Wakacje pracowite i niebezpieczne

Amerykańska Krajowa Liga Konsumentów (NCL) przedstawiła pięć najbardziej niebezpiecznych prac wykonywanych przez nastoletnich pracowników tymczasowych w okresie letnim.

Ranking NCL powstał na bazie statystyk amerykańskiego Departamentu Pracy, raportów policyjnych i statystyk stanowych.

Na czele listy uplasowały się zajęcia związane z rolnictwem. Pomiędzy 1992 a 2000 rokiem w rolnictwie zdarzyło się 42% wszystkich wypadków przy pracy, jakich doświadczyli nastoletni pracownicy. Dane Departamentu Pracy wskazują na przykład, że pracownicy w wieku 15-17 lat są czterokrotnie bardziej narażeni na wypadki przy pracy w rolnictwie.

Drugie miejsce pod względem ryzyka utraty zdrowia ma dla młodych pracowników praca na budowie i na wysokości. Ta kategoria to trzeci najważniejszy sprawca wypadków śmiertelnych wśród młodych pracowników. Ryzyko wypadku śmiertelnego jest tu też siedem razy większe niż w innych branżach.

Trzecia pod względem ryzyka kategoria to praca w charakterze pomocników w pracach ogrodowych. Czwarta dotyczy pracy w charakterze operatorów wózków widłowych, traktorów itd. Niebezpieczne są wreszcie prace w charakterze domokrążcy - sprzedawcy prenumeraty czasopism, encyklopedii, itd.


Zobacz również