Wakacje w dobie pandemii koronawirusa - co się zmieniło?

Pandemia COVID-19 zmieniła upodobania użytkowników portalu Airbnb. W obliczu zagrożenia preferujemy wczasy w kraju zamieszkania.

Coraz więcej ludzi planuje wakacje w nowej normalności związanej z pandemią koronawirusa. COVID-19 wpłynął prawie na każdy aspekt naszego życia, a szczególnie na wszelkie czynności związane z przemieszczaniem się. Według informacji podanych przez Bloomberg'a coraz więcej ludzi z całego świata planuje spędzić wakacje lokalnie. Mało kto myśli teraz o wyjeździe do ciepłych krajów.

Wakacje w dobie pandemii koronawirusa - co się zmieniło?

Źródło: Martin Woortman/Unsplash

Według prezesa Airbnb liczba zarezerwowanych noclegów w Stanach Zjednoczonych pomiędzy 17 maja a 3 czerwca była znacznie większa, niż w tych samych tygodniach w ubiegłym roku. Wzrost zainteresowania wakacjami w kraju odnotowano także w Niemczech, Portugalii, Korei Południowej oraz Nowej Zelandii.

Zmiana ta jest bezpośrednim pokłosiem pandemii koronawirusa, która całkowicie sparaliżowała branżę turystyczną. Rządy kolejnych krajów usuwają kolejne obostrzenia, ale w dalszym ciągu utrudnione jest przemieszczanie się pomiędzy państwami.

W tym trudnym czasie nawet najwięksi gracze w branży turystycznej musieli podjąć zdecydowane działania. Przykładowo Airbnb zwolniło 1/4 swoich pracowników, aby przetrwać kryzys wywołany wirusem COVID-19.

Świat powoli wraca do normalnego trybu funkcjonowania, ale zmieniły się nasze upodobania i oczekiwania. Najnowsze dane Airbnb wskazują, że ogromna część osób planujących wakacje dokonuje rezerwacji w odległości maksymalnie 200 mil od miejsca swojego zamieszania. Redaktorzy Bloomberg'a słusznie zaważają, że odległość 400 mil w obie strony jesteśmy w stanie pokonać ekonomicznym samochodem z silnikiem Diesla na jednym baku bez konieczności tankowania. Według prezesa Airbnb w 2020 roku ludzie przenoszą swoje podróże z samolotów do samochodów i preferują własny środek transportu. W związku z prędkością, z jaką poruszają się samochody znacząco zmniejszył się dystans, jaki chcemy pokonać, aby dojechać na wczasy.

Wakacje w dobie pandemii koronawirusa - co się zmieniło?

Źródło: Ashim D’Silva/Unsplash

Dodatkowo zmieniły się upodobania co do samego wypoczynku. Zamiast krótkich podróży zagranicznych preferujemy dłuższe wczasy w kraju. Na wydłużenie pobytów wakacyjnych wpływa praca zdalna, dzięki której możemy pracować nawet podczas pobytu na wczasach. Dodatkowo ludzie szukający miejsca na upragnione wakacje zamiast hoteli wybierają domy wczasowe oraz campingi, które zapewniają większą swobodę oraz mniejsze zagęszczenie ludzi.

Wakacje w dobie pandemii koronawirusa - co się zmieniło?

Źródło: Cameron Vaughan/Unsplash

W chwili obecnej trudno przewidzieć, jak długo utrzymają się aktualne trendy. Pewne jest, że tegoroczne wakacje będą inne, niż zwykle, ale z drugiej strony to idealna okazja, aby dokładniej poznać mniej oblegane miejsca w naszym kraju.

Eksperci oczekują, że wyjazdy zagraniczne powrócą do łask dopiero w 2022 roku po globalnym wprowadzeniu szczepionki na koronawirusa.

Sprawdź, ile kosztuje Acer Swift 1 z wytrzymałą baterią. Ten laptop sprawdzi się do nauki, na wczasach oraz do pracy zdalnej.

Materiał powstał na podstawie tekstu z theverge.com