Wacom PL-720 - testujemy tablet LCD

Do redakcyjnych testów trafił wprowadzony ostatnio na rynek tablet graficzny firmy Wacom, oznaczony symbolem PL-720. Urządzenie to jest połączeniem tabletu i monitora LCD, stanowi tym samym kolejną pozycję w ofercie tego typu tabletów Wacoma. Chociaż PL-720 nie jest tak zaawansowany jak modele z rodziny Cintiq, zapewnia dość komfortową pracę. W każdej beczce miodu znaleźć się musi jednak i łyżka dziegciu...

Wacom PL-720 - testujemy tablet LCD
Przekątna zastosowanej w tablecie matrycy wynosi 17 cali, co pozwala na uzyskanie rozdzielczości 1280x1024 pikseli. Deklarowane przez producenta parametry matrycy LCD są raczej przeciętne - przedstawiają się następująco: kontrast 500:1, jasność 260 cd/m2 oraz czas reakcji wynoszący 30 ms. Wydaje się, że czas reakcji to w dzisiejszych czasach trochę za mało jak na matrycę LCD, należy jednak pamiętać, że ma służyć głównie do pracy, a nie do grania czy oglądania filmów wideo.

Instalacja

Do poprawnego działania tablet wymaga instalacji sterowników, które dostarczone są z urządzeniem (na płycie znajdują się sterowniki dla systemu Windows oraz Mac OS X). Proces instalacyjny przebiega bezproblemowo. Po włożeniu płytki do napędu uruchamia się okno z możliwością wyboru języka, niestety brak wśród nich języka polskiego. Następnie pojawia się możliwość instalacji sterowników, przeczytania publikacji technicznej bądź przejrzenia zawartości płyty. Po około 30 s urządzenie jest gotowe do użycia. Po tablecie poruszamy się za pomocą bezprzewodowego, czułego na nacisk piórka PL-Pen, które nie wymaga żadnego źródła zasilania.

Wacom PL-720 - testujemy tablet LCD
Piórko bardzo dobrze reaguje na nacisk (obsługuje 512 poziomów czułości), ponadto, wyposażone zostało w dwa, w pełni konfigurowalne przyciski. Przyciskom można przypisać różnorakie akcje, jak choćby symulowanie podwójnego kliknięcia myszy czy funkcje właściwe dla prawego przycisku myszy (czyli np. otwieranie menu kontekstowego). To właśnie od konfiguracji piórka należy zacząć zabawę z tabletem - do okna dialogowego konfiguracji przechodzimy zaraz po instalacji sterowników. Z poziomu tego okna dostępna jest też karta kalibracji całego tabletu.

Słowo o parametrach

Wymiary tabletu wynoszą 400 x 362 x 120,2 mm, a waga - bez podstawki - 6,1 kg. Zastosowany w nim ekran LCD to 17-calowa matryca umożliwiająca wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 1280x1024 piksele i rozmiarze plamki 0,264 x 0,264 mm. Pobór mocy urządzenia wynosi 37 W. Deklarowane przez producenta wartości kontrastu i jasności wynoszą odpowiednio 500:1 i 250 cd/m2. W naszych warunkach pomiarowych kontrast był jednak bardzo zaniżony - wynosił bowiem 172:1.

W naszych pomiarach jasność matrycy osiągnęła wartość 221 cd/m2, wydaje się jednak, że z racji przeznaczenia tabletu wysoka jasność nie jest w tym przypadku atutem - do długotrwałej pracy w programie graficznym, kiedy dodatkowo wzrok użytkownika podlega dużym obciążeniom, jasność urządzenia powinna być niższa (optymalna jasność w takich sytuacjach wynosi ok. 150 cd/m2).

Przebieg barw składowych RGB w pełnej skali szarości

Nie zalecamy pracy z tabletem nie skalibrowanym - z przeprowadzonych przez nas testów wynika, iż przebieg barw składowych RGB w przy ustawieniach fabrycznych może pozostawiać nieco do życzenia.

Nie odbiega od normy temperatura kolorów (6740 K), podobnie jak równomierność podświetlenia matrycy - rozdźwięk pomiędzy jasnością środkowej części matrycy, a jej krawędziami wynosi 14 %, co znamionuje średniej klasy panele LCD.