Wakacje z cyfrówką


Fujifilm FinePix S8100 fd

Wakacje z cyfrówką

FujiFilm FinePix S8100fd

Aparat jest następcą S8000, będącego na rynku zaledwie pół roku. Konstruktorzy dodali cyfrówce 2 miliony pikseli - nowy model dysponuje dziesięciomilionową matrycą. To podstawowa zmiana w stosunku do poprzednika. Sprawdziliśmy, czy nowy sensor wpłynął na liczbę rejestrowanych detali. Potwierdza się w tym wypadku wspominana teoria - przy pewnym poziomie rozdzielczości i małej matrycy (1/2,3 cala) ich liczba nie wzrasta - ograniczeniem są możliwości optyki. Nowa "osiemnastka" Fujifilm, naszym zdaniem, nie rejestruje obrazu bogatszego w szczegóły od swojego poprzednika. Niestety obraz z S8100 fd nie jest wolny od fioletowych i żółtych przebarwień, spowodowanych przez dużą aberrację chromatyczną.

Wakacje z cyfrówką

Aparat, tak jak jego poprzednik, obejmuje plany w zakresie ogniskowej odpowiadającej 27-486 mm. To wystarcza niemal do każdego rodzaju fotografii - zarówno zdjęć architektury, jak i zbliżeń dziko żyjących zwierząt.

Model został wyposażony w optyczną stabilizację obrazu opartą na ruchach matrycy.

Najnowszy superzoom Fujifilm słabo przeszedł testy dynamiki obrazu - pod tym względem wynik jest jednak porównywalny do większości cyfrówek z matrycą o zbyt dużej rozdzielczości w stosunku do powierzchni sensora.

Wakacje z cyfrówką

Werdykt PCWK

Rozdzielczość (piksele) 3648x2736 (10 mln)

Optyka 18 x / 27-486 mm / 1:2,8-4,6

Karta pamięci SDHC/xD/wew.

Uchwyt do Flesza nie

Informacje Fujifilm

http://www.fujifilm.pl

Cena: 1240zł

Kodak EasyShare M1033

Wakacje z cyfrówką

Kodak EasyShare M1033

To jedna z najmniejszych cyfrówek - ścianka czołowa jest tylko niewiele większa od karty kredytowej, a grubość korpusu wynosi zaledwie 20 mm. Niewielkie wymiary na szczęście nie idą w parze ze słabymi osiągami - pod względem jakości zdjęć to najlepiej oceniona cyfrówka w swojej grupie cenowej. Aparat, podobnie jak kilka wprowadzonych nieco wcześniej modeli tego producenta (np. V1253), może rejestrować filmy w rozdzielczości High Definition, w standardzie 720p.

Wakacje z cyfrówką

Kieszonkowy Kodak został wyposażony w małą matrycę o rozdzielczości 10 milionów pikseli oraz trzykrotny zoom o ogniskowej opowiadającej 35-105 mm. W testach ostrości aparat wypadł nieźle - prawidłowo odwzorował większość szczegółów tablicy ISO 12233. Stosunkowo dobre oceny kompakt otrzymał za poziom szumów - tu brawa dla twórców oprogramowania cyfrówki. Co ciekawe, na zdjęciach wykonanych przy wyższej czułości, odpowiadającej ISO 400 czy nawet ISO 800, także nie ma problemu z szumami. Aparat bardzo skutecznie je usuwa - jednak kosztem niewielkiego spadku ostrości (obraz jest "rozmywany", dlatego nasze oprogramowanie określające poziom szumów wyliczyło lepsze oceny przy wyższych czułościach - patrz wyniki w tabeli). Niemniej jednak można powiedzieć, że M1033 jest jednym z nielicznych kompaktów, które wykonają przyzwoite zdjęcie nawet przy ustawieniu ISO 800. Aparat dobrze oceniliśmy także za skuteczny automatyczny balans bieli, dobrze rozpoznawał rodzaj oświetlenia. Nie wszystkie testy Kodak przeszedł jednak dobrze - słabo wypadł w testach dynamiki.

Wakacje z cyfrówką

Werdykt PCWK

Rozdzielczość (piksele) 3648x2736 (10 mln)

Optyka 3 x / 35-105 mm / 1:3,1-5,7

Karta pamięci SDHC/wew.

Uchwyt do Flesza nie

Informacje Kodak

http://www.kodak.pl

Cena 650 zł