Wakacje z komputerem? Zaszyfruj swoje dane!

Wyjeżdżasz na urlop z laptopem albo netbookiem? A może z kluczem USB lub przenośnym dyskiem? Właśnie stałeś się celem dla złodziei. Na kradzież wiele nie poradzisz, za to możesz skutecznie zabezpieczyć swoje cenne dane - zaszyfruj je!


Polacy, tak jak Japończycy, lubią elektronikę. Nawet na urlopie trudno jest nam oderwać się komputera. Oprócz aparatów fotograficznych zabieramy ze sobą na wycieczki komputery przenośne, pamięci USB, przenośne dyski. Statystyki są jednak nieubłagane: najwięcej kradzieży sprzętu komputerowego ma miejsce właśnie podczas wakacyjnej kanikuły. Mało kto zdaje sobie sprawę, jakiego rozmiaru jest to proceder.

Wakacje z komputerem? Zaszyfruj swoje dane!

TrueCrypt to jeden z najlepszych darmowych programów szyfrujących.

Otóż w samych tylko Stanach Zjednoczonych na lotniskach ginie co tydzień ponad 12 tysięcy notebooków. Około 70% z nich nigdy nie udaje się odzyskać. Ponad 50% podróżujących przechowuje na swoich przenośnych komputerach poufne i potencjalnie wartościowe dla przestępców dane. 65% osób z tej grupy nie podejmuje żadnych kroków w celu zabezpieczenia swoich danych.

Natomiast 42% wszystkich użytkowników nie robi kopii zapasowych. Zatem dla nich kradzież notebooka to prawdziwa katastrofa - nie dość, że tracą sprzęt wart ciężkie pieniądze, to jeszcze przepadają ich dane: zdjęcia, filmy i dokumenty, będące nierzadko rezultatem wielomiesięcznej pracy. A jeśli w ręce złodzieja trafią także loginy i hasła do kont bankowych. Strach pomyśleć.

Czy warto tak ryzykować? Oczywiście, można po prostu wyjechać na wakacje bez komputera i modlić się, by złodziej nie zrobił skoku na nasze mieszkanie - problem wciąż istnieje. Lepiej więc poświęcić kilkadziesiąt minut i zaszyfrować wybrane pliki lub cały dysk.

Dwa oblicza szyfrowania

Programy szyfrujące pliki można podzielić na dwie grupy. W pierwszej znajdują się te, którym podajemy plik (lub folder) wejściowy i otrzymujemy zaszyfrowany plik. Aby go odczytać, potrzebna jest znajomość hasła oraz ten sam program, który posłuży do odszyfrowania przekazu. Czasem jako plik wyjściowy otrzymamy samoodkodowujace się archiwum, niewymagające żadnych dodatkowych programów.

Druga grupa to bardziej popularne oprogramowanie tworzące szyfrowane kontenery. Kontener jest specjalnie przygotowanym plikiem (dowolnego typu) o stałym rozmiarze, który może zostać zamontowany w systemie jako dysk. Dostęp do niego chroniony jest hasłem, a wszystkie dane które do niego skopiujemy są automatycznie szyfrowane.

Zobacz, jak wygląda w praktyce korzystanie z profesjonalnego narzędzia do szyfrowania SecureDoc Disk Encryption, które zostało zaaprobowane do używania w amerykańskiej administracji

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: