Wakacje z komórką

Szybko zbliża się okres urlopów i wypoczynku z dala od komputera. Często jedynym kontaktem z cywilizacją zapewnia telefon komórkowy - wykorzystywany do rozmów głównie i wysyłania wiadomości. W czasie wakacyjnych wypraw komórka może mieć znacznie szersze zastosowanie - pozwala surfować w Internecie, oglądać filmy, może nawet odstraszać komary. Przedstawiamy aplikacje, których nie powinno zabraknąć w telefonie każdego urlopowicza.


Zanim przejdziemy do poważnych i profesjonalnych programów, powiemy o małej, lecz niebywale przydatnej aplikacji - Odstraszaczu komarów. Wszyscy dobrze wiedzą, że te bestie potrafią zrujnować każdą wieczorną imprezkę. Odstraszacz komarów sprawi, że telefon emituje fale o częstotliwości 16 000-20 000 Hz - jest to dźwięk niesłyszalny dla większości ludzi, jednak na część owadów działa odstraszająco. Z zalet tej aplikacji mogą skorzystać posiadacze urządzeń obsługujących środowisko wykonawcze Java - w zasadzie program powinien działać we wszystkich nowszych komórkach dostępnych na rynku.

Pobierz go.pcworld.pl/f827b

Surfowanie w Internecie

Wiele razy przekonaliśmy się, że godziny kursowania kolejki na Kasprowy czy promu Gdańsk-Hel łatwiej sprawdzić w Internecie niż na tablicy wywieszonej tuż przy kasie. Ba, internetowe rozkłady jazdy są często bardziej aktualne niż te tradycyjne!

Dlatego bez przeglądarki internetowej w komórce ani rusz. Naszym zdaniem, dwie najlepiej spisujące się w tej roli aplikacje to Opera Mini oraz Skyfire.

Wakacje z komórką

Opera Mini to dobra przeglądarka na komórki – jest łatwa w użyciu, a przy tym szybka i funkcjonalna.

Opera Mini to obecnie najpopularniejsza "komórkowa" aplikacja do surfowania po stronach WWW. Z tego małego, szybkiego, ale bardzo funkcjonalnego programu mogą skorzystać posiadacze praktycznie wszystkich telefonów, nawet wiekowych, z malusieńkimi ekranami - jedynym warunkiem jest obsługa środowiska wykonawczego Java. Zasada działania przeglądarki Opery jest prosta - po wpisaniu adresu strony internetowej przekazuje informacje do specjalnych serwerów, które pobierają ją i dostosowują w sposób umożliwiający jej czytelne wyświetlenie na ekranie telefonu. To rozwiązanie minimalizuje ilość pobieranych danych, a także daje pewność, że każdy będzie mógł skorzystać z zawartości stron. Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się korzystania z przeglądarki Opera Mini do surfowania w witrynach zawierających kluczowe dla użytkownika dane, zwłaszcza związane z dostępem do kont bankowych - można się obawiać ich wykradzenia.

Pobierz go.pcworld.pl/63269

Wakacje z komórką

Możliwości Skyfire nie ustępują pecetowym odpowiednikom.

W przeciwieństwie do programu Opery Skyfire wyświetla strony pobierane bezpośrednio do telefonu komórkowego. Aplikacja przechodzi obecnie fazę testów, jednak działa skutecznie i oferuje ogromne możliwości, nie ustępując tradycyjnym przeglądarkom.

Za jej pomocą można oglądać filmy serwowane w technologii Flash (np. z YouTube), korzystać ze skryptów JavaScript, a nawet uczestniczyć w czatach internetowych. Niestety, ilość pobieranych przez nią danych jest bardzo duża i najlepiej korzystać z niej tylko przez bezprzewodowe sieci Wi-Fi. Skyfire’a mogą zainstalować posiadacze telefonów z systemem Symbian oraz Windows Mobile.

Pobierz go.pcworld.pl/89b5d

Skype przez telefon? Czemu nie!

