dostępnych akcesoriów, programowalne klawisze i pasek nawigacji.

przeciw:

Brak.