Wacom PL-400

Pulpit przyciskowy z ekranem LCD. Jeśli ciągle nie możecie przyzwyczaić się do patrzenia na monitor i tworzenia rysunku na tablecie jednocześnie...przeczytajcie naszą ocenę.

Do rodziny pulpitów przyciskowych firmy Wacom Technology dołączył nowy model. PL-400 to tablet o wysokiej rozdzielczości, wyposażony w aktywną matrycę z ekranem LCD. Jest on przeznaczony dla tych, którzy nie mogli przyzwyczaić się do patrzenia na ekran i tworzenia rysunku na pulpicie w tym samym czasie. Praca z PL-400 na pewno daje użytkownikowi poczucie większej swobody. Obraz wyłaniający się spod pióra jest czymś o wiele bardziej naturalnym.

Wacom PL-400
PL-400 to przeróbka mniejszego modelu PL-300. Oferuje 24-bitowy kolor na ekranie o wielkości 13 cali, o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli. Tablet jest sprzedawany z kartą wideo PCI (model PL 300 wymagał dokupienia karty). Instalacja urządzenia jest wyjątkowo prosta. Wystarczy zamontować kartę PCI w komputerze, dołączyć do niej pulpit, połączyć za pomocą kabla szeregowego z komputerem i gotowe. Równie prosta jest instalacja oprogramowania. Dołączona aplikacja pozwala na kontrolę praktycznie wszystkich ważnych elementów - od wrażliwości ekranu na nacisk, do ustawień monitora. Dzięki ruchomym nóżkom tablet można dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Niestety, odwzorowanie kolorów na ekranie LCD jest niewystarczające. Choć jego jakość jest wysoka, to i tak (jak to bywa w przypadku LCD) kontrast i nasycenie barw są o wiele gorsze niż w dobrym monitorze. Wadą jest również ograniczona w pewnym sensie widoczność. W zależności od tego, pod jakim kątem patrzymy na ekran, zmienia się kontrast. Współpraca ekranu z piórem nie jest zadowalająca. Po pierwsze, od dotknięcia tabletu, do pojawienia się na nim kreski upływa zbyt wiele czasu. Po drugie, jest trudno wykonywać prace wymagające dużej dokładności i drobnych szczegółów. Wynika to z tego, że między powierzchnią pulpitu, a ekranem LCD jest wolna przestrzeń i końcówka pióra nie zawsze precyzyjnie trafia w odpowiednie piksele.

Wacom PL-400 ma swoje oczywiste zalety. Jest to przede wszystkim naturalny sposób tworzenia grafiki komputerowej. Użytkownik rysuje po ekranie i widzi na nim efekty swojej pracy. To na pewno wygodniejszy sposób niż "touch screen" lub klasyczny tablet. Ale ta intuicyjna metoda pracy nie wynagrodzi profesjonaliście strat w jakości obrazu czy dokładności. Nie bez znaczenia jest również wysoka cena pulpitu - w USA sięga ona 3000 USD. Jak na zabawkę jest zbyt drogi, a jako urządzenie dla zawodowców - zbyt amatorski.