Z telefonii internetowej korzystają miliony użytkowników Sieci, czemu trudno się dziwić, bo umożliwia im bezpłatne połączenia głosowe (za pomocą Wi-Fi), a rozmowy z numerami stacjonarnymi i komórkowymi są zwykle tańsze, niż u tradycyjnych operatorów.

Do korzystania z usług telefonii internetowej idealnie nadaje się aplikacja Nimbuzz, która dodatkowo pozwala prowadzić rozmowy z użytkownikami Gadu-Gadu oraz wielu innych sieci (m.in. MSN, Google Talk itp.). Mogą z niej skorzystać posiadacze większości wyprodukowanych w ostatnich latach telefonów - obsługujących środowisko Java, Apple iPhone, Blackberry lub pracujące pod kontrolą Symbiana czy Windows Mobile. Za pomocą Nimbuzza można rozmawiać z innymi użytkownikami Skype’a, ale także korzystać z usługi SkypeOut do rozmów z abonentami telefonii tradycyjnej.

Pobierz go.pcworld.pl/be193

Mobilne kino

Długie podróże dają idealną okazję do nadrobienia zaległości filmowych. Doskonałym narzędziem do odtwarzania filmów jest przenośny komputer, jednak trudno oczekiwać od urlopowicza, że wszędzie będzie dźwigał kilkukilogramowy laptop. Brak komputera w bagażu podręcznym? Nic straconego, bo do oglądania filmów wystarczy telefon komórkowy.

Wakacje z komórką

DivX Mobile Player pozwala oglądać filmy w dobrej jakości na ekranie telefonu komórkowego.

DivX Mobile Player to oficjalna aplikacja twórców popularnego kodeka DivX, umożliwiająca wyświetlanie zakodowanych nim filmów. Program jest łatwy w użyciu, a brak rozbudowanych i najczęściej niepotrzebnych funkcji sprawia, że moc baterii wystarcza na długie godziny rozrywki. Odtwarzacz działa w zaawansowanych telefonach komórkowych, pracujących pod kontrolą systemów Windows Mobile oraz Symbian.

Inną wartą polecenia aplikacją jest odtwarzacz The Core Pocket Media Player (w skrócie TCPMP), z którego mogą skorzystać posiadacze telefonów z systemami Windows Mobile oraz Symbian. TCPMP nie jest od kilku lat rozwijany, jednak mimo to oferuje duże możliwości - za jego pomocą odtwarzać muzykę, filmy zakodowane większością najpopularniejszych kodeków (m.in. DivX, XviD, H.264, MPEG), a nawet oglądać zdjęcia.

Pobierz go.pcworld.pl/b7041 (DivX Mobile Player)

Pobierz go.pcworld.pl/bdb9c (The Core Pocket Media Player)

Podręczny nawigator

Podróżowanie w nowe miejsca wiąże się z możliwością zabłądzenia w gąszczu nieznanych lokalizacji. Aby znaleźć właściwą drogę, można użyć papierowej mapy czy robić wywiad wśród tubylców, jednak są to rozwiązania niegodne XXI wieku - telefon komórkowy można bowiem wyposażyć w cyfrową i dokładną mapę.

Wakacje z komórką

Zgubiłeś się? To nic, z Google Maps Mobile w kilka chwil dowiesz się, gdzie jesteś.

Idealnym rozwiązaniem dla podróżujących z komórką jest Google Maps Mobile - aplikacja pozwala korzystać z map topograficznych i zdjęć satelitarnych, które obejmują praktycznie całą kulę ziemską. Niestety, program wymaga ciągłego pobierania z Internetu dużej ilości danych, co może spowodować znaczny drenaż portfela przy kolejnym rachunku za telefon, zwłaszcza jeśli korzystasz z usług operatorów w roamingu. Remedium jest doskonale działające narzędzie MobileTraveler, które pozwala zapisać przeglądane obszary z map Google w pamięci telefonu. Dzięki temu możesz zawczasu pobrać dane o rejonach, w których będziesz przebywał, i w ten sposób wyeliminować potrzebę nawiązywania kolejnych połączeń z Internetem. Za pomocą MobileTraveler skorzystaszć ze wszystkich zalet Google Maps Mobile - wyszukaszć określone lokalizacje czy najkrótszą drogę pomiędzy dwoma punktami. Aplikacja jest bezpłatnaa i można ją zainstalować na urządzeniach z systemem Windows Mobile.

