Wakacje z Adobe

Adobe Photoshop Album nie jest programem niezbędnym. Jeśli jednak stać cię na wydanie 195 zł na aplikację ułatwiającą katalogowanie zdjęć z wakacji, to będzie świetnym wyborem.

Adobe Photoshop Album nie jest programem niezbędnym. Jeśli jednak stać cię na wydanie 195 zł na aplikację ułatwiającą katalogowanie zdjęć z wakacji, to będzie świetnym wyborem.

Firma Adobe większości z nas kojarzy się z profesjonalnymi aplikacjami do edycji grafiki rastrowej, tworzenia serwisów WWW, publikacji elektronicznych. Adobe Photoshop Album to etap powiększania udziałów w rynku aplikacji dla użytkowników domowych.

Wakacje z Adobe

Interfejs Photoshop Album jest wyjątkowo dopracowany, bez niedociągnięć oraz nieprzemyślanych rozwiązań.

Aplikacje do porządkowania, poprawiania i przechowywania zdjęć z aparatów cyfrowych są dostępne od dawna, a ich twórcy to zarówno hobbiści tworzący oprogramowanie freeware, jak i poważne firmy. Większość takich narzędzi ma podobne możliwości: katalogowanie zdjęć, podstawowe opcje fotoretuszerskie, tworzenie kalendarzy, stron WWW, pokazów slajdów czy nagrywanie zdjęć na CD. Pierwsze wrażenia z użytkowania Adobe Photoshop Album są właśnie takie: oto kolejne narzędzie do porządkowania zdjęć, tyle że firmowane przez jednego z najlepszych producentów oprogramowania, a więc najprawdopodobniej bez błędów, niedoróbek i z przemyślanym interfejsem. Adobe Photoshop Album nie jest programem rewolucyjnym, nie ustanawia także światowych standardów, tak jak Adobe Photoshop, jednak zdecydowanie wyróżnia się wśród konkurencyjnych aplikacji, a większość zostawia daleko w tyle.

Pierwszym etapem pracy z programem jest skompletowanie zdjęć, które mogą być przechowywane na twardym dysku, na krążkach CD, pobrane bezpośrednio z aparatu cyfrowego, czytnika kart lub skanera. Program potrafi automatycznie wyszukiwać pliki na dysku, a także zapisywać datę ich utworzenia - ta informacja bardzo się przydaje do późniejszego porządkowania zbiorów fotografii.

Znalezione zdjęcia widoczne są w głównym oknie programu w postaci miniatur, opatrzonych datą i symbolem kategorii. Idea przyporządkowywania zdjęć to jedna z mocniejszych stron Adobe Photoshop Album. Każde może należeć do wielu różnych kategorii, np. tę samą fotografię dzieci nad jeziorem przypisujesz do kategorii Rodzina i Wakacje. Kategorie mogą być dowolnie zagnieżdżone, a przypisujesz je zdjęciom, przeciągając myszą ikonę kategorii na miniaturę zdjęcia. Doskonałym, nowatorskim narzędziem do wyszukiwania zdjęć jest linia czasu, widoczna w górnej części okna programu. Za jej pomocą błyskawicznie odszukasz zdjęcia wykonane np. podczas wakacji. Adobe Photoshop Album ma jeszcze jedno świetne narzędzie do odszukiwania zdjęć. Często z wielu kolejno wykonanych ujęć tylko jedno wygląda dostatecznie dobrze, bo na pozostałych np. fotografowane postacie mają półprzymknięte oczy, nie została odpowiednio dobrana ekspozycja lub w kadrze znalazły się niepożądane obiekty. Jeśli podczas przeszukiwania bazy natrafisz na taki nieudany egzemplarz, za pomocą opcji Find | By Color Similarity With Selected Photo(s) znajdziesz wszystkie podobnie wyglądające zdjęcia.

W Adobe Photoshop Album znajdziesz kilka podstawowych narzędzi do poprawiania jakości zdjęć. Nie ma wielu opcji fotoretuszerskich, ale dopasowanie jasności, kontrastu i nasycenia kolorów, przycięcie zdjęcia, usunięcie efektu czerwonych oczu powinno wystarczyć do rozwiązania najczęstszych problemów. W programie znalazły się dwie ciekawe opcje związane z fotoretuszem, umożliwiające poprawienie błędów częstych na zdjęciach robionych w świetle lampy błyskowej - zaciemnienie wypalonych na biało obszarów. Można także usunąć głębokie cienie na pierwszym planie, które często pojawiają się przy niekorzystnym oświetleniu. Program zawiera narzędzia do tworzenia różnego typu publikacji na podstawie bazy zdjęć. Może to być pokaz slajdów, kalendarz, krążek wideo CD (możliwy do odtworzenia w stacjonarnym odtwarzaczu DVD), galeria na stronę WWW, a nawet trójwymiarowa wirtualna galeria internetowa (do której obejrzenia potrzebna będzie przeglądarka Adobe Atmosphere).

Doskonałym pomysłem okazują się opcje zapisywania tworzonych publikacji w plikach PDF, a także możliwość nagrywania zdjęć na krążki CD-R/RW bez dodatkowych narzędzi.

Producent Adobe

Informacjehttp://www.adobe.com

Cena 195 zł