Pobierz go.pcworld.pl/2961b (Google Maps Mobile)

Pobierz go.pcworld.pl/739e8 (MobileTraveler)

Przewodnik turysty

Wakacje z komórką

Worldmate to praktyczna aplikacją, która może być nieocenioną pomocą podczas wakacyjnych wyjazdów.

Telefon komórkowy z dostępem do Internetu może doskonale sprawdzać się w roli przewodnika turystycznego. Przeznaczona na platformy Blackberry, Google Android, Windows Mobile oraz Symbian aplikacja WorldMate dostarcza ci wielu cennych informacji przydatnych w podróży.

Najważniejsze możliwości aplikacji to podawanie prognozy pogody w dowolnej lokalizacji na kuli ziemskiej, moduł konwersji walut, funkcja śledzenia wybranych lotów, a nawet możliwość pobrania wielu map satelitarnych. Do działania wymaga aktywnego połączenia z Internetem, jednak ilość transferowanych danych nie jest duża, dlatego nie trzeba się martwić wysokością rachunku.

Pobierz go.pcworld.pl/d2c55

Latarka i przenośne radio

Jasne wyświetlacze telefonów komórkowych idealnie nadają się do oświetlania otoczenia. Można w tym celu nieustannie przyciskać przyciski na klawiaturze, jednak łatwiej jest skorzystać z zewnętrznych aplikacji, takich jak Best Torch (Symbian) czy Flashlight (Apple iPhone). Ich uruchomienie powoduje wyświetlenie na ekranie komórki jednolitego tła aż do czasu dezaktywacji.

Wakacje z komórką

Korzystając z radia internetowego przez komórkę należy pamiętać o dużej ilości przesyłanych danych.

Pobierz go.pcworld.pl/91d88 (Best Torch)

Pobierz go.pcworld.pl/91d88 (Flashlight)

Telefon komórkowy doskonale sprawdza się również w roli odtwarzacza internetowych stacji radiowych. Można w tym celu skorzystać z aplikacji Nokia Internet Radio (telefony z systemem Symbian) lub Mundu Radio (Windows Mobile). Obie umożliwiają słuchanie setek różnych stacji, które podzielone są na kategorie związane z nadawaną przez nie muzyką. Korzystając z obu narzędzi, należy pamiętać, że pobierają z Internetu dużą ilość danych. Polecamy je osobom, które za transfery z Sieci płacą ryczałtem oraz korzystającym z sieci bezprzewodowych Wi-Fi.

Pobierz go.pcworld.pl/5c683 (Mundu Radio)

Pobierz go.pcworld.pl/93b84 (Nokia Internet Radio)

Pecet przez komórkę

Wakacje z komórką
W trakcie okresu wakacyjnego często przez długie tygodnie komputer w domu czy biurze pozostaje bez jakiegokolwiek nadzoru. Mogłoby się wydawać, że będąc z dala od miasta nie masz możliwości uruchomienia klienta pocztowego czy pobierania nowego odcinka serialu. Nic bardziej mylnego!

Telefon komórkowy umożliwia korzystanie z pulpitu zdalnego komputera z systemem Windows - potrzebna jest do tego aplikacja RDM+: Remote Desktop for Mobiles. Program pozwala na wyświetlanie pulpitu komputera stacjonarnego z dostępem do Internetu na ekranie komórki - można przesuwać kursor i klikać, co umożliwia wykonanie praktycznie każdej akcji tak, jakby siedziało się naprzeciw peceta. Odświeżanie ekranu zależy od jakości połączenia telefonu z Internetem, jednak jest ona zadowalająca nawet przy wykorzystaniu powolnego GPRS-u. Niestety, aplikacja jest płatna (34,95 dolara.), ale można skorzystać z okresu testowego, który trwa 7 dni.

Pobierz go.pcworld.pl/b5889